Anasayfa > TSK Personel Alım > Hava Astsubay MYO Öğrenci Alımı 2012

Hava Astsubay MYO Öğrenci Alımı 2012

TSK Personel Alım 14-03-2012 - 11:13

2012 Hava Astsubay Başvuru şartları, başvuru şartı, Hava astsubay alımı soruları, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakatı koularında bilgiler ve Hava Astsubay Başvuru Klavuzu haberin devamındadır.

  HAVA  KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

HAVA  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

2012 YILI  BAŞVURU  KILAVUZU

 

BAŞVURU   TARİHİ

12 MART 2012 - 13 MAYIS 2012

(Saat 12:00'a kadar)

(Bu tarihten sonraki başvurular dikkate alınmayacaktır.)

Sevgili Gençler;

Çağdaş havacılık  teknolojisini   takip  edebilecek ve uygulayabilecek kapasitede yetişmiş personelin,  Hava  Kuvvetlerine kazandırılması amacı ile değişik sınıf, branş ve ihtisaslarda  eğitim  veren,  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığına bağlı Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu hakkında, size kısaca  bilgi  vermek ve  Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna nasıl  başvuracağınız   konusunda  sizlere  yardımcı olmak üzere bu kılavuz  hazırlanmıştır .

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu;  Hava  Kuvvetleri Komutanlığının astsubay ihtiyacını  karşılamak amacıyla ön  lisans  düzeyinde,  Akademik  ve Temel Askerlik Eğitimi  ile astsubayların  Hava  Kuvvetleri Komutanlığında görev yapacağı sınıf, branş ve ihtisaslarda  eğitim -öğretim veren yatılı bir askeri  eğitim  öğretim kurumudur.  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulunda tüm  eğitim -öğretim faaliyetleri, 21’inci yüzyılın havacılık bilim ve  teknolojisi  ile bütünleştirilerek yürütülmektedir. Öğrenci kaynağını, lise ve dengi  okullardan  mezun olanlar oluşturmaktadır. Bu kılavuzda belirtilen lise ve dengi  okullarla , belirlenen  öğrenim  kollarından mezun olan öğrenciler, diğer  koşulları  da sağladıkları takdirde,  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokuluna  başvurabilmektedir .

Bedensel ve zihinsel olarak en  mükemmel  şekilde yetişmek,  Türkiye  Cumhuriyeti semalarında barış ve huzuru  sağlamak  için yapılan  uçuşları desteklemek , zoru başarmak ve geleceği yakalamak istiyorsanız, sizleri  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulunda görmek istiyoruz.

Bu kılavuzu  dikkatle  inceleyiniz. Eğer,  Hava  Astsubayı olmak istiyorsanız  başvuruda  bulununuz. Unutmayınız ki hangi meslek ya da görevi seçerseniz seçin, siz ülkemizin parlak geleceği ve  teminatısınız .

Başarınız devamlı, yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.

Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı

İÇİNDEKİLER

1.  HAVA  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU (MYO)

2.  BAŞVURU

a. Kimler  Başvurabilir ,  Başvuru   Koşulları  Nelerdir?

b. Kimler  Başvuramaz ?

c.  Başvuru  İçin Hangi  Okul  Türü ve  Öğrenim  Kolundan Mezun Olmak Gerekir?

ç. YGS’ye Girme Zorunluluğu Var mıdır? 2012 ÖSYS Aday  Bilgi  Formunda “Askeri  Okullara  Girme İsteği” Bölümünü İşaretlemek Zorunlu mudur?

d.  Başvuru  Nasıl Yapılır?

e.  Başvurunuz  Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

3. SEÇİM AŞAMALARI

a. Seçim Aşamalarına Kimler Çağrılacaktır?

b. Seçim Aşamaları Nerede Yapılacaktır?

c. Seçim Aşamalarına  Gelirken  Yanınızda Neler Getireceksiniz?

ç. Seçim Aşamaları Nelerdir?

d. Seçim Aşamaları Nasıl Uygulanacaktır?

e. Seçim Aşamalarına İtiraz Nasıl Yapılabilir?

f. Seçim Aşamalarına Çağrılmak İçin YGS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

g. Değerlendirme Nasıl Yapılacaktır?

ğ.  Sonuçlar  Nasıl Duyurulacaktır?

h. Yedek Aday Belirlemesi ve Çağrılması Nasıl Yapılacaktır?

4. İNSAN KAYNAKLARI DEĞERLENDİRME, SEÇME VE YERLEŞTİRME KOMUTANLIĞI İLE YAZIŞMALAR

a. Adres ve  Telefon  Değişiklikleri Nasıl Bildirilir?

b.  Sonuçlar  Üzerinde İnceleme  İstekleri  Nasıl Yapılır?

5. TABLOLAR

TABLO-1 (OKUL TÜRLERİ)

TABLO-2 (ÖĞRENİM KOLLARI)

TABLO-3 (18 VE ALTI YAŞ İÇİN BOY VE KİLO ORANLARI)

TABLO-4 (19 VE ÜZERİ YAŞ İÇİN BOY VE KİLO ORANLARI)

TABLO-5 (HV.ASTSB. MYO ÖĞRENCİ ADAYI FYDT DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ)

6. ADRES

1.  HAVA  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU (MYO)

Sayfa Başına Dön

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu,  Hava  Kuvvetleri Komutanlığının çok  çeşitli  ihtisaslarda teknik seviyede astsubay  ihtiyacını  karşılamak üzere ön lisans  düzeyinde,  akademik  ve temel askerlik  eğitimi  ile astsubayların  Hava  Kuvvetleri Komutanlığında görev yapacağı sınıf, branş ve ihtisaslarda eğitim -öğretim veren yatılı bir askeri  eğitim -öğretim kurumudur.

Türk  Hava  Kuvvetlerinin  eğitimi , altyapısı ve  teknolojisi  ile en ileri  eğitim  birliklerinden biri olan  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu,  Hava   Eğitim Komutanlığına bağlı  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı (Gaziemir/İZMİR) bünyesinde  konuşlanmıştır .

