Tarım Bakanından Personel Alım Tarihi Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Mehmet Pakdemirli atama bekleyen 100 binlerce KPSS adayı için özel sektörü adres gösterdi. Norm kadro tamamlanmadan ihtiyacın belli olmayacağını ve atamaların en az 1 yıl sonra olacağını açıkladı!

   1414 25.03.2019
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli atama bekleyen yüzbinlerce KPSS adayını üzecek bir açıklamayı geçtiğimiz günlerde canlı olarak televizyonda cevapladı. Norm kadro çalışmalarının tamamlanmasından sonra ancak ihtiyaç olup olmayacağını belirten Pakdemirli 1 yıldan önce Tarım Bakanlığına atamanın zor olduğunu belirtti.

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’NİN KONUŞMASININ TAM METNİ!

Atamalar konusuna hemen gelelim. Atamalar çok beklenilen bir konu. Benim de Twitter hesaplarımın sürekli dolduruyorlar. Ama ben arkadaşlarımdan rica ediyorum: Doldurmasınlar. Şimdi ben hayatım boyunca Bakanlık dışında devletten maaş almış bir insan değilim. Dışarda da iş imkanı var. Gönlü devlete düşmüş arkadaşlarımız olabilir. Onda da bir henüz görmüyorum. Devlette çalışmaktır, devletin belli garantileri vardır, bir prestiji vardır; Güzel. Buna da hayır demiyorum.

ASGARİ ÜCRETE DAHİ OLSA GİTSİNLER ÇALIŞMAYA BAŞLASINLAR

Ama, bu arkadaşlarım, mezun olan arkadaşlarım dışarda işsiz, güçsüz dolaşmasınlar. KPSS'ye girsin, notunu alsın bir kenara kaldırsın. Her şey 1-0'dan büyüktür. Üç kuruşa dahi olsa, asgari ücrete dahi olsa gitsinler çalışmaya başlasınlar. İlerde bir kadro açıkladığımız dönemde, devlete girecek dahi olsalar bugün elde edecekleri tecrübeyi devlette elde edemeyecekler. Özel sektör farklı. O yüzden özel sektör tecrübesi mutlaka olsun arkadaşların. Bugün benim için bu arkadaşların tecrübeli bir vaziyette gelecek olması da aslında son derece önemlidir.

1 YILDAN ÖNCE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDA NORM KADRONUN TAMAMLANMASI ZOR

Biz 2 büyük Bakanlığı bir araya getirdik. Ben bu atama bekleyen arkadaşların buna saygı duymasını bekliyorum. İki tane büyük Bakanlık binlerce insanı birbirine menzi ettik. Böyle bir büyük yapıda 1 YILDAN EVVEL NORM KADRO çalışmasının bitmesini beklememek lazım. Henüz İzmir'den Ege'den bir Personel Genel Müdürümüzü atadık. Göreve başlayalı bir ay oldu olmadı. Bu norm kadro çalışmaları bitmeden biz Hazine-Maliye'ye şu kadar daha bize ver, bu kadar daha kadro ver deme şansımız yok. Çünkü neye ihtiyacımız olduğunu bilmezsek neyi isteyeceğimizi de bilemeyiz.

PERSONEL ALIMINA İHTİYAÇ VARSA Kİ VAR!

Bu anlamda en yakın zamanda bu norm kadro çalışmalarını bitirdiğimiz zaman EĞER BİR İHTİYAÇ VARSA ki bir miktar var gibi gözüküyor. Kabaca baktığımız zaman orman tarafında bir miktar var, ziraat tarafında bir miktar var ve daha az da olsa bir miktar var veteriner tarafta da bir miktar var. Bir miktar bir miktar, ufak ufak hepsinden var. İHTİYAÇ VAR GÖZÜKÜYOR. Ama bu ihtiyaçların tam tespitini yapmadan, illa kadro illa kadro illa kadro ben bunu kabul etmiyorum.

ÖZEL SEKTÖRDE BAŞLASINLAR

Etmememin ana sebebi de bir lira devletten maaş almış bir insanım. Dışarda, zor ama kendilerini çok daha iyi yetiştirebilecekleri, uzun meşakatli ama son derece de kendilerine güven kazanacakları bir dünya var. Özel sektörde başlasınlar.

Kaynak: Tarım Bakanı Pakdemirli Personel Alımı İçin Tarihi Açıkladı! 2019’da Atama Yok

Sosyal Medyada KpssRehber