PTT SINAVINDA ADAYLARA HANGİ ALANDAN KAÇ SORU SORULACAK

   2413 08.06.2018

PTT Yazılı sınavında adaylara;

a) PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık), Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık), Gişe

ve Büro Görevlisi (Pazarlama), Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik), Gişe ve Büro Görevlisi, Gişe ve Büro Görevlisi (PTT'de çalışan firma elemanı) yazılı sınavlarında, genel yetenek ve genel kültür konularından 100 (Yüz) soru sorulacaktır.

PTT SINAVINDA 80 NET YAPMAK İÇİN NELERE ÇALIŞMALI

 

100 SORUNUN DAĞILIMI NASIL OLACAK

PTT, derslere göre konu dağılımı:

1 SÖZEL AKIL YÜRÜTME

2 TÜRKÇE PARAGRAF, DİL BİLGİSİ VE YAZIM KURALLARI

3 ÖLÇME BECERİSİ

4 SAYISAL VE MANTIKSAL AKIL YÜRÜTME

5 TARİH

6 TÜRKİYE COĞRAFYASI

7 TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ

8 GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYO EKONOMİK KONULAR

PTT, hangi konudan kaç soru geleceğini açıklamadı ancak beklentilere göre ilk 4 konudan (Genel Yetenek) 50 soru, diğer dört konudan (Genel Kültür) 50 soru gelmesi bekleniyor.

 

PTT SINAVI TÜM KONULARIN ÖZETLERİ VE GÜNCEL BİLGİLER

 

b) Avukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık hariç), Tekniker, Postacı, Postacı (PTT'de çalışan firma elemanı) yazılı sınavlarında genel yetenek ve genel kültür konularından 40 (Kırk), mesleki alandan 60 (Altmış) soru sorulacaktır.

c)Yazılı sınavlarda (Ek-3) tabloda belirtilen genel yetenek ve genel kültür ile mesleki alan konu başlıkları arasından soru sorulacaktır.

10- Değerlendirme, doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Hatalı soru/sorular çıkması halinde, ilgili soru/sorular iptal edilerek, iptal edilen soruların puanları diğer sorulara eşit olarak dağıtılacaktır.

PTT SINAVINA KISA SÜREDE HAZIRLANILABİLECEK NOTLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

Sosyal Medyada KpssRehber