Hava  Kuvvetleri Komutanlığında astsubaylar; Personel, İstihbarat,  Hava  Trafik, Uçak  Bakım , İstihkam, Muhabere, Radar, Ulaştırma, Harekat, Piyade, Maliye, Levazım ve İkmal gibi değişik sınıflarda görev yapmaktadırlar.  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu seçim aşamalarında başarılı olan ve  okula  kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenci adayları  okula  başladıklarında, mezun oldukları  okul  türleri ile  öğrenim  kolları ve  Hava Kuvvetlerinin  ihtiyaçları  göz önüne alınarak sınıflandırılmaktadırlar.

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokuluna kayıt hakkını elde eden öğrenciler sadece  Hava  Kuvvetleri Komutanlığı namına  öğrenim  göreceklerdir.

Kayıt  işlemleri  tamamlanıncaya kadar yapılacak her türlü harcama, öğrencilerin kendilerine aittir. Astsubay yetiştirilmek üzere, kayıt  işlemleri yapılan öğrencilerin  eğitim -öğretimleri yatılı ve parasızdır. Adayların kayıt  işlemlerinin  tamamlanmasından itibaren, mezun oluncaya kadar her türlü  ihtiyaçları  ( yiyecek , barınma, giyecek, kitap, defter vs.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca öğrencilere,  öğrenimleri  süresince  öğrenim harçlığı da verilmektedir.

Astsubay yetiştirilmek üzere geçici kayıt kabulleri yapılan öğrencilerin  eğitim -öğretimleri yatılı ve parasızdır. Geçici kayıt kabulden mezun oluncaya kadar her türlü  ihtiyaçları  ( yiyecek , barınma, giyecek, kitap, defter vs.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca öğrencilere  öğrenimleri süresince  öğrenim  harçlığı da verilmektedir.

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulunda  eğitim -öğretim süresi iki yıldır. İki  yılın sonunda ,  eğitimlerini  başarıyla tamamlayarak mezun olan  Hava Astsubay MYO’lular, Muvazzaf Astsubaylık ve  öğrenim  gördükleri  programa  ait ön  lisans   diploması  olmak üzere, iki  diploma  almaya hak kazanmaktadırlar.

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulunda  eğitim -öğretim faaliyetleri,  akademik , duyuşsal ve askeri olmak üzere üç temel alanda ve birbirini tamamlayan bir sistem içerisinde uygulanmaktadır. Öğretim elemanları, öğrencilerimizin her türlü sorunları ile yakından ilgilenmekte olup, etüt ve hafta sonu gibi ders dışı  zamanlarda  öğrencilerimize dersleri ile ilgili olarak  yardımcı  olmaktadırlar.

Akademik   eğitim  faaliyetleri; çağın ve bilimin gereklerine  uygun  olarak, Silahlı Kuvvetlerin  gelişimine  katkıda bulunmak amacıyla, ülkemizin önde gelen yüksekokullarıyla yarışır düzeyde, ulusal ve uluslararası  eğitim   programlarına  denk, Uçak  Teknolojisi ,  Elektronik  ve  Haberleşme Teknolojisi ,  Hava  Trafik  Kontrol ,  Bilgisayar   Programcılığı , Elektrik, İnşaat  Teknolojisi , Büro  Hizmetleri  ve Yönetici Asistanlığı,  Güvenlik  ve  Koruma , Otomotiv   Teknolojisi  ve Lojistik olmak üzere toplam on  farklı   programda , YÖK tarafından onaylı, ön  lisans   diploması  verilecek şekilde yürütülmektedir.

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulunda, yirmiye yakın  farklı  alanda, spor ve  sosyal  branş faaliyeti vardır. Satranç, Halk  Oyunları , Türk Sanat Müziği, Resim,  Model  Uçak, Ebru,  İngilizce   Konuşma  Kulübü, Masa Tenisi, Atletizm, Oryantiring, Voleybol ve Basketbol bunlardan bazıları olup,  eğitimli personel  yardımıyla  öğrencilere, yetenekleri veya  istekleri  doğrultusunda herhangi bir alanda faaliyet gösterebilme imkânı verilmektedir.

On sekiz yaşını doldurmuş her  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencisinin aldığı harçlıktan Emekli Sandığına kesinti yapılarak, emeklilik hizmet  süresi  okuldayken  başlatılmaktadır.

İki yıllık  eğitimden  sonra "Astsubay Çavuş" rütbesi ile ataması yapılacak olanların maaşları; 926 sayılı TSK Personel Kanununda belirtilen ortak maaş gösterge tablosunun 9’uncu derece 1’inci kademesidir. Maaş katsayısına ek olarak, ilgili yasalar çerçevesinde Silahlı Kuvvetler tazminatı, tayin bedeli,  iş  riski,  iş   güçlüğü  ve lojman tazminatları ödenmektedir.

"Astsubay Çavuş" rütbesi ile atamaları yapılan personelin ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Ordu Evlerinden,  Özel   Eğitim  Merkezi Komutanlığı Tesislerinden,  Sağlık   Hizmetlerinden  ve Devlet  Konutlarından   yararlanma  hükümlerine göre lojmanlardan  faydalanabilme  hakları bulunmaktadır.

2. BAŞVURU

a. Kimler  Başvurabilir ,  Başvuru   Koşulları  Nelerdir?

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokuluna aşağıdaki  başvuru   koşullarını  sağlayan öğrenciler  başvurabilir .

