Yurt Dışında Öğretmen Atamaları Nasıl Yapılıyor? İşte Ülke Ülke Öğretmen Atama Şekilleri

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde her zaman sorun olmuş olan öğretmen atamaları diğer ülke devletlerinde nasıl yapılıyor bu konuda araştırma yapan ve öğrenmek isteyen öğretmen adaylarımıza detayları aktarmak üzere bir makale hazırladık.

   684 09.03.2019
Yabancı Devletler Öğretmen Alımını Nasıl Yapıyor ?

 Eğer bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız ve diğer avrupa devletleri ile gelişmiş olan devletlerde öğretmenler neye göre seçiliyor ? Şunu söyleyebiliriz ki bazı devletlerde 2 yıl kadar stajyer öğretmen pozisyonunda görev yaptıktan sonra asil kadroya alımlar olan devletler mevcut. Yine bazı devletler ise Öğretmen Alımında özel sınavlar yapmaktadır. Aynı ülkemizde olduğu gibi aşamalı bir şekilde yapılan sınavlar neticesinde öğretmenler devlet kurumlarında eğitim öğretim görevine başlıyor.

 

ALMANYA’DA ÖĞRETMEN ALIMI

Büyük ve gelişmiş olan ülkelerden birisi olan Almanya’da öğretmen alımı farklı bir sınav ile olmakta.”Abitur Olgunluk Sınavı”  denilen sınavda başarı gösteren adaylar öğretmenlik eğitimi almaya başlıyor. Arkasından bu eğitimden başarılı olanlar da 2 yıl süren bir uygulamalı öğretmenlik sürecinden başarı ile ayrılanlar öğretmen olarak devlet kurumunda iş başı yapabiliyor.

 

İNGİLİTERE DE ÖĞRETMEN ATAMALARI

 

Yine hem ekonomisi hem de devlet kurumlarının oldukça gelişmiş olduğu İngiltere de de öğretmen atamaları farklı bir sistene göre yapılmaktadır.İngiltere de bir üniversite mezunu kendi alanını başarılı bir şekilde bitirdiği zaman kendisine “Mesleğe giriş profili belgesi” adı altında bir belge veriliyor.Bu belgeyi alan mezun olan adayların da atanabilmeleri için “Nitelikli Öretmen Statüsü” (QTS) almaları şart.

 

FRANSA’DA ÖĞRETMEN ALIMLARI

Fransa’da da öğretmen alımları oldukça zor. Öğretmen adaylarına verilen Bakalorya programı diploması belgesi adı altında öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarına başvuru yapılıyor.Lisans mezunu olan bu adaylar 1 yıl süren öğretmenlik eğitimine tabii tutuluyor.Bundan sonra da öğretmenlerin sınava girmeleri isteniyor.

FİNLANDİYA ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bu ülkede öğretmen alımı diğer ülkelere nazaran daha zor diyebiliriz. Çünkü öğretmen olmak için yüksek lisans tamamlamak gerekiyor.Daha lise yıllarında puanı yüksek olan öğrenciler öğretmenlik için başvuru yapıyor.Başvuru yapanlardan sadece %10’u öğretmenlik için kabul ediliyor. Bunun dışında herhangi bir sınav yapılmıyor.

JAPONYA’DA ÖĞRETMENLER NASIL SEÇİLİYOR ?

Japonya’da yapılan Öğretmen alımları aynı ülkemizdekine benzer bir şekilde olmaktadır. 4 yıllık mezun olan öğrenciler devlet tarafından yapılan sınava girmek zorundalar.Okulların eğitim durumlarına göre öğretmen adaylarına farklı uygulama ve yazılı sınavlar yapılmaktadır. Yani müzik,beden ya da diğer eğitim branşları için tek bir sınav yok.Bu sınavlardan başarılı olanlar 1 yıl deneme sürecinden sonra asıl kadroya geçebiliyor.

İnfografik: Öğretmen Atama ve Yetiştirme Sistemi