İŞTE YKS Sonuçlarına Göre En Başarılı Lise Türleri Belirlendi!

2018 YKS’de en başarılı okul türleri açıklandı. ÖSYM YKS değerlendirme raporunda en başarılı lise türleri ve ortalama puanları belli oldu. YKS lise ortalamaları için tıklayınız.

   1594 07.08.2018
 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci başladı. Sonuçları açıklayan ÖSYM ayrıca detaylı bir YKS değerlendirme raporu yayımladı. Yayımlanan raporda YKS en başarılı okul türleri, YKS lise ortalamaları, cinsiyete göre net ve puan ortalamaları gibi birçok konuda detaylı analizler, tablolar verildi.

TYT’de en başarılı okullar fen liseleri oldu. ÖSYM verilerine göre fen lisesi öğrencilerinin TYT puan ortalaması 364,91 oldu. Fen liselerini özel fen lisesi, polis koleji, askeri lise, sosyal bilimleri lisesi ve Anadolu öğretmenler liseleri takip etti. Anadolu liseleri ise aday sayısının çok fazla olmasının da etkisiyle 239,14 TYT ortalaması ile 14. sırada yer aldı.

YKS sonuçlarına göre eşit ağırlık puan türünde en yüksek ortalama 290,3 puanla sosyal bilimler liselerinin oldu. Fen liseleri 288,13 ortalama ile 2. sırada, özel fen liseleri 284,78 puanla 3. sırada, polis koleji ise 279,7 puanla 4. sırada yer aldı.

Sayısal puan türünde sıralama fen lisesi, özel fen lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, polis koleji ve askeri lise şeklinde oluştu. Sözel puanlarında polis koleji ve sosyal bilimler lisesi ilk iki sırayı alırken, askeri liseler ile az öğrencisi olan maliye meslek lisesi, Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi üst sıralarda yer aldı.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

TÜM YKS HABERLERİNE ANLIK ULAŞMAK İÇİN TAKİPTE KALIN!
Sosyal Medyada KpssRehber