Başvuru   Koşulları  :

(1)  Türkiye  Cumhuriyeti  vatandaşı  ve  erkek  olmak,

(2) Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir  kadınla  nikahsız  yaşamamak ,

(3) Askerlikle her ne sebeple olursa olsun ilişkisi bulunmamak (Askerliğini yapmamış olmak.),

(4) Herhangi bir nedenle askeri  okullardan  çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil  okullardan  ise çıkarılmamış olmak,

(5)  Okula  karşı  uygun  nitelikte ( dürüst  bir  yaşam  düzeyinde yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli (reşit olmayanlar için) göstermek,

(6) En fazla 21 yaşında olmak (Her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltmeden önceki yaşları  dikkate  alınacaktır. 01 Ocak 1991 ve daha sonra  doğanların   başvurusu  kabul olacaktır.),

(7) Her ne sebeple olursa olsun  öğrenime ; lise ve dengi  okullardan  sonra bir yıldan fazla ara vermemiş olmak (Liseden 2011 ve 2012 yıllarında mezun olanların  başvurusu  kabul edilecektir.),

(8) En geç 10 Ağustos 2012  tarihine  kadar okudukları  okuldan  mezun olmak,

(9) 2012 yılında yapılacak YGS sınavına girmek ve  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı tarafından, adayların mezun oldukları  öğrenim  kolu bazında belirlenecek olan taban puan üzerinde puan almak,

(10) TABLO-1 ve TABLO-2’de belirtilen  okul  türleri ve  öğrenim  kollarından mezun olmak.

(11) TSK  Sağlık  Yeteneği Yönetmeliğinin Askeri  Okullara  Girecek Öğrenci Adaylarına ilişkin  sağlık  niteliklerine ve boy-kilo oranlarına sahip olmak (TABLO-3 ve TABLO-4),

(12)  Vücut  yapısı düzgün olmak, düztabanlılık, iskelet bozukluğu, ameliyat  izleri , göğüs kafesinde şekil bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde dikkat  çekici dövme ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke,  çiçek  bozukluğu, kellik ve cilt  hastalığından  iz bulunmamak,

(13) Türkçe’yi kusursuz  konuşmak , dilde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak,

(14) Duymasında bir kusuru bulunmamak,

(15) Görme bozukluğu nedeniyle gözlük, lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü, görme bozukluğu vb.  hastalık  bulunmamak,

(16) Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ile tüberküloz geçirmemiş olmak,

b. Kimler Başvuramaz?

(1) Yukarıda “a” fıkrasında belirtilen  koşulları  taşımayanlar  başvuramaz lar. Giriş  koşullarını  taşımadıkları halde yanlış  bilgi  vererek, asılsız belge düzenleyenlerden,  okula  kaydını yaptırmış olanların bu durumları  eğitim -öğretim süresi içinde herhangi bir tarihte tespit edilirse,  okul  ile ilişikleri derhal kesilir ve haklarında yasal  işlem  başlatılır.

(2) TABLO-1 ve TABLO-2’ de belirtilen  okul  türleri ve  öğrenim  kollarından mezun olmak esastır. Benzeri ya da aynı müfredat ile  eğitim  almış olsalar dahi bu kılavuzda yer almayan  okul  türü ve  öğrenim  kollarından mezun olanlar  başvuramaz .

c.  Başvuru  İçin Hangi  Okul  Türü ve  Öğrenim  Kolundan Mezun Olmak Gerekir?

Hava  Astsubay Meslek Yüksekokuluna  başvuruda  bulunmak için, kılavuzun sonunda yer alan TABLO-1’de belirtilen  okul  türlerinden ve TABLO-2’de belirtilen  öğrenim  kollarından mezun olmak gerekmektedir.

ç. YGS’ye Girme Zorunluluğu var mıdır? 2012 ÖSYS Aday  Bilgi  Formunda “Askeri  Okullara  Girme İsteği” Bölümünü İşaretlemek Zorunlu mudur?

(1)  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu’na  başvurabilmek  için 2012 yılında yapılacak YGS’ ye girmek zorunludur.

(2) Öğrencilerin 2012 ÖSYS Aday  Bilgi   başvurusunda  “Askeri  Okullara  Girme İsteği.” alanını işaretlemiş ya da işaretlememiş olmasına bakılmaksızın  başvuru  kılavuzunda belirtilen usullerle (http://www.hsotem.edu.tr/  internet  adresinden)  başvurmaları  zorunludur.

d. Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvurular , sadece http://www.hsotem.edu.tr/  internet  adresinden yapılacaktır.  Başvuru  formunun  internet  üzerinden doldurulmasından sonra işleminizin  tamamlandığını belirten bir şifre alacaksınız. Daha sonra bu şifreyi kullanarak kendi bilgilerinizi  kontrol  edebilir varsa değişikliklerinizi yapabilirsiniz.  Başvuru  bilgilerinize başkaları tarafından ulaşılıp değiştirilmemesi için şifrenizi gizli tutmanız gerekmektedir.

e.  Başvurunuz  Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

(1)  Başvuru   koşullarından  herhangi birini taşımıyorsanız veya bu kılavuzda belirlenen  okul  türü ve  öğrenim  kolundan mezun değilseniz, başvurunuz  geçersiz sayılacaktır.

(2)  İnternet  üzerinden  başvuru  yapıldıktan sonra şifre alınması gerekmektedir. Şifre alamıyorsanız,  başvurunuz  kabul edilmemiş demektir. Başvuruların  bitiminden sonra  internet  adresimizde  başvuruların  durumu ile ilgili duyurumuz olacaktır.  Başvuru  yapanların bilgilerinde herhangi bir hata varsa, bu dönem içerisinde kayıtlarını düzeltmeleri gerekmektedir. Daha sonra yapılacak olan yazılı ve sözlü itirazlar  dikkate alınmayacaktır.

UYARI:  Başvurusu  geçersiz sayılanlara yazılı veya sözlü cevap verilmeyecektir. http://www.tekok.edu.tr/  web  adresinde açıklama yapılacaktır.

3. SEÇİM AŞAMALARI

a. Seçim Aşamalarına Kimler Çağrılacaktır?

(1)  Başvurusu  kabul edilenler arasından seçim aşamalarına çağrılanlar http://www.hsotem.edu.tr/  web  sayfasında ilan edilecektir.Seçim aşamalarına katılmaları için çağrılan adaylara ayrıca çağrı mektubu gönderilmeyecektir. Bu nedenle,  internetten  seçim aşamalarına katılma tarihinizi  ve neler yapmanız gerektiğini öğrenme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Mağdur olmamanız için, YGS  sonuçları  açıklandıktan sonra durumunuzu öğrenmek üzere http://www.hsotem.edu.tr/  internet  adresini  kontrol  etmelisiniz.

