Bekçi Alımı Bedelli Askerlik Yapanların Şartları ve Başvuruları

Bekçi alımı yapılacağı üzere bedelli askerlik yapanların ve bedelli ücreti yatıranlar başvuru yapabiliyor mu? Yönetmelikte ilkokul mezunu yazması üzerine ilkokul mezunları başvuru yapabiliyor mu? Kaynak: Bekçi Alımı Bedelli Askerlik Yapanların Şartları ve Başvuruları

   2490 06.03.2019
Bekçi alımında adayların yoğunlukla araştırdığı konu yaş şartı, ilkokul mezunları başvuru yapacak mı ve bedelli durumuna göre nasıl başvuru yapılacak olarak en çok sorulan soru arasındalar.

İlkokul mezunları başvuru yapabiliyor mu? Hayır ilkokul mezunu bir aday başvuru yapamaz. Yönetmelikte en az ilkokul mezunu yazıyor olması bakanlığın direk en az ilkokul mezunlarını alması anlamına gelmiyor. Bakanlık ihtiyaç durumuna göre sayı ve öğrenim durumu belirleyebiliyor. Bu sebepten en az lise mezunu adayların başvurusu alınacaktır.

Yaş şartı 30 yaşından gün alanlar veya 35 yaşa kadar devlet memuru ibaresinde başvuru yapılabilinir mi? Bu sorular hepsi hayır olarak işaretleniyor. Bakanlık 30 yaşını bitirmemiş olan adaylar başvuru yapabilecek ibaresi koyduğu üzere 31 yaşından gün alan bir vatandaş başvuru yapamaz. 30 yaşının son günü bile olsa başvuru yapılabilir.

Bedelli askerlik yapmış olanlar veya parasını yatırmış ancak sıra bekleyenler başvuru yapabiliyor mu? Evet bedelli askerlik yapmış veya başvuru tarihi sona ermeden bedelli askerliği bitirenler başvuru yapabilir. Ancak bedelli askerlik ücreti yatırmış askerliğini bitirmemiş veya sırasını bekleyen adaylar başvuru yapamaz.

Kaynak: Bekçi Alımı Bedelli Askerlik Yapanların Şartları ve Başvuruları

Sosyal Medyada KpssRehber