En Fazla Hangi Bölüm Mezunları İşsiz Kalıyor? İşte İşsizliğin Fazla Olduğu Bölümler...

Doğruluk Payı isimli araştırma ve analiz sitesinin yaptığı araştırmaya göre en çok işsiz sanat bölümlerinde görülüyor. Üniversite Mezunu İşsizler istihdam bekliyor. Hangi bölüm kolay iş bulur? Hangi bölüm işsiz kalır? Detaylar haberimizde...

   1472 04.02.2019
2019 Mart işsizlik oranı %11,6’ya ulaştı ve genç işsiz sayısı günden güne artıyor. Özellikle üniversite mezunlarında işsizlik oranları yüksek seyrediyor. Peki, en çok hangi bölüm mezunları işsiz kalıyor?


2017 yılında işgücüne katılım oranı yükseköğretim mezunlarında %80,2 ile en yüksekti. Okur yazar olmayan kesim ise %18,8 ile işgücüne en az katılan kesim olmuştu. En yüksek işsizlik oranı ise %13,3 ile lise mezunlarında görülüyordu. Okur yazar olmayan kesimde işsizlik oranı %5,6 idi. Ancak bu kesim aktif olarak iş aramadığı için oran düşüktür. Bu kesimin işsiz sayılmaması rakamların düşük çıkmasına sebep oluyor. 

2004-2017 verileri karşılaştırıldığında ise işgücüne katılım oranı %5,1 ile lise mezunlarında artmıştır. Lise altı eğitimli olan kesimde ise %3,5 artış yaşanmıştı. Okur yazar olmayan kesimde işgücüne katılım oranı azaldı.

İşsizlik Oranı Yüksek Olan Bölümler
2019 yılında en çok işsizlik oranı sanat, gazetecilik ve enformasyon ile imalat ve işletme alanlarında görülmüştü. 2014 yılına gelindiğinde en yüksek işsizlik oranı gazetecilik ve enformasyon ile bilgisayar ve sanat alanlarında görüldü. Rakamlar gösteriyor ki işsizlik oranının yüksek olduğu bölümler arasında sanat ve gazetecilik bölümleri başı çekiyor. Sonrasında ise işletme gibi İİBF bölümleri geliyor.

2019 EN ÇOK İŞSİZ KALINAN BÖLÜMLER

Gelişen ve değişen Türkiye'de her geçen gün üniversite ve bölüm sayılarındaki artış,çeşitli iş ve istihdam olanaklarının çoğalması,ne yazık ki üniversite mezunlarının işsizlik oranlarını düşürmeye yetmiyor.

Türkiye'nin iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor

- İşsizler arasında 557 bin üniversite mezunu bulunuyor

- İmalat ve işletme mezunlarının yüzde 16,8'i, sanat mezunlarının İşsizler,9'u, yaşam bilimleri mezunlarının yüzde 14,5'i işsizlik sorunu yaşıyor

- Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, gazetecilik ve enformasyon, mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde bulunuyor

  • Üniversiteli işsizlerin 203 binini iş ve yönetim mezunları, 59 binini öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri, 46 binlik kısmını mühendislik işleri mezunları oluşturuyor
ANKARA (AA) - GÖKSEL YILDIRIM - Türkiye'nin iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. İşsizler arasında 557 bin üniversite mezunu bulunuyor.

İmalat ve işletme mezunlarının yüzde 16,8'i, sanat mezunlarının yüzde 15,9'u, yaşam bilimleri mezunlarının yüzde 14,5'i işsizlik sorunu yaşıyor. Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, gazetecilik ve enformasyon, mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı, üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde seyrediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, en son mezun olunan okul ve mezun olunan alan itibariyle Türkiye'de 28 milyon 271 bin kişilik iş gücünün 5 milyon 388 milyonluk kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. İş gücündeki üniversite mezunlarının sayısı 2013 yılında önceki yıla göre yüzde 8 arttı. Geçen yıl iş gücüne katılan üniversite mezunlarına 392 bin kişi eklendi.

Üniversite mezunu işsizlerin sayısı geçen yıl 54 bin artarak 557 bine, istihdam edilenlerin sayısında 338 bin artarak 4 milyon 831 bine çıktı. Bu gelişmeler doğrultusunda yüksekokul veya fakülte mezunları arasında 2012'de yüzde 10,1 olan işsiz sayısı 10,3'e çıktı.

Üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan imalat ve işletme oldu. Bu alanlardan mezun olanların yüzde 16,8'i işsiz durumda bulunuyor. İşsizlik oranında imalat ve işletmeyi, sanatla ilgili alanlar izliyor. Sanat bölümlerinden mezunların yüzde 15,9'u işsizlik sorunu yaşıyor.

Eğitimli iş gücünde işsizlik oranının yüksek olduğu bir diğer alan ise yaşam bilimleri. Bu alandan mezunolanların yüzde 14,5'i iş arıyor.

-İşsizlik gazetecilik ve bilgisayar mezunlarının da sorunu-

Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma, iş ve yönetim, gazetecilik ve enformasyon, tarım, ormancılık ve balıkçılık, fizik bilimleri ile mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde bulunuyor.

Sosyal ve kişisel hizmetler mezunlarının yüzde 14,3'ü, bilgisayar mezunlarının yüzde 14,2'ü, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma mezunlarının yüzde 14,1'i, iş ve yönetim mezunlarının yüzde 13,5'i, gazetecilik ve enformasyon mezunlarının yüzde 13,2'si, tarım, ormancılık ve balıkçılık mezunlarının yüzde 12,2'si, fizik bilimleri mezunlarının yüzde 11,9'u, mimarlık ve inşaat mezunlarının yüzde 11,2'si iş sahibi değil.

Üniversiteli işsizlerin 203 binini iş ve yönetim mezunları, 59 binini öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri, 46 binlik kısmını mühendislik işleri mezunları oluşturuyor.

-İşsizliğin düşük olduğu alanlar-

Buna karşın bazı alanlarda işsizlik oranı oldukça düşük seviyelerde bulunuyor.

Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında işsizliğin en az olduğu alan güvenlik hizmetleri olarak dikkati çekiyor. Bu alanlardan mezun olanların işsizlik oranı yüzde 2,1'le sınırlı kalıyor.

İşsizliğin düşük olduğu bir diğer alan ise sağlık. Sağlıkla ilgili alanlardan mezun olanlar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 2,4 düzeyinde bulunuyor.

Veterinerler de büyük ölçüde işsizlik sorunu yaşamıyor. Veterinerler arasındaki işsiz oranı yüzde 4,7'de kalıyor.

Hukuk yüzde 6'lık, öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri yüzde 7,4, mühendislik işleri yüzde 8,4, matematik ve istatistik yüzde 9,3, beşeri bilimler yüzde 9,8, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 10'luk işsizlik oranıyla, üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının gerisindeki alanları oluşturuyor.

TÜİK verilerine göre, yüksekokul veya fakülte mezunları arasında eğitim durumu ve mezun olunan alan itibariyle Türkiye'deki iş gücü, işsiz sayıları ile işsizlik oranları şöyle:

Sosyal Medyada KpssRehber