(2) Seçim aşamalarına çağrılmak için ÖSYM'nin 2 yıllık Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırabilmek için gerekli asgari puan (ham puan) ve yukarısında almak yeterli değildir.  Hava  Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ihtisas bazında belirlenen  Hava  Astsubayı kontenjanına göre  öğrenim kolları bazında aday sayıları belirlenecek ve mezun öğrencilerden en yüksek puanlıdan başlamak üzere belirlenen adaylar seçim aşamalarına çağrılacaktır.

(3) Örneğin; Uçak  Bakım  Sınıfı’nın “X” ihtisasında yetiştirilmesi planlanan  Hava  Astsubayı miktarı 10 ve bu ihtisas için kaynak öncelikleri; Temel Alanda yer alan 4841 kodlu Uçak  Bakım  ve Elektroniği, 4835 kodlu Uçak  Bakım  (Gövde- Motor ) alanı mezunları, yan alanda 1595 kodlu Fen Bilimleri alanı mezunları olsun. Yetiştirilmesi planlanan 10 Uçak  Bakım  Sınıfı  Hava  Astsubayı için, seçim aşamalarında adayların elenme istatistikleri göz önünde bulundurularak örneğin; 100 öğrenci çağrılacaktır. Bu 100 öğrenci için öncelikle temel alanda yer alan 4841 ve 4835 kodlu  öğrenim  kollarından mezun olan öğrenciler YGS’den aldıkları (kendi  öğrenim  kolu puanı türünden ve iki yıllık Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptıracaklarda aranacak sınav  sonucuna  göre örneğin; YGS-1 ve YGS-2 gibi) puana göre en yüksek puanlıdan en düşük puanlıya göre karma liste olarak sıralanacak ve sıralamaya giren ilk 100 öğrenci seçim aşamalarına çağrılacaktır.

(4) 100 rakamına ulaşılması halinde puanı ne olursa olsun yan alanda yer aldığı için 1595 kodlu Fen Bilimleri bölümünden öğrenci çağrılmayacaktır. Ancak 4841 ve 4835 kodlu  öğrenim  kollarından mezun öğrenciler 100 öğrenciden az ise yan alana geçilecek ve eksik öğrenci miktarı yan alandaki 1595 kodlu  öğrenim  kolundan mezun en yüksek YGS-1 ve YGS-2 puanına sahip öğrencilerden tamamlanacaktır. Örnekten de anlaşılacağı gibi puanı düşük olsa dahi temel alanda yer alan  öğrenim  kolları birinci önceliğe, yan alanda yer alanlar ise ikinci önceliğe sahiptirler.

(5) Her ihtisas için temel ve yan alanda yer alan  öğrenim  kolları ayrı ayrı belirlendiğinden dolayı, bir ihtisasın temel alanında yer alan  öğrenim kolu, diğer bir ihtisasın yan alanında veya yan alanda yer alan bir  öğrenim  kolu, diğer bir ihtisasın temel alanında yer alabilecektir. Örnekte açıklanan  uygulama   Hava  Kuvvetleri Komutanlığının her ihtisası için ilgili  öğrenim  kollarına uygulanacaktır. TABLO-1 ve TABLO-2’de yer alan okul  türü ve  öğrenim  kollarından herhangi birine  uygun  ihtisasta personel yetiştirilmesinin öngörülmemesi halinde,  başvurusu  kabul edilmiş olsa dahi, o  öğrenim  kolundan öğrenci çağrılmayabilecektir.

(6) 2012 yılı seçim aşamalarına, yukarıda açıklanan yöntemle belirlenmiş yaklaşık on bin (10.000) öğrencinin çağrılacağı değerlendirilmektedir.

b. Seçim Aşamaları Nerede Yapılacaktır?

(1) Seçim aşamaları  internette   yayınlanan  çağrı mektubunda belirtilecek tarihte,  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı (Gaziemir / İZMİR)’nda yapılacaktır.

(2) Otobüsle İzmir’e gelen öğrenciler otogardan Yeni garaj – Gaziemir  minibüslerine  ya da Belediye otobüsüne binerek Gaziemir (TANSAŞ veya KİPA AVM durağı)’de inebilirler. Giriş Nizamiyesi, demiryolu istikametinde yaklaşık 500 metre içeridedir. Burada öğrenciler ilgililer tarafından karşılanacaktır. Aşağıdaki krokide KİPA AVM yönünden  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığına nasıl geineceği belirtilmiştir.

c. Seçim Aşamalarına  Gelirken  Yanınızda Neler Getireceksiniz?

(1) YGS puanlarının belli olmasından sonra 3’üncü madde “a” fıkrasında örneklenen yöntemle belirlenen adaylar  internette  yayımlanacaktır.

(2)  İnternette  yayımlanan sayfada adayların hangi yolu  izleyecekleri  ve seçim aşamalarına  gelirken  beraberinde neler getirecekleri ayrıntılı olarak belirtilecektir.

UYARI : YGS  sonuçları  açıklandıktan sonra  internet  sayfamızı sorgulayarak durumunuzu ve yapacaklarınızı öğreniniz. Bu  işlemde  geç kalmanız halinde seçim aşamalarına çağrılmanıza rağmen katılamayabilirsiniz.

ç. Seçim Aşamaları Nelerdir?

Seçim aşamaları;

(1)  Başvuruların  Değerlendirilmesi

(2) İlk Kontrol

(3) Kişilik Testi

(4) Ön Sağlık Muayenesi

(5) Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Testi (FYDT)

(6) Mülakat (Görüşme)

(7) Nihai Karar Kurulu

(8) Hastane Sevk

(9) İntibak  Eğitiminden  oluşmaktadır.

d. Seçim Aşamaları Nasıl Uygulanacaktır?

