Bekçiler Trafik Cezası Yazabiliyor Mu? EGM Açıkladı

Bekçiler Trafik Cezası Yazabiliyor Mu? EGM Açıkladı

Bazı sosyal paylaşım ve internet haber sitelerinde cadde ve sokaklarda görev yapan gece bekçilerinin de trafik cezası yazabildikleri hakkında iddialara EGM'den yanıt geldi..

   4099 30.11.2018

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle;

"Bazı sosyal paylaşım ve internet haber sitelerinde cadde ve sokaklarda görev yapan gece bekçilerinin de trafik para cezası uyguladıkları, kaldırıma park eden araçlara 350 TL park cezası uygulandığı şeklinde haberler yer almaktadır.

Söz konusu haberler ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur;

Genel zabıtanın trafik kural ihlal tespit tutanağı düzenleme yetkisi Karayolları Trafik Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilmiş olup, bu hükmün uygulanmasını teminen 04.09.2018 tarihinde İl Valiliklerimize uygulamaya ilişkin usul ve esaslar gönderilmiştir.

Buna göre;
1- Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren makas atma,
2- Seyir halinde cep telefonuyla görüşme,
3- Emniyet kemeri takmama,

ihlallerine yönelik olarak Polis ve Jandarma personeline ''Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı" tanzim etme görevi verilmiştir.

 

Polis ve Jandarma personelinin dışında Çarşı ve Mahalle Bekçileri dahil herhangi bir birim veya kişi yetkilendirilmemiştir.

Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu'nun 60 ve 61. maddelerinde duraklama ve park etmenin yasak olduğu yerler sayılmış olup, yaya kaldırımına park etmenin cezası 108 TL, engellilerin araçları için ayrılmış olan bir alana park edilmesi halinde ise bu ceza iki katı 216 TL olarak uygulanmaktadır. Bu idari yaptırımların dışında herhangi bir ceza uygulanmamaktadır.

Yapılan trafik denetimlerinin tek amacı; sürücü, yaya ve yolcu olarak karayolu üzerindeki güvenliğimizi tehdit eden ve yalnızca 2017 yılında 7.427 insanımızın ölümüne, 303.663 insanımızın yaralanmasına ve ayrıca her yıl yaklaşık 46.5 milyar TL'nin üzerinde ekonomik kayba yol açan önlenebilir bir yapıya sahip trafik sorunu ve kazalarıyla daha etkin bir mücadele etmektir.

Bu anlayışla gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucunda; 2018 yılı Eylül ve Ekim ayları bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında; meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında %8,9, bu kazalardaki ölümlerde ise %5,5 oranında azalma sağlanmıştır.

Vatandaşlarımızın trafikteki güvenliğini sağlamaya yönelik yürütülen denetimlerin güvenirliğini zedelemeyi amaçlayan bu şekildeki yanıltıcı ve yanlış haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Trafik denetimlerimiz ülkemiz trafik güvenliğinin sağlanması ve can kayıplarının azaltılması amacına yönelik olarak, belirlenen ve sürekli geri bildirilere göre revize edilen planlamalarımız doğrultusunda sürdürülecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur"

KamuPersoneli.net

Sosyal Medyada KpssRehber