Ücretli Öğretmen Atamaları İçin Tahmini Branş Kontenjanlarının Tam Listesi

Ücretli Öğretmen Atamaları İçin Tahmini Branş Kontenjanları. Bu haberimizde ücretli öğretmen atamaları için tahmini branş kontenjan sayılarını bulabilirsiniz.

   6360 13.04.2018
 Ücretli Öğretmen Atamaları İçin Tahmini Branş Kontenjanları. Bu haberimizde ücretli öğretmen atamaları için mebersonel.com tahmini branş kontenjan sayılarını bulabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı dün yayımladığı bir duyuru ile ücretli öğretmen atamaları için başvuru şartlarını belirledi. Daha önce mebpersonel.com olarak ücretli öğretmen atamaları için atama başvuru şartları ve kılavuzunun 1 hafta içerisinde açıklanacağını siz okurlarımız için haberimizde belirtmiştik. Yine sosyal medyada çok tartışma konusu olan MEB'e bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücretli karşılışında çalışan usta öğretici-uzman öğreticilerin başvurup başvurmamaları ile ilgili haberimizde başvurabileceklerini dile getirmiştik. Milli Eğitim Bakanlığı da yayınladığı o duyuruda bu tartışmaya son noktayı koyarak halk eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığında çalışan usta öğreticiler ve uzman öğreticilerin de bu 5000 ücretli öğretmen atamasına başvurabileceklerini belirtti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sözleşmeli olarak atanacak 5 bin ücretli öğretmende Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde öngörülen genel şartlarla birlikte pedagojik formasyon almak, 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak gibi şartlar da aranacak.

Öğretmen atamalarında KPSS sonucuna göre, branşa alınacakların üç katı kadar aday puan üstünlüğüne göre mülakata çağırılıyor. Başarılı olanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapabiliyor. MEB kadrosuna alınmasına karar verilen 5 bin ücretli öğretmen ise bu üç katı kadar aday sıralamasına girmese bile mülakata alınabilecek.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, uzman ve usta öğreticiler dahil ek ders ücreti karşılığında görev yapanlardan 652 sayılı MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 15’inci maddesine göre 5 bin sözleşmeli öğretmen pozisyonuna atanmak üzere başvuruda bulunacaklarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde öngörülen genel şartların yanında şu şartlar aranacak:

YURTDIŞINDAN MEZUN OLANLARA DENKLİK ŞARTI 1- Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olmak, 2- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak, 3- Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında yaptıkları görevlerinden dolayı başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak, 4- Mezun olunan yükseköğretim programı, bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak, 5- Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’ndan birini başarıyla tamamlamış olmak, 6- Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak.

İlgili Açıklama İçin Tıklayınız


5000 ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ALIMINDA EN ÇOK KONTENJAN HANGİ BRANŞLARDA OLACAK?

Ücretli öğretmen atamasında en çok hangi branşlarda alım yapılacak? 5 bin ücretli öğretmen atamasında en çok başvurunun okul öncesi branşına olacağı tahmin ediliyor. 
Branş kontenjan tahmini haberimizdeki veriler: şartları sağlayan ücretli öğretmenler baz alınarak tamamen tahmini olarak hazırlanmıştır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Sosyal Medyada KpssRehber