(1)  Başvuruların  Değerlendirilmesi :

Başvurular , ÖSYM’den alınan bilgiler ve  başvuru  formunuzdaki beyanlarınız göz önüne alınarak değerlendirilecektir. Bu değerlendirmede, beyanınıza göre  başvuru   koşullarını  taşıyıp taşımadığınız, öngörülen bölümlerden mezun olup olmadığınız ve diğer hususlar değerlendirilecektir (ÖSYM’den alınan bilgilerle, beyanınız çeliştiğinde ÖSYM’den alınan bilgiler doğru kabul edilecektir.)

(2) İlk  Kontrol  :

İnternette  yayımlanan ve seçim aşamalarına davet edilen adayların,  Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığına geldiklerinde yapılan  kontrol  aşamasıdır. Bu  kontrolde :

(a) Seçim aşamalarına çağrılan adayların, gerekli belgeleri tam ve eksiksiz olarak getirip getirmedikleri ve belgelerin, adayların  başvuru  formunda beyan ettiği bilgileri doğrulayıp doğrulamadığı  kontrol  edilir.

(b) Evrakında eksiklik bulunanlardan, sınav süresi içinde eksik evrakın tamamlayamayacağı anlaşılanların, müracaatları geçersiz sayılarak reddedilir ve aynı gün içerisinde seçim aşamalarına katılamazlar.

(c) Seçim aşamalarının devam ettiği periyot dahilinde ve belirlenen seçim aşamaları takviminin  uygun  olması halinde, adaylar eksik belgelerini tamamlayabilirlerse, seçim aşamalarına kabul edilebilir. Bu durum İKDSY K.lığı tarafından değerlendirilir.

(ç) Evraklarından herhangi birisinin  başvuru  beyanına uymadığı tespit edilenler, elenmiş kabul edilir ve haklarını yitirmiş olurlar.

(3) Kişilik Testi :

İlk  kontrolden  geçen adaylar, 150 - 180 sorudan oluşan bir teste girerler. Bu test; bilgiyi ölçen bir test olmayıp, adayların kişilik yapısının, ruhsal durumlarının ve duygusal yapılarının nasıl olduğunun tespitine yönelik anket şeklinde bir testtir. Testte başarılı/başarısız değerlendirmesi yapılmaz. Mülakat ( görüşme ) aşaması için, aday hakkında fikir edinmek üzere yapılan bir testtir.

(4) Ön  Sağlık   Muayenesi  :

(a) Adayların  fiziksel   görünümünün  yaş, boy ve  vücut  ağırlığının istenen standartlarda olup olmadığı ile görme bozukluğu, renk körlüğü, düztabanlık ve ağız, diş, çene yapısının  uygun  olup olmadığı başta olmak üzere, TSK  Sağlık  Yeteneği Yönetmeliği’nde öngörülen  sağlık  niteliği kazandırılamayacak olan  fiziksel  veya diğer  sağlık  problemlerini belirlemek ve Fiziki Yeterlilik ve Değerlendirme Testi (FYDT) esnasında adayın herhangi bir  sağlık  sorunu ile karşılaşmaması için TSK  Sağlık  Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen kriterlere göre  genel   sağlık   kontrolü yapılmaktadır.

(b) Adaylar ve velilerinin maddi ve manevi kayıplara uğramaması için; adayların  uygun  boy ve kiloda olup olmadığından (Yaşlara göre boy-kilo oranları TABLO-3 ve TABLO-4’tedir.), renk körlüğü bulunup bulunmadığından,  lazer  ya da başka bir yöntemle iyileştirilmiş olsa dahi göz bozukluğunun olmadığından, düz tabanlığı bulunmadığından, yüzünde ve vücudunda leke, yanık, derin ve  uzun  kesi izi bulunmadığından (diğer nitelikler için TSK  Sağlık  Yeteneği Yönetmeliği incelenebilir) emin olarak seçim aşamalarına gelmesi önemlidir.

(5) Fiziki Yeterlilik ve Değerlendirme Testi (FYDT) :

(a) Ön  sağlık   muayenesinden  başarı ile geçen adaylar, Fiziki Yeterlilik ve Değerlendirme Testine alınmaktadırlar. FYDT, adayların  çabukluk , çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak dört  farklı  branşta yapılmaktadır. Bunlar;

(1) Barfikste kol çekme,

(2) Durarak uzun atlama,

(3) Mekik,

(4) 400 m. koşu aşamalarından oluşmaktadır.

(b) FYDT’ne önceden  hazırlanarak  gelmeniz başarınızı artıracaktır. Testten alacağınız notlar, performans değerlendirmenize doğrudan  etki edecektir. FYDT’de belirlenen barajları geçemeyen adaylar elenecektir. Branşlara göre baraj dereceleri TABLO-5’tedir.

6)  Görüşme  (Mülakat) :

Görüşme  (mülakat) aşaması, ön  sağlık   muayenesi  ve FYDT’den geçen adayların, yüz yüze bir komisyon ile  görüşmesinde  yapılan değerlendirmedir.  Görüşme  aşaması; adayın bilgisinin ölçüldüğü bir sınav değil  çeşitli  tekniklerle öz  güveninin ,  konuşmasındaki  akıcılığın, mantıklı ve aksaksız  konuşmasının  değerlendirildiği bir aşamadır. Beş kişilik bir komisyon tarafından adaya  çeşitli  sorular yöneltilerek; adayın konuşma  tekniği, kendine  güveni , psikolojik yapısı, davranışları ve askerlik mesleğine  uygunluğu  değerlendirilmektedir.

Komisyon üyeleri konularında uzman ve  eğitim  görmüş personeldir. Değerlendirme; adayın niteliklerinin, daha önceden belirlenmiş olan mülakat değerlendirme kriterlerine  uygunluğuna  bakılarak, komisyon üyelerinin birbirinden bağımsız olarak verdiği puanlar ile yapılmaktadır. Toplamda 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılmaktadır.

