KPSS Lise Puan Türleri ve Sınavda Uygulanacak Testler Nelerdir?

KPSS Lise Puan Türleri ve Sınavda Uygulanacak Testler Nelerdir?

2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puan türleri ortaöğretim düzeyinde nelerdir? ÖSYM, 2018 KPSS’de hangi alandan ne tür sorular soracak. İşte detaylar.

   1707 04.07.2018
 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puan türleri ortaöğretim düzeyinde nelerdir? ÖSYM, 2018 KPSS’de hangi alandan ne tür sorular soracak. İşte detaylar.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim başvuru kılavuzu yayımlandı. KPSS lise için başvurular başladı. 2018 KPSS’de hangi puan türlerinden hangi sorular sorulacak. 2018 KPSS ortaöğretim sınavında uygulanacak testlerin kapsamları;

Genel Yetenek Yaklaşık Ağırlığı şu şekildedir.


Sözel Bölüm % 50: Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

Sayısal Bölüm % 50: Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Genel Kültür Yaklaşık Ağırlığı şu şekildedir.

Tarih % 45: Osmanlı Öncesi Türk Devletleri Tarihi (Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) %5, Osmanlı Tarihi (XIII. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) %15, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (XX. yüzyıl başından XX. Yüzyılın ortalarına kadar, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Türkiye tarihinde yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) %20, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (XX. yüzyılın başlangıcından günümüze kadar Dünyada; İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar Türkiye’de yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) %5 olacaktır.

Türkiye Coğrafyası % 30: Türkiye’nin fiziki özellikleri %12, Türkiye’nin beşerî özellikleri %5, Türkiye’nin ekonomik özellikleri %13 olacaktır.

Temel Yurttaşlık Bilgisi % 15: Hukuk başlangıcı %5, Anayasa %5, İdare %5 olacaktır.

Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular %10 olacaktır.

2018 KPSS puan türleri; KPSSP94: Genel Yetenek ve Genel Kültür % 50 ağırlıkları bulunmaktadır.

KPSSP122: Genel Kültür ve Genel Yetenek % 15 ağırlıkları bulunurken, DHBT-1'in ağırlığı % 30'dur. DHBT-2'nin ağırlığı % 40'tır. KPSS lise başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

HABERLERE ANLIK ULAŞMAK İÇİN TAKİPTE KALIN!
Sosyal Medyada KpssRehber