Son Dakika! Bakan Soylu 2500 Kadın Polis Alınacağını Duyurdu!

İçişleri Bakanı Soylu, tüm karakollarda oluşturulan "güven masaları"nda çalışmak üzere 2 bin 500 kadın polisin alınacağını bildirdi. Peki İç işleri bakanlığı 2500 kadın polis alımları ne zaman?

   5246 22.03.2019
İçişleri Bakanı Soylu, tüm karakollarda oluşturulan "güven masaları"nda çalışmak üzere 2 bin 500 kadın polisin alınacağını bildirdi. Peki İçişleri bakanlığı 2500 kadın polis alımları ne zaman?

İçişleri bakanlığı 2500 kadın polis alımları ne zaman? İçişleri bakanlığı 2 bin 500 kadın polis memurun alıİnacağını duyurdu. Son dakika gelişmesi içişleri Bakanı Soylu, tüm karakollarda oluşturulan "güven masaları"nda çalışmak üzere 2 bin 500 kadın polisin alınacağını bildirdi. Alımların ne zaman yapılacağına dair detaylar belli oldukça haberimizde yer alacak.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada 2019 yılı için toplamda 35.000 adet polislik için personel alınacağını belirtmişti. Bu alınacak olan personeller öncelikle PAEM, POMEM ve PMYO okullarında eğitim sürecine tabii tutulmaktadırlar. Bilindiği üzere bu okullara erkek adayların başvuru yapabildiği gibi kadınların da başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Fakat görevlerin ağırlığı ve tehlikesi nedeniyle kadın adaylar için %10’luk bir dilim ayrılma söz konusudur.

PMYO Nedir? Polis Meslek Yüksekokulları olarak geçmekte olup, polis adayları için en çok kayıt alacak okul olmaktadır. 35.000 personelin büyük bir kısmı PMYO okullarına alınacaklardır. Burayı kazanıp mezun olan kişiler ise polisliğe atanabileceklerdir. Aynı zamanda PÖH ve diğer birimlere de başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. PMYO için kadın adaylar da başvuru yapabilmektedir. Tabi öncelikle TYT sınavından baraj puanı geçmeniz ve iyi bir derece yakalamanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl PMYO için 2250 erkek, 250 kadın alımı yapılacağının haberi yayılmıştı. Fakat bu bilgi herhangi bir resmiyet kazanmamış olup, bu yıl için rakamların değişebileceğini ekleyelim. Kadın polis başvurusu için belirtilecek resmî rakam dahilinde ilgili okullara alımlar yapılacaktır.

GÜVEN MASASI NEDİR?

Cumhurbaşkanlığı'nın İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda yar alan polis merkezlerinde "Güven Masası" uygulaması hayata geçirildi.

Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı 10 Nisan Polis Merkezi Amirliğinde "Güven Masası" kuruldu. Düzenlenen törene Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, Çankaya İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kılıçoğlu, ilgili müdürler ve karakol personeli katıldı. Türkiye genelinde bin 263 polis merkezi amirliğinden 700'ünde Güven Masası'nın hizmete girdiğini belirten Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Gülveren, "Güven Masalarımızı hizmete sokmuş bulunuyoruz. Vatandaşımıza en seri şekilde hizmet verilmesi ve konusunda eğitim almış uzman, güler yüzlü, hizmet odaklı personelimizin görevlendirildiği Güven Masalarımızı vatandaşlarımızla bir araya getirerek, emniyet hizmetleri sınıfında güvenlik hizmetleri kalitesini en üst seviyeye çıkarmayı hedefledik" dedi.

"Güven Masası" neleri kapsıyor

Polis Merkezi Amirliklerine gelen vatandaşlar, ilk etapta vatandaş odaklı devlet örneği içerisinde Güven Masası'nda bulunan görevli personel ile iletişime geçecek. Vatandaş, konusunda uzman, bilgisi, birikimi ve deneyimi olan polis memuru tarafından karşılanacak. Vatandaş, sorunlarını ve sıkıntılarını anlattıktan sonra kendisine hızlı bir şekilde yardımcı olunması için görevli personelce ilgili birime yönlendirilecek. Polis merkezi amirliklerinde çözülebilecek konular söz konusu birimlerce hızlı bir biçimde çözülecek. Merkez amirlikleri tarafından çözümü mümkün olan başka konularla ilgili gelen vatandaşa kendi sorununun çözümünün nerede olduğu ve gitmesi gereken birimin adresi ile iletişim bilgileri verilecek. Polis ve vatandaşın iyi diyalog kurabilmesi, sorunların oluşum aşamasında tespit edilmesi ve hızlı bir şekilde çözülebilmesinin amaçlandığı "Güven Masası" uygulaması, 7 gün 24 saat kesintisiz çalışacak. Kaliteli hizmet anlayışıyla Hakkari'nin en uç noktasındaki polis merkezi amirlikleri ile Edirne'de kurulan polis merkezi amirlikleri hizmetleri aynı ve en iyi şekilde olacak.

Amirlikler içerisinde "Güven Masası" kapsamında vatandaşa yönelik kurallar da bulunuyor. "Polis Merkezi Amirliği Davranış İlkeleri" başlıklı yazıda, "Türk Polisi" kelimeleri akrostişinde yazılan kurallar yer alıyor. Davranış ilkelerini ise şu kurallar oluşturuyor:

"Tüm iş ve işlemlerde yardımcı ve yol gösterici olunacaktır.

Ülke genelinde vatandaş odaklı hizmet anlayışı esas alınacaktır.

Resmi iş ve işlemlerini (müracaat, şikayet ve başvurular) en kısa sürece alınacak ve tamamlanacaktır.

Kişisel bilgi ve verileriniz korunacaktır.

Polis merkezlerimizden talep halinde engelli, yaşlı ve hastalar ile müşteki, mağdur ve tanıklara yerinde işlem yapılacaktır.

Objektif, dürüst ve adil olunacaktır.

Lazım olan tüm hukuki yardım sağlanarak, iş ve işlemleriniz en geç bir saat içimde tamamlanacaktır.

İlgili, kibar, nazik ve saygılı davranılacaktır.

SMS (kısa mesaj) yolu ile talep edilmesi halinde müracaatınızın akıbeti hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

İnsan haklarına saygılı bir hizmet anlayışı esas alınacaktır." 

Sosyal Medyada KpssRehber