(7) Nihai Karar Kurulu :

Nihai Karar Kurulu, ilgili yönergelerde belirtilen esaslara göre kurulan ve üst rütbeli subaylardan oluşan bir kuruldur. Bu kurul; seçim aşamalarında başarılı olmuş ve  farklı  komisyonlarda değerlendirilmiş adayları, yüz yüze görüşerek ve birbirleriyle mukayese ederek son bir değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Değerlendirme  sonucu  olumsuz karar verilen adaylar, başarısız sayılıp elenmektedirler. Bu aşamada adayların davranış, mantık zinciri kurma ve  genel  görünüşü ile  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencisi olup olamayacağı hakkında nihai karar verilmektedir.

(8)  Hastane  Sevk :

Nihai Karar Kurulunda başarılı olan adaylar,  Genelkurmay  Başkanlığı tarafından belirlenen ve değişik illerde  konuşlu  kendilerine sunulan listedeki askeri  hastanelerden  istedikleri birine sevk edilmekte ve kendilerinden daha sonra belirlenecek bir tarihe kadar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı  sağlık raporu getirmeleri istenmektedir. Sevk edildikleri  hastaneden  “Askeri Öğrenci Olamaz”  sağlık  raporu alanların itiraz hakkı vardır. Bunun için uygulanacak usul,  hastaneye  sevk esnasında adaylara açıklanmaktadır.

Diğer Kuvvet Komutanlıklarının Harp  Okulları  veya Meslek Yüksekokulları için alınmış olan “Askeri Öğrenci Olur.” kararlı  sağlık  raporları, geçerli olarak kabul edilmektedir. Bu durumda olan adaylar, ayrıca askeri  hastaneye  sevk edilmezler. Almış oldukları ön raporun aslı veya onaylı fotokopisi yeterli olmaktadır.

(9) İntibak  Eğitimi :

Sağlık   muayenesi  sonunda “Askeri Öğrenci Olur” raporu alan adaylar, performans puanına göre sıralanırlar.  Hava  Kuvvetleri Komutanlığınca o yıl hangi ihtisastan kaç öğrenci  Hava  Astsubayı olarak yetiştirilecekse, 3’üncü madde “a” fıkrasındaki örneğe göre adaylar belirlenir. Asıl ve yedek olarak belirlenen adaylar  internette  yayımlanarak intibak  eğitimi  için çağrılırlar.

İntibak  eğitimi , adayların askerliğe  uyum  sağlayıp sağlayamayacaklarının değerlendirildiği bir  eğitimdir . İntibak  Eğitimi  süresi  Hava  Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenir. Bu süre 2 ila 8 hafta arasında değişebilir. Bu  eğitim  süresince adayların giyecek,  yiyecek  ve yatacak yer ihtiyaçları   Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı tarafından karşılanmaktadır.

İntibak  Eğitimine  çağrılan adayların kayıt  işlemleri  yapılarak,  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokuluna kabul edilirler. İntibak  eğitimi  esnasında askerliğe  uyum  sağlayamayacakları değerlendirilen adaylar elenir ve  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencisi olma hakkını kaybederler. Başarılı olanlar  eğitim  sonunda törenle yemin ederek,  Hava  Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

e. Seçim Aşamalarına İtiraz Nasıl Yapılabilir?

Seçim aşamalarının bir gün içinde bitirilmesi esas alınır ve bu aşamalardan herhangi birine aynı gün içinde seçim aşamalarının yapıldığı bölge terk edilmeden yazı ile müracaat ederek itiraz etmek mümkündür.  Sonuçlar  için yapılacak olan itirazlar, İnsan Kaynakları Değerlendirme Seçme ve Yerleştirme Komutanlığı Başkanlığında kurulan “İtiraz İnceleme Komisyonu” tarafından ilgili yasal mevzuatta belirtilen esaslara göre değerlendirilir. İtirazın  sonucu  adaya sözlü olarak aynı gün içerisinde bildirilmektedir.

f. Seçim Aşamalarına Çağrılmak İçin YGS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Seçim Aşamalarına çağrılmak için her yıl  öğrenim  kollarına göre,  Hava  Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen taban puanın üzerinde bir puan almak gereklidir. ÖSYM tarafından belirlenen puan türü bazında tespit edilen iki yıllık meslek yüksekokullarına kayıt yaptırabilmek için gerekli asgari puan ve üzerinde puan alanlardan 3’üncü madde “a” fıkrasında örnekle açıklanan puan ve üzerinde puan almak esastır.  Genel taban puan  uygulaması  yapılmaz; hangi  öğrenim  kolundan kaç adayın çağrılacağı tespit edilir. Puan Türüne göre çağrılan en son öğrencinin puanı, o  öğrenim  kolu için en düşük puanı (taban puan) belirler.

g. Değerlendirme Nasıl Yapılacaktır?

Değerlendirme tüm seçim aşamalarından başarılı olarak geçen ve  hastaneden  “Askeri Öğrenci Olur” kararlı  sağlık  kurul raporu getirenler arasında yapılır. Bu  koşulları  sağlayanlar aldıkları YGS puanı (kendi  öğrenim  kolunun esas puanı YGS-1, YGS-2, YGS-5, ve YGS-6 gibi) ve seçim aşamalarından elde ettikleri puanlar kullanılarak tespit edilen performans puanına göre sıralanırlar. Asıl ve yedek adaylar 3’üncü madde “a” fıkrasında belirtilen seçim aşamalarına çağrılacak adaylara uygulanan usule  uygun  şekilde belirlenir. Her ihtisas için öncelikle temel alanda bulunan  öğrenim  kollarından en yüksek puanlılardan kontenjan miktarı kadar asil olarak belirlenir. Kontenjanın tamamlanamaması durumunda, yan alandaki  öğrenim  kolu mezunlarından yüksek puanlılar asıl olarak belirlenir. Bunların dışındaki adaylar, yüksek puanlı olsalar dahi, yedek aday olarak belirlenirler.

ğ.  Sonuçlar  Nasıl Duyurulacaktır?

