Öğretmen Atamalarında Torpil Skandalı

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında ikinci skandalı açıklıyoruz. KPSS taban puanının altında puan almalarına rağmen sözlü sınavdan yüksek puan aldıkları için atanan öğretmenleri tespit ettik.

   2782 30.07.2018
MEB 20 bin atamada puanı KPSS taban puanından düşük adaylar atandı

KPSS puanı MEB tarafından açıklanan taban puandan düşük olmasına rağmen mülakatla atanan öğretmenler var. 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında ikinci skandalı açıklıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılı Temmuz ayı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirildi ve Bakanlık atamalar sonucu oluşan alan ve kurum bazlı taban puanları açıkladı. Listelerde yer alan tüm atananları tek tek inceledik ve 9 branşta 17 öğretmenin açıklanan KPSS taban puanından düşük puanı olmasına rağmen atandığını tespit ettik.

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN

ALAN VE KURUM BAZLI TABAN PUANLAR


MEB Personel Genel Müdürlüğü 25.07.2018 tarihinde 2018 Temmuz Sözleşmeli İlk Atama Sonucu Oluşan Taban Puanlar listesini açıkladı. Bakanlık hem Alan bazlı taban puanları hem de Kurum bazlı taban puanları açıkladı. Açıklanan alan bazlı taban puanlarda ataması gerçekleşen 85 branşın detayları yer aldı. İlgili branştan kaç öğretmenin atandığı, o branşa kaç öğretmen adayının başvuru yaptığı, KPSS taban puanı ve sözlü sınav taban puanları bilgileri yer almaktadır. Tüm taban puanları incelemek için aşağıdaki ilgili haberimize bakabilirsiniz.

AÇIKLANAN TABAN PUANDAN DAHA DÜŞÜK PUANLARI VAR


Bizim tespit ettiğimiz 9 branşta KPSS taban puanından daha düşük puana sahip olan 17 öğretmenin atandığı görülmektedir. Bu imkansız olmalı. Çünkü MEB tarafından açıklanan KPSS taban puanından düşük KPSS puanına sahip öğretmen atanamaz. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan alan ve kurum bazlı listelere baktığımızda bu skandalı görmemiz mümkün. İlgili branşların detaylarını inceleyelim.

MEB tarafından açıklanan alan bazlı taban puanlar ve diğer detaylar;

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN
Alan bazlı taban puanlarŞimdi bu branşlarla ilgili açıklanan kurum bazlı taban puanları inceleyelim. Branşları Öğretmenler İçin Haber sitesi olarak tek tek inceleyeceğiz. Lütfen önce tablolara sonrada tablonun altındaki açıklamalara bakınız.


ALMANCA BRANŞI;


Taban Puan Almanca

Almanca branşında yukarıdaki tabloya baktığımızda sarı renkle işaretlediğimiz alanda 1 öğretmenin KPSS puanının taban puandan aşağıda olmasına rağmen atandığını görüyoruz. Almanca’da açıklanan KPSS taban puanı 80,74329 olmasına rağmen bu öğretmenin taban puanı 77,79889 puandır. Ayrıca bu öğretmenin KPSS puanı ile mülakat puanı arasında 3,53 puanlık bir fark var. Normalde bu farkın 0,5 puanı geçmemesi gerekiyor.

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN

BEDEN EĞİTİMİ BRANŞI;
Taban Puan Beden Eğitimi

Beden eğitimi branşında sarı bölgede yer alan 3 öğretmen KPSS taban puanından düşük puanlara sahip olmalarına rağmen atandılar. Beden eğitiminde MEB tarafından açıklanan alan bazında KPSS taban puanı 77,01056 puandır. Ancak bu öğretmenlerin puanları 73,87622-74,89864-76,49659 puanlara sahip olup bu öğretmenlerin KPSS puanı ile mülakat puanları arasında da 4 ile 6 puan arasında fark olduğunu görüyoruz.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ BRANŞI;
Taban Puanı Din Kültürü

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşında alan bazında açıklanan KPSS taban puanı 75,45369 puan olmasına rağmen sarı renkli alanda 3 öğretmen tespit ettik. Bu öğretmenlerin KPSS puanları açıklanan taban puanın altıdadır. Ayrıca bu 3 öğretmenin KPSS puanı ile sözlü mülakat puanı arasında 6 ile 10 puan fark bulunmakta olup listenin en torpilli öğretmenleri diyebiliriz.

