20 Bin Öğretmen Ataması 2017 Puanıyla Mı Olacak?

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gündeme girdi. Ek atama olarak konuşulan 20 bin atamanın 2017 KPSS puanı ile yapılması mümkün olabilir.

   3540 06.08.2018
 Milli Eğitim Bakanlığına ek öğretmen ataması gündemdeki yerini koruyor. Cumhurbaşkanı’nın 20 bin atama daha yapılacağı ifadesi, Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun “yeni 20 bin öğretmen ataması” açıklaması ve bu paylaşımı silmesi kafa karışıklığına neden olmuştu. Hala devam eden ek atama olacak mı sorusunun yanı sıra bunun 2017 ve 2018 KPSS puanlarının hangisiyle yapılacağı da merak ediliyor.

ÖĞRETMEN MÜLAKATLARINDA ŞİMDİYE KADAR ÇIKMIŞ EN ZOR SORULAR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gece yarısı yaptığı paylaşımda 100 gün içinde 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ifade etti. Bu bir müjde gibi algılansa da önceki açıklamalar gibi net bir şekilde yeni atama olduğunu göstermiyor. Bu nedenle hayal kırıklığı yaşanmaması adına resmi açıklamayı beklemekte fayda görüyoruz.

Ek atama neden 2017 KPSS puanıyla olabilir? Bakan Selçuk’un “100 gün” açıklaması 2017 KPSS puanıyla ek atama bekleyenleri umutlandırdı. Çünkü Bakan’ın açıklamasına göre 100 gün içinde atama yapılacak yani süreç sona ermiş, öğretmenler göreve başlamış olacak.

2018 KPSS sonuçları 31 Ağustos tarihinde açıklanacak. Branş sıralamalarının belirlenmesi ise en az 2 haftalık bir süreçte olacaktır. Yani bugün başlayan 100 günlük sürenin 40 – 50 gün kadarı bu süreçle geçecek.

KPSS sonuçlarının ardından MEB duyuruyu ve kontenjanları yayımlayacak. Başvurular alınacak. Başvuruların ardından adayların mülakata girecekleri yerler belirlenecek. Sözlü sınav süreci başlayacak. Bunun ardından tercihe açılacak okullar belirlenecek, tercihler alınacak ve bunlara ait sonuçlar açıklanacak. Son olarak da evrak teslimi işlemleri ile atama tamamlanacak.

ÖĞRETMEN MÜLAKATLARINDA ŞİMDİYE KADAR ÇIKMIŞ EN ZOR SORULAR

Yukarıda belirtilen süreçler, 2018 yılında yapılan atama için 19 Şubat’ta başlamıştı. Duyurunun yayımlanmasından sonra başvurular 9 Mart’ta bitmiş, mülakatlar yapılmış, tercihler alınmış ve bunların sonuçları 27 Temmuz’da açıklanmıştı.

Görüldüğü gibi baştan bir atama yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı, 158 güne ihtiyaç duymuş. Bu kez sürecin hızlandırılması beklenebilir ancak KPSS sonuçları ile branş sıralamaları en az 40 gün sonra açıklanacağı için, MEB’in sadece 60 günü kalacak. 60 günde mülakatlar, mülakat yeri planlamaları, tercihler, atama onayları, hatta güvenlik soruşturmaları gibi işlemlerin bitmesi zor görünüyor.

Saydığımız nedenlerle, eğer 20 bin ek atama olacaksa bunun 2017 KPSS puanı ile olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü bu adayların mülakatları, güvenlik soruşturmalarıyla beraber tamamlandı. Bu puanlar 6 ay süreyle geçerli olacak. Ayrıca bu öğretmenlerin 15 aydır atama beklediği, önceki yılların çok çok altında bir kontenjana tabi tutulduklarını hatırlatırız.

Ancak 2018 ÖABT’nin yapılacak olması, bu adayların puanları açıklanmışken bir önceki yılın puanlarıyla öğretmen alımı yapılacak olması gibi nedenler de 2018 KPSS puanıyla atama olacağına işaret gösterilebilir. My Memur olarak biz sadece 2017 KPSS puanı ile atamanın haklı nedenlerini ortaya koyduk. Bakanlıktan gelecek resmi duyuruyu beklemekte fayda görüyoruz.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

ÖĞRETMEN MÜLAKATLARINDA ŞİMDİYE KADAR ÇIKMIŞ EN ZOR SORULAR
Sosyal Medyada KpssRehber