Tüm seçim aşamalarından sonra adayların performans değerlendirmesi yapılarak puan sırasına göre asıl ve yedek olarak belirlenen adaylara duyuru  internet  http://www.hsotem.edu.tr/  internet  adresi üzerinden yapılacaktır. Ayrıca, çağrı mektubu gönderilmeyecek ve gazete ilanı verilmeyecektir.  Sonuçları   takip  etmek adayların sorumluluğunda olup; çağrıldıkları tarihte gelmeyen adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılacak, “çağrıyı görmedim” gibi mazeretler yeni bir hak doğurmayacaktır. Bu nedenle, adayların durumlarını  internetten   takip  etmeleri kendi mağduriyetlerini önlemesi açısından önemlidir.

h. Yedek Aday Belirlemesi ve Çağrılması Nasıl Yapılacaktır?

Yedek adayların belirlenmesi ve çağrılması  işlemi , Hv.K.K.lığı tarafından  hazırlanan ,  bilgi  sistemleri içerisindeki İnsan kaynakları Modülü marifetiyle yürütülmektedir.

Herhangi bir ihtisasa ait asıl adaylardan kayıt yaptırmayanların yerine o ihtisasa ait temel alanda yer alan  öğrenim  kollarından mezun olanlardan, yedek aday listesinden performans puanı en yüksekten itibaren,  ihtiyaç  kadar yedek aday çağrılır. Temel alandaki yedek adaylar  ihtiyacı karşılamaz ise, yine aynı ihtisasın yan alanındaki yedek adaylardan, performans puanı en yüksek olandan itibaren aday çağrılır.

Kaynak öncelik tablosuna göre her ihtisasın temel ve yan alan  öğrenim  kolları  farklılık  göstermektedir. Bu nedenle, yedek aday listesinin önceden belirlenmesi mümkün değildir. Örneğin; 302X3 ihtisası için belirlenen 10 kontenjan için asıl adaylardan 8’i gelmiş olsun. Boş iki kontenjan asıl listesine giremeyen adaylar içinden belirlenecektir. Bu iki kişi belirlenirken, önce tüm yedek adaylar, bölümüne bakılmaksızın en yüksek performans puanına göre yukarıdan aşağıya sıralanacaktır. Bu sıralamadan, öncelikle en yüksek puanlı yedek adayın, herhangi diğer bir ihtisasa yerleştirilmesi halinde, 302X3 ihtisasının temel alanında yer alan  öğrenim  kollarından mezun asıl adaylardan birisinin boşa çıkıp çıkmayacağına bakılacaktır. Boşa çıkmış aday olacaksa, yedek ilk sırasındaki en yüksek puanlı aday, bu ihtisasa yerleştirilecek ve boşa çıkan aday 302X3 ihtisasına kaydırılacaktır. Boşa çıkan asıl aday yoksa yukarıdan başlayarak adayların  öğrenim  koluna bakılacaktır.

Öğrenim  kolu, 302X3 ihtisasının temel alanında yer alan aday, sırası kaçıncı olursa olsun, kontenjanı tamamlamak üzere listeye dahil edilecek, bulunamadığı durumda yan alana geçilecektir. Bu duruma göre yedek listesinin en yüksek puanlı ve ilk sırasında yer alan adayın, liseden mezun olmuş olduğu kaynak  öğrenim  kolu, örnekte verilen 302X3 ihtisasının temel alan ve yan alanında yer almıyorsa, yedek listesinin ilk sırasında bulunmasına rağmen çağrılamamaktadır. Bu nedenle, adayların mezun oldukları  farklı  kaynak  öğrenim  kolları, kendi içerisinde sıralamaya tabi olduğu ve  okula  kaydı yapılan asıl durumundaki adaylardan, intibak  eğitiminde  ayrılacak olanların,  okulumuza  kaynak teşkil eden  öğrenim kollarının hangisinden ayrılacağının tespitinin yapılması ihtimali bulunmadığından, “Kaçıncı yedek sırasındayım?” sorusuna cevap vermek önceden mümkün olmamaktadır.

Yedek adayların kayıt için çağrılmaları  telefon  ile yapılacaktır. Asıl adayların yerine yedeklerin çağrılabilmesi için aradaki  zaman  son derece kısadır. Bu nedenle  telefonla   haberleşme  kullanılacaktır. Dolayısıyla adayların kendilerine ulaşılabilecek en doğru  telefon numaralarını   başvuru  formunda belirtmeleri son derece önemlidir.

4. İNSAN KAYNAKLARI DEĞERLENDİRME SEÇME VE YERLEŞTİRME KOMUTANLIĞI İLE YAZIŞMALAR

a. Adres ve  Telefon  Değişikliklerinin Bildirilmesi;

Adres ve  telefon   numarası  değişikliklerini, (0 232) 251 92 78  numaralı  faksımıza, İnsan Kaynakları Basın ve Halkla İlişkiler Kısmı  dikkatine , mazeretinizi belirten bir dilekçe yazarak; ya da (0 232) 251 16 00/ 4181-4193  numaralı   telefonlara  bildirilmelidir.

b.  Sonuçlar  Üzerinde İnceleme  İstekleri ;

(1) Bilgilerin  internet  ortamında yayımlanacağı göz önünde bulundurulacağından, herhangi bir nedenle gerek seçim aşamalarına, gerekse geçici kayıt için belirtilen gün,  saat  ve yerde  hazır  bulunamamanızla ilgili mazeretler geçersiz olacak ve sizin için yeni bir hak doğurmayacaktır.  Başvuru formunu dolduran öğrenciler bu durumu kabul ederek, herhangi bir hak talebinde bulunmayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.