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN

FEN BİLİMLERİ/FEN VE TEKNOLOJİ BRANŞI;


Taban Puanı Fen Bilimleri

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloki branşında 2 öğretmen sarı alanda yer almaktadır. Fen Bilimleri için KPSS taban puanı 76,70816 olmasına rağmen bu 2 öğretmenin KPSS puanları taban puanın altıdadır. Ayrıca şu ana kadar size belirttiğimiz öğretmenlerde olduğu gibi bu 2 öğretmenin de KPSS puanı ile mülakat puanı arasında ciddi +puan farkı bulunmaktadır. Tekrar belirtelim bu fark normalde 0,5 puanı geçmemelidir.

İNGİLİZCE BRANŞI;Taban Puanı İngilizce

İngilizce branşında KPSS taban puanının altında 1 öğretmeni sarı bölgede işaretledik. İngilizce branşı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan KPSS taban puanı 67,81789 puan olmasına rağmen bu öğretmen 66,14661 KPSS puanıyla atanmıştır ayrıca mülakat puanı da KPSS puanından 5,85 puan fazladır.

ÖZEL EĞİTİM BRANŞI;Taban Puanı Özel Eğitim

Özel Eğitim branşında açıklanan KPSS taban puanı 75,53656 olmasına rağmen 1 öğretmenin taban puanın altında KPSS puanına sahip olduğunu görüyoruz. Öğretmenin KPSS puanı 74,67888 puan olup mülakat sözlü sınav puanı ise KPSS puanından 2,32 puan fazladır.

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN

REHBERLİK BRANŞI;
Taban Puanı Rehberlik

Rehberlik branşı için açıklanan KPSS taban puan 79,77604 olmasına rağmen 76,75192 KPSS puanına sahip öğretmenin atandığını ve bu öğretmene KPSS puanından 5 puan fazla sözlü puan verildiğini görmekteyiz.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BRANŞI;
Taban Puanı Sınıf Öğretmenliği

Sınıf öğretmenliği branşında ise Milli Eğitim Bakanlığı 72,44072 KPSS taban puanı açıklamıştı. Ancak 68,63191 KPSS puanı ile bir öğretmeni atandığını görüyoruz. Bu öğretmene de mülakatta KPSS puanından 5,36 puan fazla puan verilmiş.

TÜRKÇE BRANŞI;Taban Puanı Türkçe

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN

Türkçe branşında ise 4 öğretmeni sarı bölgede işaretledik. MEB tarafından Türkçe branşı için açıklanan KPSS taban puanı 77,28731 puandır. Ancak 4 öğretmenin KPSS puanının taban puandan düşük olduğu görülmektedir. Ayrıca bu öğretmenlerin KPSS puanı ile sözlü mülakat puanları arasında pozitif ayrımcılık olduğu da anlaşılmaktadır.

TESPİT 1; +10 PUAN FARKI

Geçtiğimiz gün yaptığımız haberde 26 öğretmenin sözlü puan notları ile KPSS puanları arasında diğer öğretmenlere göre ciddi farklar olduğunu açıklamıştık. Tüm adayların KPSS puanı ile sözlü mülakat puanı arasında 0,5 puan fark varken 26 öğretmende bu fark 10 puana kadar çıkmaktadır. İlgili haberimizi okumayanlar lütfen aşağıdaki haberimize baksınlar.

TESPİT 2; KPSS TABAN PUAN ALTINDA ATAMA


Şu andaki haberimizde de tespit edebildiğimiz 17 öğretmenin KPSS puanları dikkate alındığında atanamamaları lazımken atandıkları görülmektedir. Eğer MEB tarafından açıklanan branş bazında taban puanlar doğruysa bu öğretmenler nasıl atandı? Ayrıca bu öğretmenlerin neredeyse tamamına sözlü sınavda yüksek puan verilmesi tesadüf müdür? Öğretmenler ve eğitim camiası bu sorulara cevap arayacaklar.

Kaynak: ogretmenlericin.com

ÖABT VE ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN ANINDA HABERİN OLSUN


Sosyal Medyada KpssRehber