Bekçi Alımına Başvuracak Adaylar Dikkat! Boy Şartının Tutması Yeterli Değil!

EGM 8000 bekçi alımına (8 bin bekçi alımı) başvuracak adayların 167 cm üzeri olması şartların tuttuğu anlamına gelmiyor. Kaynak: Bekçi Alımına Başvuracak Adaylar Dikkat! Boy Şartının Tutması Yeterli Değil!

   1174 18.03.2019
Emniyet Genel Müdürlüğü EGM tarafından 16 Mart 2019 tarihinde 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği kontenjan ve başvurularının duyurulmasının ardından bekçi alımı boy şartı, bekçi alımı yaş şartı gibi şartlar bekçi adayları arasında trend oldu.

Peki 8 bin bekçi alımı detaylarını incelediğimizde bekçi alımında boy şartı ve bekçi alımına başvuracak olan adayların beden kitle indeksinin kaç olması gerekiyor. Bu haberimizde bunlara değinmek istedik.

Bildiğiniz üzere Türkiye geneli 81 il için toplam 8000 bekçi alımı gerçekleştirilecek. Bekçi alımı başvuruları 18 Mart 2019 tarihinde yani Pazartesi günü başlayacak ve adaylar 1 Nisan 2019 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekler. Başvurular Polis Akademisi internet sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş ile yapılacak. 

2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Alımı Boy Şartı

Bekçi alımı başvuru şartları arasında daha önceki alımlarda da tartışma konusu olduğu gibi yaş ve boy şartı yer alıyor. Başvuru yapacak olan adayların en az 167 cm boya sahip olmaları gerekiyor. Lakin boyun 167 cm üzeri olması bu şarttan geçer alındığı anlamına gelmiyor.

Şöyle ki; EGM bekçi alımı başvuru şartları arasında Vücut Kitle Endeksi ile alakalı bir aralık belirlenmiştir. Vücut Kitle Endeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekmektedir. 18 ve 27 değerleri de dahildir. Bu endeks boy kilo arasındaki dengedir aslında. Başvuru yapacak olan adayların boy ve kilo dengeleri arasında bir eşitsizlik söz konusu ise aslında boyunun 167 cm den yüksek olması çok bir şey ifade etmeyecektir.

ÖRNEK: Örneğin bekçi alımına başvuru yapacak olan adayım boyu 175 cm, kilosu ise 87 kg olsun. Vücut Kitle Endeksi değerlerini kontrol ettiğimizde, 28,4 çıkacak ve EGM tarafından verilen Vücut Kitle Endeksi referans değerlerini yakalayamayacaktır. Bu da doğal olarak şartlarının tutmaması demektir. 

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir.

Kaynak: Bekçi Alımına Başvuracak Adaylar Dikkat! Boy Şartının Tutması Yeterli Değil!

Sosyal Medyada KpssRehber