(2) Puanınızın seçim aşamalarına çağrılmak için yeterli olduğunu düşündüğünüz halde seçim aşamalarına çağrılmazsanız, açıklanan taban puanlar ile kendi puanınızı yeniden inceleyiniz ve açıklamaları okuyunuz. Buna rağmen çağrılmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu kılavuzda belirtilen  telefon  ve faks  numaraları  ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

5. TABLOLAR

KAYNAK  OKUL  TÜRLERİ ( TABLO 1 )

OKUL TÜRLERİ
KODU OKUL TÜRÜ KODU OKUL TÜRÜ
LİSELER
11033 Anadolu Lisesi ( Y.Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler) 11066 Özel Fen Lisesi
11058 Fen Lisesi 11025 Özel Lise
11017 Lise (Resmi ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler) 11041 Yabancı Dille Öğretim Yapan  Özel  Lise
11106 Lise,  Özel  Lise ( Y.Dil Ağırlıklı  Program  Uygulayan Liseler)  
ÇOK PROGRAMLI LİSELER
30085 Anadolu Meslek Lisesi Programı 30077 Lise  Programı  (Yabancı Dil Ağırlıklı)
30117 Anadolu Teknik Lisesi Prog . ( Erkek  Teknik) 30109 Teknik Lise  Programı  ( Erkek  Teknik)
30036 Endüstri Meslek Lisesi  Programı 30093 Teknik Lise  Programı  (Kız Teknik)
30044 Kız Meslek Lisesi Programı 30052 Ticaret Meslek Lisesi Programı
30028 Lise Programı    
ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ
54029 Anadolu Meslek Lisesi 54086 Motor Meslek Lisesi
54012 Endüstri Meslek Lisesi 54094 Yapı Meslek Lisesi
54061 Kimya Meslek Lisesi    
TEKNİK LİSELER
53024 Anadolu Teknik Lisesi ( Erkek  Teknik) 53073 Motor Teknik Lisesi
53098 Anadolu Teknik Lisesi (Kız Teknik) 53146 Özel Anadolu Teknik Lisesi
53049 İnşaat Teknik Lisesi 53016 Teknik Lise (Erkek Teknik)
53057 Kimya Teknik Lisesi 53081 Teknik Lise (Kız Teknik)
DİĞER LİSELER
50027 Anadolu Öğretmen Lisesi 55017 Meslek Lisesi (Kız Teknik)
55025 Anadolu Meslek Lisesi (Kız Teknik) 52011 Ticaret Meslek Lisesi
52028 Anadolu Ticaret Meslek Lisesi    

KAYNAK  ÖĞRENİM  KOLLARI ( TABLO 2 )

ÖĞRENİM KOLLARI
KODU ALAN / KOL / BÖLÜM
4176 Bilişim Teknolojileri
4238 Elektrik- Elektronik   Teknolojisi
4595 Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü
4244 Endüstriyel Otomasyon  Teknolojileri
1568 Endüstriyel  Elektronik -Endüstriyel Otomasyon  Teknolojisi  (  Elektronik  )
3785 Endüstriyel  Mekanik /Endüstriyel Otomasyon  Teknolojisi  ( Mekanik / Makine )
1595 Fen bilimleri
4312 İnşaat Teknolojisi
4327 Kimya Teknolojisi
4369 Makine Teknolojisi
4375 Metal Teknolojisi
4381 Motorlu Araçlar Teknolojisi
4416 Otomotiv Teknolojisi
4794 Raylı Sistemler  Teknolojisi  (Raylı Sistemler  Makine )
4814 Raylı Sistemler  Teknolojisi  (Raylı Sistemler Elektrik- Elektronik )
4485 Tesisat  Teknolojisi  ve İklimlendirme
3303 Türkçe-Matematik
4841 Uçak Bakım (Uçak Elektroniği)
4835 Uçak Bakım (Uçak Gövde Motor)

BOY KİLO ORANLARI ( TABLO 3 - 4 )

18 VE ALTI YAŞ İÇİN BOY VE KİLO ORANLARI
BOY (CM) (ALT SINIR) BOY (CM) (ÜST SINIR) AĞIRLIK (KG) (ALT SINIR) AĞIRLIK (KG) (ÜST SINIR)
168 187 51 84
19 VE ÜZERİ YAŞ İÇİN BOY VE KİLO ORANLARI
BOY (CM) AĞIRLIK (KG) (ALT SINIR) AĞIRLIK (KG) (ÜST SINIR)
168 54 73
169 54 74
170 55 75
171 56 76
172 56 77
173 57 78
174 58 79
175 58 80
176 59 81
177 60 81
178 60 82
179 61 83
180 62 84
181 62 85
182 63 86
183 64 87
184 64 88
185 65 89
186 66 90
187 66 91
188 67 92
189 68 93
190 69 94
191 70 95
192 70 96
193 71 97
194 72 98
195 72 99

NOT: Boy-kilo bu ölçüler dışında ise durumunuz giriş  koşullarına  uymuyor demektir. Ölçümler mutlaka ayakkabısız olarak ve sadece bir şort ile yapılmalıdır.

BEDENİ YETENEK DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ ( TABLO 5 )

HAVA  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ ADAYI FİZİKİ YETERLİLİK DEĞERLENDİRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
BRANŞ DERECE PUAN
400 METRE KOŞUSU (sn.) * 85-83 7
82-80 14
79-77 21
76-74 28
73-71 34
70 40
KOL ÇEKME (adet) *3 2
4 4
5 6
6 8
7 9
8 10
MEKİK HAREKETİ (bir dakikada) * 32-34 5
35-37 10
38-40 15
41-43 20
44-46 25
47 30
DURARAK UZUN ATLAMA (cm.) * 180-184 4
185-189 8
190-194 11
195-199 14
200-204 17
205 20

* Baraj değerleridir. Bu değerlerin altında kalan adaylar sıfır puan alırlar. İki branştan sıfır puan alan aday elenir ve diğer seçim aşamalarına geçemez.

6. ADRES

ADRESİMİZ Hava  Teknik  Okullar  Komutanlığı İnsan Kaynakları Değerlendirme, Seçme ve Yerleştirme Komutanlığı Posta Kodu : 35415 Gaziemir / İZMİR
TELEFON NUMARAMIZ 0 232 251 16 00 Dahili :4181 - 4183 - 4184 - 4193 0 232 251 79 29
BELGE GEÇER 0 232 251 92 78
İNTERNET ADRESİMİZ http://www.tekok.edu.tr/

Okunma Sayısı: 21896

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

Akademik İlanlar
KPSS KONU