Son Dakika! Bakan Selçuk'tan Flaş Ek Öğretmen Ataması Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmen atamasıyla alakalı olarak yeni bir açıklama geldi. Şubat ayı için yeni atama bekleyen ve günlerdir sosyal medyadan bu taleplerini yoğun şekilde Bakan Selçuk'a ilettiler ve bu konuda flaş bir açıklama geldi.

   2656 08.02.2019
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne geçti. Burada sınıfları gezen Selçuk, okulun projeleri hakkında öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.

 

 

 

 

"AÇIKLAMAYI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPACAK"

Şubat ayı için yeni atama bekleyen ve günlerdir sosyal medyadan bu taleplerini yoğun şekilde dile getiren öğretmenler, Bakan Selçuk'a atama beklediklerini söyleyerek çiçek takdim etti.

 

Bakan Selçuk ise öğretmenlere çalışmaların devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklama yapacağını bildirdi.

 

DAHA ÖNCE DE MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞTİ!

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen yazılı soru önergesi;

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen öğretmen atamalarına ilişkin soru önergesi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer verdiği soru önergesinde; 2018-2019 eğitim öğretim yılında kaç öğretmen ataması gerçekleştirileceğini, ataması yapılacak öğretmenlerin branş dağılımlarını, atama bekleyen öğretmen adaylarının toplam sayısını, atama bekleyen adayların lisans ve branş dağılımlarını, ücretli öğretmen uygulamasının sona erdirilip erdirilmeyeceğini, Sosyal Bilgiler öğretmenliği branşının durumunu, atama bekleyenlerin akıbetini sordu.

 
 

SONRAKİ YILLAR İÇİN PLANLAMA YAPILMADI

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen cevapta 2019 yılı şubat ayında 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklanırken ilgili atama sürecine ilişkin takvimin de duyurulduğu hatırlatıldı. Bakan Selçuk’un açıklamasında;

“Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımıza kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kadrolar illerin öğretmen ihtiyaç yüzdeleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumları belirlenmektedir. Ancak öğretmen sayısı yapılan atamalara rağmen yetersiz kalan eğitim kurumlarına Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ücretli öğretmen görevlendirilmeleri ise valiliklerce gerçekleştirilmektedir”

ifadelerine yer verilirken açıklamada “Ancak daha sonraki yıllar için bir planlama yapılması mümkün olamamaktadır. Kontenjanlar ise öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlardaki doluluk oranları dikkate alınarak belirlenmektedir” denildi.

Sosyal Medyada KpssRehber