En Fazla Hangi Bölüm Mezunları İşsiz Kalıyor? İşte İşsizliğin Fazla Olduğu Bölümler...

En Fazla Hangi Bölüm Mezunları İşsiz Kalıyor? İşte İşsizliğin Fazla Olduğu Bölümler...

Doğruluk Payı isimli araştırma ve analiz sitesinin yaptığı araştırmaya göre en çok işsiz sanat bölümlerinde görülüyor. Üniversite Mezunu İşsizler istihdam bekliyor. Hangi bölüm kolay iş bulur? Hangi bölüm işsiz kalır? Detaylar haberimizde...

   897 04.02.2019

2018 Ekim işsizlik oranı %11,6’ya ulaştı ve genç işsiz sayısı günden güne artıyor. Özellikle üniversite mezunlarında işsizlik oranları yüksek seyrediyor. Peki, en çok hangi bölüm mezunları işsiz kalıyor?


2017 yılında işgücüne katılım oranı yükseköğretim mezunlarında %80,2 ile en yüksekti. Okur yazar olmayan kesim ise %18,8 ile işgücüne en az katılan kesim olmuştu. En yüksek işsizlik oranı ise %13,3 ile lise mezunlarında görülüyordu. Okur yazar olmayan kesimde işsizlik oranı %5,6 idi. Ancak bu kesim aktif olarak iş aramadığı için oran düşüktür. Bu kesimin işsiz sayılmaması rakamların düşük çıkmasına sebep oluyor. 

2004-2017 verileri karşılaştırıldığında ise işgücüne katılım oranı %5,1 ile lise mezunlarında artmıştır. Lise altı eğitimli olan kesimde ise %3,5 artış yaşanmıştı. Okur yazar olmayan kesimde işgücüne katılım oranı azaldı.

İşsizlik Oranı Yüksek Olan Bölümler
2009 yılında en çok işsizlik oranı sanat, gazetecilik ve enformasyon ile imalat ve işletme alanlarında görülmüştü. 2014 yılına gelindiğinde en yüksek işsizlik oranı gazetecilik ve enformasyon ile bilgisayar ve sanat alanlarında görüldü. Rakamlar gösteriyor ki işsizlik oranının yüksek olduğu bölümler arasında sanat ve gazetecilik bölümleri başı çekiyor. Sonrasında ise işletme gibi İİBF bölümleri geliyor.

Sosyal Medyada KpssRehber