Evlenenlere Müjde Devletten 68 Bin Lira Destek

Evlenmek isteyen çiftler devletin kendilerine sunduğu 68 bin liralık destekten nasıl faydalanabilir? Çeyiz ve konut hesabına birikim yaparken nelere dikkat edilmelidir? Yeni evlenen çiftlere 68 bin lira destek kriterleri haberimizde…

   6861 14.03.2019
Evlenmek isteyen çiftlere devlet destek vermeyi devam ediyor. Evlenmek isteyenler, bazı koşulları sağladığında toplamda 68 bin liraya ulaşan destek alabilecek.

Desteğin ilk aşaması, ev alırken kullanılabilecek. Ev almak isteyen yeni evli çiftlere devlet desteğinde üst limit 25 bin liraya çıkarıldı. 25 bin lira alabilmek için 5 yıl boyunca banka hesabında 80 bin lira biriktirmek gerekiyor. Çiftler ayrı ayrı hesaplarda birikim yaparak 25’er bin liradan toplam 50 bin lira destek alabiliyor.

Konu Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir nokta da sistemde en az 3 yıl kalma şartı bulunmaktadır. Ayrıca bu uygulamada küçük bir düzenleme de yapıldı. Eskiden sistemde 3 yıl kalanlar yatırdıkları paranın %15’ini, 4 yıl kalanlar %18’ini ve 5 yıl kalanlar %20’sini alabiliyordu. Şimdiki düzenleme ile 5 yıl ve daha uzun süre sistemde kalan çiftler %25 destek faydalanabilecek.

Çiftlere verilecek çeyiz desteği de 7.500 liradan 9.279 liraya çıktı. Çiftler, bu destekten de ayrı ayrı faydalanabilecek. 18 bin liranın da buradan geldiği hesaplanırsa toplamda 68 bin lira destek alınmış olacak.

Başvuracak çiftlerin banka hesaplarını 24 yaşını doldurmadan açmaları ve ödemelerini 3 defadan fazla geciktirmemeleri gereken şartlar arasında. Çeyiz hesabı için aylık asgari ödeme miktarı 155 lira, konut hesabı için asgari ödeme miktarı 388 lira olarak belirtildi.

Kaynak: Evlenenlere Müjde Devletten 68 Bin Lira Destek

Sosyal Medyada KpssRehber