İki Farklı Bölüm Mezunları KPSS 2018/2’de Her İkisinden de Tercih Yapabilir mi

İki Farklı Bölüm Mezunları KPSS 2018/2’de Her İkisinden de Tercih Yapabilir mi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS 2018/2 tercih kılavuzunun yayımlanması ile başvurular alınmaya 11 Aralık itibarıyla başladı. Peki iki farklı programdan mezun olanlar nasıl tercih yapabilecek? Tercihte kısıtlama var mı?

   0 13.12.2018

KPSS 2018/2 tercihlerinde dikkat edilecek hususlardan biri de mezuniyete göre tercih yapmaktır. Mezuniyetle ilgili olarak iki önemli husus bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi alt öğrenim ile üst öğrenim durumu! Bilindiği üzere alt öğrenimden KPSS puanınız olsa bile ve geçerliliği yıl olarak devam ediyor olsa bile üst öğrenimden başvuru yapmak durumundasınız.

Bu kapsamda örnek verecek olursal; lisans mezunu olan bir aday, önlisans’tan başvuru kesinlikle yapamaz. Aynı şekilde önlisans mezunu bir aday KPSS lise puanı olsa dahi artık ortaöğretimden başvuru hakkı bulunmamaktadır.

İkinci önemli husus ise iki farkı bölümden mezuniyet! KPSS adayı lisans alanında iki farklı programdan mezun ise her iki bölüm için de başvuru yapabilir. Aynı şekilde iki farklı önlisans programından mezun olan aday her iki bölüm için de tüm diğer özel ve genel şartları taşıdığı sürece KPSS tercihi yapabilecektir.

ÖSYM’nin AİS sisteminde kayıtlı olması şart! KPSS merkezi yerleştirmelerinde her iki program için de başvuru yapılabilir. Sınava girdikleri öğrenim düzeyinde birden fazla programdan mezuniyeti bulunan adaylar, ÖSYM aday işlemleri sisteminde kayıtlı olması halinde tercih işlemlerinde aynı düzeydeki tüm mezuniyetlerini kullanabilirler.

Kaynak: İki Farklı Bölüm Mezunları KPSS 2018/2’de Her İkisinden de Tercih Yapabilir mi

Sosyal Medyada KpssRehber