Bedelli Askerlik İmkanı Yüksek Lisans Oranı ve Üniversite Gelirlerini Düşürdü

Askerliği uzatma imkanı sağlayan yüksek lisans eğitimine başvurular bedelli askerlik sistemi öncesinde adaylar tarafından çok fazla tercih ediliyordu. Ancak bedeli askerlik sisteminin gelmesi üniversitelerin gelir kaynaklarını uzattı.

   1564 25.02.2019
Üniversitelerin en çok gelir kaynaklarından olan tezsiz yüksek lisans, ikinci öğretim yüksek lisans programları ile özel üniversitelerin yüksek lisans programları bulunuyordu.

ÜNİVERSİTELERİN GELİR KAYNAĞI DÜŞTÜ

Konu ile ilgili olarak bu bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler 3 yıla kadar askerliklerini erteleyebiliyorlar. Bedelli askerlik uygulamasının gelmesi en çok bu bölüme kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtlarını sildirmesine, yüksek lisans eğitimini bırakmasına neden oldu.

 

Bu konu hakkında yapılan araştırmalara göre 2018-2019 bahar dönemi yüksek lisans başvurularında devlet üniversitelerinde yüzde 60, vakıf üniversitelerinde yüde 50 oranında zayıfladı.

Bunun yanı sıra bu bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerin büyük çoğunluğunun erkek olduğu düşünüldüğünde, üniversitelerin gelir kaynaklarında çok önemli bir azalma meydana geldi. 

KamuPersoneli.net

Sosyal Medyada KpssRehber