Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Zammı Yapılacak Mı?

Temmuz ayında memur ve emekliler yapılan enflasyon farkı zammı asgari ücretliyi etkileyecek midir? Asgari Ücretlinin Maaşı Eriyor… Kaynak: Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Zammı Yapılacak Mı

   394 10.06.2019
2019 Haziran ayına gelinmişken gözler Haziran ayı enflasyon oranına çevrildi. Çünkü bu oranın açıklanması ile yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon oranı belli olacaktır. Ortaya çıkan 6 aylık enflasyon oranına göre de memurun Temmuz ayı enflasyon farkı ek zammı belli olacaktır. Bu zamdan memur ve emekliler yararlanacaktır. 

Diğer yandan enflasyondan en fazla etkilenen kesim asgari ücretlidir. En düşük gelire sahip olmasına rağmen, enflasyon zammı yapılmamaktadır. Maaşlar sabit kalırken, her şey pahalanmaktadır. Ancak asgari ücretliler için zam miktarı her sene, senede bir kere görüşülür. Alınan zam kararı bir yılı kapsayacak şekildedir. 

Enflasyon farkı zammı ise memur sendikası ile hükümet arasında yapılan toplu sözleşme kapsamında ödenmektedir. Bu yüzden ek enflasyon zammı sadece memur ve memur emeklisini kapsar. Asgari ücretliyi ise kapsamayacaktır. 

Asgari Ücretlinin Zammı Eridi
Asgari ücretliler her sene sonunda yapılan görüşmeler sonucu zam almaktadır. En son 2018 yılının son aylarında yapılan görüşme sonucu 2019 asgari ücret belli olmuştur ve 2 bin lira civarında olmuştur. Ancak diğer yandan enflasyon artmaya devam etmektedir. Asgari ücretlinin aldığı zam ise enflasyona yenik düşmektedir. Enflasyon zammı ise asgari ücretliyi etkilemeyecek ve asgari ücretli gelir kapısı aramaya devam edecektir.

Kaynak: Asgari Ücretliye Enflasyon Farkı Zammı Yapılacak Mı

Sosyal Medyada KpssRehber