Önlisans Mezunlarına Yedek Astsubaylık! Yeni Askerlik Sisteminde Yedek Astsubayların Alacakları Maaşlar Belli Oldu

Bilindiği gibi yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Yeni açıklanan askerlik sistemine göre yedek astsubaylık görevi de gelecek. Yedek astsubaylık görevi için çalışmalar devam ederken 2 ay eğitim 10 ay görev olacağı iddia ediliyor.

   10449 21.02.2019
Yeni askerlik sistemi kapsamında 2 yıllık yüksek okul mezunu herkes yedek astsubay olabilecek. Konu ile ilgili olarak yedek astsubayların 2 ay eğitim alacaklarını ve 10 ay görev yapacakları belirtildi.

Yedek astsubaylar temel eğitimlerini tamamladıktan sonra 10 ay profesyonel askerlik görevlerini yerine getireceklerdir.

Yedek astsubaylık ile ilgili mükelleflerin alacağı ücret konusu da netleşti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların son haline göre yedek astsubaylar 2 ay temel askerlik sürecinde harçlık alacaklar. Bunun yanı sıra geriye kalan görev sürelerinde muvazzaf asker maaşı alacaklardır. 

SORUN KÖKTEN ÇÖZÜLECEK

Bedelli askerlik sorunu kökten çözülüyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan çalışmayla bedelli askerlik, dönemlik değil düzenli hale getirilecek.

HER YAŞ BEDELLİ YAPACAK

Bedelli askerlik yapmak isteyenlere yaş sınırı olmayacak. 20 yaşındaki herkes bedelli askerlikten faydalanacak.

EĞİTİM SÜRESİ 1 AY

Yeni yeni askerlik sistemde 1 aylık eğitim süresi olacak. Bedelli yapmak isteyenler 1 aylık eğitimin ardından, ücreti yatırarak evinin yolunu tutacak.

ÜCRET HENÜZ NETLEŞMEDİ

Bedelli askerlik ücretiyle ilgili konu ise henüz net bir rakam bellirlenmedi.

2 YILLIKLAR ASTSUBAY OLACAK

Bedelli yapmayıp askerde kalmak isteyenler için, 2 yıllık mezunu olanlar astsubay, 4 yıllık mezunları ise yedek subay olabilecek.

Sosyal Medyada KpssRehber