Yeni Askerlik Sistemi Taslağı Hazır ! Askerlik Kaç Ay Olacak?

Yeni Askerlik Sistemi Taslağı Hazır ! Askerlik Kaç Ay Olacak?

Yeni askerlik sistemi ve askerlik süresi hakkında toplantı dün gerçekleştirildi. Toplantı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında bir süredir gündemde olan yeni askerlik sistemi hakkında sona yaklaşıldı ve toplantıda askerlik süresinin kısaltılması ile yeni sistem hakkında ayrıntılar ele alındı.

   1049 08.12.2018

Askerlik süresi ile ilgili kritik toplantı dün yapıldı. Askerlik süresinin düşürülmesi için bir süredir yürütülen çalışmalarda artık sona yaklaşıldı.

Yeni askerlik sistemi dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanısıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılı şekilde masaya yatırıldı. Milli Savunma Bakanlığı, toplantının görüntüleriyle birlikte “Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü” açıklaması yaptı.

HERKES  İÇİN TEK SÜRE 

Alınan bilgiye göre yapılan toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) profesyonel orduya geçişi ve dönüşmesi ve bu süreç içinde ihtiyaç duyulacak personel sayısı tüm kuvvet komutanlıkları tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda ayrıntılı şekilde görüşüldü. Plana göre halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik her yükümlü için aynı sürede tamamlanacak. Askeri kulislerde, üzerinde en fazla durulan askerlik süresi seçeneği olarak 9 ay konuşuluyor. Bu çerçevede eğitim seviyesine, mezuniyet derecesine bakılmaksızın her yükümlü askerliğini 9 ayda tamamlayacak.

KALICI BEDELLİ SEÇENEĞİ DE OLACAK 

 

Kulislerdeki iddialara göre bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde de çalışılıyor. “Üç aylık zorunlu temel askerlik eğitiminden sonra askerlikle ilgili sorumluların belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliği yapmış sayılmaları” alternatif seçenekler arasında yer alıyor.

BAZI MESLEKLERE ESNEKLİK

Yeni askerlik sisteminde, bazı meslek gruplarına özel uygulamaların da olacağı belirtiliyor. Bu çerçevede öğretmen, hakim, doktor ve bazı akademik alanlarda görev yapanlan ile sporcular için esneklik getirilebileceği dile getiriliyor. Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak. Örneğin öğretmenlerin askerlik yükümlülüğünü çoğunlukla yaz aylarında yerine getirmelerine ağırlık verilecek. Bu esneklik çıkarılan son bedelli askerlik kanununda da yapılmıştı.

BAKANLIKLARA SORULACAK

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeye son şeklini verdikten sonra Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının da incelemesi için bakanlıklara gönderilecek.  Bu bakanlıklar yeni askerlik sisteminin taslağını inceleyecek ve önerilerde bulunacak. Önemli bulunanlar da dikkate alınarak gerektiğinde düzenleme yenilenecek. Bu süreçten sonra hazırlanacak kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gündemine gelecek.

KamuPersoneli.net

Sosyal Medyada KpssRehber