2018 YKS Ek Yerleştirmeleri Ne Zaman Yapılacak? Tarihi Belli mi?

ÖSYM, 2018 YKS tercih sonuçlarını açıklamasının ardından üniversite başvuruları 3 Eylül 2018 itibarıyla başlıyor. 3-5 Eylül arası internet kayıtları 3-7 Eylül'de ise bizzat başvurular yapılacak. Üniversite ek başvuruları ne zaman başlayacak?

   570 03.09.2018
 2018 Yükseköğretim Kurumları YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kontenjanlar da belli olmuştu. Toplam 80 bin boş kontenjan bulunuyor. Üniversite kayıtları sonrasın kontenjanlarda değişiklik olabilecek.

Üniversitelere YKS ile ek yerleştirme başvuruları ise üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından oluşacak tüm boş kontenjanlar dahilinde ÖSYM'ye bildirilmesi ile yeni kontenjanlar açıklanacak. ÖSYM'nin ek yerleştirme takvimini açıklamasının ardından üniversiteler için ek kayıtlar başlayacak.

YKS ile üniversite ek yerleştirme nasıl olacak? Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

YKS ek yerleştirme ücreti! Ek yerleştirme tercih ücreti 15 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

YKS kontenjan kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Kaynak: www.mymemur.com.tr
Sosyal Medyada KpssRehber