Bekçi Alımlarında 2 Büyük Sorun!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2019 yılında 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağının açıklanmasının ardından bekçi olmak isteyen adaylardan talepler gelmeye başladı. 1. Dönem çarşı ve mahalle bekçi alımlarında onbinlerce adayı mağdur eden askerlik ve ikametgah sorunu 2019 yılı bekçi alımlarında da yaşanacak olma ihtimali adayları tedirgin ediyor.

   2289 12.01.2019
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2019 yılında 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağının açıklanmasının ardından bekçi olmak isteyen adaylardan talepler gelmeye başladı. 1. Dönem çarşı ve mahalle bekçi alımlarında onbinlerce adayı mağdur eden askerlik ve ikametgah sorunu 2019 yılı bekçi alımlarında da yaşanacak olma ihtimali adayları tedirgin ediyor. KPSS cafe olarak adayların taleplerini, isteklerini ve sorunlarını dile getirmeye devam ediyoruz.

 

ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

Bekçi olmak isteyen birçok adayın ortak sorunlarının başında askerlik şartının olması yer alıyor. Adaylar bekçi alımlarında askerlik şartının kaldırılmasını istiyor. Gerekçe olarak da polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında olmaması gerektiği gösteriliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından daha önce bekçi eğitimleri ile ilgili yapılan açıklamada neredeyse bekçilerin polislerle aynı eğitimi aldığını söylemişti. Bu da bekçi alımlarında askerlik şartının esnetilebileceğini gösteriyor. 

Çünkü polisler, silah eğitimi, nişancılık eğitimi, koşu eğitimi, parkur eğitimi, fiziki yeterlilik testi gibi birçok zorlu eğitimden geçiyor ve neredeyse bir askeri personel kadar eğitim alıyor. Bu durumda polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında da aranmaması bekleniyor.

 

İKAMETGAH SORUNU

Bekçi alımlarındaki bir diğer sorun ise ikametgah sorunu olarak adayların karşısına çıkıyor. Alım yapılacak il sınırları içerisinde ikamet etmek şartı nedeniyle adaylar bir başka şehirdeki bekçi alımlarına başvuramıyor. 1. Dönem bekçi alımlarının tüm illerde yapılmamış olması bu mağduriyeti arttırırken, 2019 yılında tüm illere bekçi alımlarının yapılaak olası mağduriyeti azaltabilir ancak tüm illere eşit miktarda bekçi alımı yapılmayacağından dolayı yine mağduriyetler yaşanacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlere çok sayıda bekçi alımları yapılırken diğer illere daha az alımlar yapılacak. Bu nedenle küçük şehirlerde yaşayan adaylar bekçi olma şansını arttırmak adına büyük şehirlerdeki alımlara katılmak isteyebilir.

 

KPSS ŞARTI

Bekçi alımları ile ilgili bir diğer kulis bilgisini daha önce paylaşmıştık. Ancak bazı siteler bu kulis bilgimizi alımların ilkokul mezunu adaylar arasından yapıldığını gerekçe göstererek yalanlamaya çalışmıştı. Ancak biz o haberimizde de belirttiğimiz üzere tıpkı polislikte olduğu gibi en az lise mezunu adaylar arasından alımların yapılmasının bürokratlar tarafından talep edidiği konuşuluyor. KPSS şartının olup olmayacağı şuan için yalnızca bir kulis haberi olarak yer alıyor. Henüz net bir bilgi yok.

Sosyal Medyada KpssRehber