KPSS Önlisans P93 ve 3001 Kadroları Nelerdir

KPSS Önlisans P93 ve 3001 Kadroları Nelerdir

KPSS P93 puanı, Önlisans KPSS adaylarının tercihlerini yaparken göz önünde bulundurulması gereken puandır. Önlisans mezunu adayların atamaları p93 puanıyla yapılır. KPSS P93 puanı; Önlisans KPSS genel yetenek ve genel kültür sorularının çözümünün getirmiş olduğu puan türüdür. Bu yüzden KPSS P93 puan türünden diğer puan türlerine göre yüksek puanlar alınır.

   24774 24.08.2011

KPSS P93 puanı önlisans mezunu memur atamalarında esas alınır. 

Önlisanslar için 3001 kadroları nelerdir, ne anlama gelir?
3001 kodunun anlamı Herhangi bir Meslek Yüksek Okulu Mezunu Olmak anlamına gelir.

Kamu kurum ve kuruluşları, yürütülebilmesi için her hangi bir mesleki veya teknik öğrenim görmüş olmayı gerektirmeyen Memur, Ambar Memuru, Santral Memuru v.b. kadroları için personel talebinde bulunurken, Önlisans mezunları için "3001"(Meslek Yüksekokullarının Herhangi Bir Programından Mezun Olmak) Kodunu kullanacaklardır.

Bu türden görevler için farklı bir öğrenim kodu isteyen kurum ve kuruluşlar gerekçelerini Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorundadır. Söz konusu görevler için özellikle bazı okullardan mezun olunmasının gerekip gerekmediği hususunda, Devlet Personel Başkanlığı uygulamada birliğin sağlanması bakımından, bu gerekçelere de bakarak son kararı verir ve buna göre sadece o bölümden mezun olanlar için gerekli kodu kullanarak memur alır. Kpssrehber olarak aşağıda 3001 kodu dışında Önlisans programlarının kodlarını veriyoruz:

Sosyal Medyada KpssRehber