10 Soru-Cevapla Formasyon Tercihleri

10 Soru-Cevapla Formasyon Tercihleri

Pedagojik formasyon sertifikası için tercih işlemleri başladı. Tercih yapacak adayların ise kafasında bir çok soru var. İşte 10 soru ve cevapta Pedagojik Formasyon Tercihleri:

   11534 29.05.2014

FORMASYON BAŞVURUSU İÇİN MERAK EDİLEN SORULAR

1. Tercihler hangi tarihler arasında nereden yapılacaktır?

Adaylar tercihlerini 28 Mayıs-3 Haziran 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda (https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden) yapacaklardır.

2. Hangi yıllara ait ALES puanları geçerlidir?

2011 ALES Sonbahar Dönemi ile 2012-2013-2014 yıllarında herhangi bir ALES’e katılan ve puanı hesaplanan adaylar tercih yapabileceklerdir. 2011 ALES Sonbahar Dönemi ile 2012-2013-2014 yıllarından herhangi birine ait bir ALES puanı olmayan veya sınava katıldığı halde ALES puanı hesaplanmayan adaylar tercih yapamazlar.

3. Kaç tercih hakkı bulunuyor ve her tercih haklarının hepsi kullanılmak zorunda mı?

Tablo-1’den en çok 30 tercih yapılabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve özenle korunmalıdır. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

4. Tercih süresi içerisinde bildirdiğimiz tercihleri değiştirebilir miyiz?

Tercih bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

5. Tercih işlemlerinin sonuçları duyurulduktan sonra kayıtlar ne zaman başlayacak?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacaktır

6. Son sınıf öğrencisiyim nasıl başvurabilirim?

Mezun adaylar için yapılan bir tercih ve yerleştirmedir, okuyanlar için daha sonra duyuru yapılacak.

7. 3. Sınıf öğrencisiyim başvuru hakkım var mı?

Bu alım mezun adaylar için okuyanlar için daha sonra duyuru yapılacak.

8. 1.Sınıf öğrencisiyim formasyona başvurabilir miyim?

Mezun adaylar için bir yerleştirmedir, okuyanlar için daha sonra duyuru yapılacak.

9. Arkadaşım okurken formasyona başvurabilirsin dedi ÖSYM şimdi kabul etmedi ne yapmam gerek?

Bu yerleştirme mezun adaylar için okuyanlar olduğu için daha sonra duyuru yapılacak.

10.  Ben okulu uzattım bende başvurabiliyor muyum?

Mezun adaylar tercih yapılabilir o yüzden, okuyanlar için daha sonra duyuru yapılacak.Sosyal Medyada KpssRehber