En Az Lise Mezunu Kadın-Erkek Polis Alımı Başvurusu Yapmak İsteyenler Dikkat!

2019 PMYO için İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı'nın duyuru yapması beklenirken, binlerce genci yakından ilgilendiren PMYO sınavlarına girmek için adayların YKS'dan ilgili puanları alması gerekecek. Peki en az ortaöğretim mezunlarından Polis Akademisi Başkanlığı 2019 PMYO için başvuru şartları nasıl olacak, başvurular nereden, ne zamana kadar yapılacak? Polis Akademisi Başkanlığı 2019 PMYO sınav tarihleri konusunda henüz bir açıklama yayımlamadı, ama ilgili sınava girmek isteyen adayları doğrudan ilgilendiren 2019 YKS için başvuru işlemleri ÖSYM üzerinden devam ediyor.

   1336 18.02.2019
EN AZ LİSE MEZUNU POLİS ALIMI

2019 PMYO için İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı'nın duyuru yapması beklenirken, binlerce genci yakından ilgilendiren PMYO sınavlarına girmek için adayların YKS'dan ilgili puanları alması gerekecek. Peki en az ortaöğretim mezunlarından Polis Akademisi Başkanlığı 2019 PMYO için başvuru şartları nasıl olacak, başvurular nereden, ne zamana kadar yapılacak? Polis Akademisi Başkanlığı 2019 PMYO sınav tarihleri konusunda henüz bir açıklama yayımlamadı, ama ilgili sınava girmek isteyen adayları doğrudan ilgilendiren 2019 YKS için başvuru işlemleri ÖSYM üzerinden devam ediyor.

Polis olmak isteyen gençlerden geçtiğimiz dönem YKS TYT puan alt tabanı 260 idi, bu yılda puanın benzer olması bekleniyor. 

2018 Yılı PMYO Başvuru Şartları Nasıldı?

a) T.C. vatandaşı olmak,
b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,
c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,00) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla  (1 Ekim 2018) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1993 – 01 Ekim 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak), d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 
f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,”
ğ) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
j) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

YKS BAŞVURU ŞARTLARI

Yükseköğretim Kurumları sınavına başvuru yapabilmek için adayların 2018-2019 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyor olması, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda olması, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olması ya da ortaöğretimlerini yurtdışında tamamlamış olması gerekli.  2019 YKS başvuruları ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden 12 Şubat ile 6 Mart 2019 tarihleri arasında kabul edilecek. Sınav ücreti TYT, AYT, YDT gibi oturumların her biri için 50 TL olarak belirlendi, ilgili tarihlerde başvurusunu yapamayan adaylar 19 Mart'ta ais.osym.gov.tr üzerinden geç başvuru farkını ödeyerek başvurularını tamamlayabilir. 2019 YKS Haziran ayında uygulanacak.

KAMUBULTENİ.COM

Sosyal Medyada KpssRehber