Anasayfa > Kpss Lise ve Önlisans Rehberlik > Kpss Lise Önlisans Başvuruları Nasıl yapılacak

Kpss Lise Önlisans Başvuruları Nasıl yapılacak

Kpss Lise Önlisans Başvuruları Nasıl yapılacak

Kpss Lise önlisans başvuruları nasıl yapılacak, ücret nereye yatırılacak yapılması gereken işlemler neler, Kpss Rehber tarafından derlendi

Sınava girmek isteyen adaylar, 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri KPSS’de

başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer alacaktır.

Sınava Ortaöğretim Düzeyinde Başvuracak adaylar

1. 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzunda “MEZUN OLUNAN/OLUNACAK ORTAÖĞRETİM

ALANLARI” Tablosu yeniden düzenlenmiş, yeni alanlar Tabloya eklenmiştir. Bu nedenle, sınava

ortaöğretim düzeyinde girecek tüm adaylar başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla

yapacaklardır. Bu adaylar, internet aracılığıyla bireysel olarak başvuru yapamayacaklardır.

Sınava Ön Lisans Düzeyinde Başvuracak adaylar

2. 2012-KPSS’ye ilk kez ön lisans düzeyinde başvuracak adaylar, 2010-KPSS’ye bir Başvuru Merkezi

aracılığıyla başvurmamış adaylar ile başvuru ekranındaki fotoğrafı ile bugünkü görünümü arasında,

tanınmasını güçleştirecek derecede fark bulunanlar ve İnternet’teki başvuru ekranında fotoğrafı

bulunmayanlar başvuru işlemlerini bir başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru işlemi

tamamlandıktan sonra adayların fotoğraflarında değişiklik yapma istekleri kabul edilmeyecektir.

3. 2010 yılında yapılan KPSS’ye ön lisans düzeyinde bir Başvuru Merkezi aracılığıyla başvuran, öğrenim

bilgilerinde ve fotoğrafında değişiklik/sorun bulunmayan adaylar, kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini yatıracaklar ve başvuru süresi içerisinde İnternet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak başvuru işlemlerini başvuru merkezine gitmeksizin kendileri yapabilecekler ya da başvuru merkezlerinden yararlanabileceklerdir.

4. KKTC’den başvuran adaylar, sınav ücretini ÖSYM'nin Türkiye İş Bankası Lefkoşa Şubesindeki 6800 24120 numaralı banka hesap numarasına (IBAN: TR 760006400000168000024120) yatıracaklar ve başvurularını KKTC’deki başvuru merkezlerinden birinde yapacaklardır. Başvuruda banka dekontunun bir örneğini Başvuru Merkezine vereceklerdir. Bu adaylar İnternet üzerinden bireysel başvuru yapamayacaklardır.

Başvuru Merkezinde Yapılacak Başvurular

Bir başvuru merkezine gidildiğinde; eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu,

sınav ücretinin bankaya yatırıldığını gösterir dekont, diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin aslı ya da onaylı bir örneği

(Başvuruda, adayın diploma veya öğrenim durumunu gösterir belgesi başvuru merkezi görevlisi tarafından kontrol edilecek, bu belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları kesinlikle yapılmayacaktır. )

nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.) adayın yanında bulunmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından, Aday Başvuru Formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla alınacak fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın; yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü; bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü, fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde Salon Başkanının adayı sınava almayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı bu belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi kontrol edecek, bilgiler doğru ise belgeyi imzalayıp görevliye onaylaması için geri verecektir. Onaylanmış fotoğraflı belge görevliden alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olacağından saklanmalıdır. Başvuruda, 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecektir.

Aday Başvuru Formları adayda kalacaktır. Sadece ekinde ÖSYM’ye ulaştırılacak sağlık raporu bulunan (özürlü adaylara ait) Aday Başvuru Formları rapor ile birlikte görevliler tarafından teslim alınacaktır.

İnternetle Bireysel Başvurular

2010-KPSS’ye ön lisans düzeyinde bir başvuru merkezinden başvuran adaylardan, Aday Başvuru Formunun “ÖĞRENİM BİLGİLERİ” alanlarında değişiklik veya başvuru ekranındaki fotoğrafında sorun bulunmayanlar, başvurularını isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla kendileri yapabileceklerdir. Bu durumdaki adayların sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin İnternet adresinde "BAŞVURULAR" başlıklı alana şifreleri ile girmeleri ve buradaki açıklamalar doğrultusunda mevcut bilgilerini kontrol ederek ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurularını tamamlamaları gerekir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra adayların, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünü yazıcıdan alıp kontrol etmeleri ve bu belgeyi saklamaları gerekir.

Başvuru işlemlerini İnternet üzerinden kendileri yapacak olan adaylardan, başvuru ekranındaki fotoğrafı ile bugünkü görünümü arasında, tanınmalarını güçleştirecek derecede fark bulunanlar ile İnternet’teki başvuru ekranında fotoğrafı bulunmayanlar başvurularını mutlaka başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra adayların fotoğraflarında değişiklik yapma istekleri kabul edilmeyecektir.

İnternet’le bireysel başvuru yapacak olan özürlü adaylar sağlık raporlarını Genel Amaçlı Dilekçe örneği

ekinde başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmak zorundadır. Merkezimize gönderilen raporlar,

sınav esnasında özürlü adaylara uygun sınav koşullarının sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Adayların Merkezimize göndermiş oldukları raporları, yerleştirme ile kamu kurum ve kuruluşlarına

atanma işlemlerinde dikkate alınmaz. Sınav esnasında özürlerine yönelik uygun sınav koşullarının

sağlanmasına ihtiyaç duymayan özürlü adaylar sağlık raporlarını Merkezimize göndermemelidir.

Postayla başvurular

Başvuruların yapılacağı tarihler arasında hastalık, tutukluluk/hükümlülük veya yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb.) gibi bir nedenle başvuru merkezine gitmesi mümkün olamayan adaylar, aşağıdaki belgeleri dilekçe ekinde ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgeler ile  Aday Başvuru Formu üzerinde eksik bilgilerin yer aldığı belgeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayın posta ile başvurusu kabul edilmez.

 

Okunma Sayısı: 19433

Kaynak: Kpssrehber.com Bu Haberin Tüm Yayın Hakları Kpssrehber.com'a aittir, aktif linkli kaynak göstermeksizin kullanılması yasaktır.
kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

KPSS KONU