Anasayfa > Pomem > Polis Meslek Yüksek Okulu Mülakat Soruları

Polis Meslek Yüksek Okulu Mülakat Soruları

Pomem 10-08-2011 - 14:39

2012 PMYO Mülakat Sınavı Nasıl Olacak, 2011 PMYO Mülakat Soruları, PMYO Mülakat Sınavı Soruları, Mülakatla İlgili İp Uçları, PMYO Fiziki Yeterlilik Testi, PMYO Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkur Resmi, PMYO Mülakat Sınavı Elenen Aday Sayısı ve PMYO mülakatlarıyla ilgili merak ettiğiniz her şey bir arada.2012 PMYO Mülakat Sınavı Nasıl Olacak
2012 PMYO başvuruları için temel şartları sağlayanlar, açıklanacak tarihler arasında PMYO Mülakat Sınavlarına gireceklerdir.
2012 PMYO adaylarının öncelikle yaş şartlarına uyup uymadıklarını sitemizden kontrol etmeleri gerekmektedir.
Diğer şartları da taşıyan adaylar PMYO başvuruları için istenilecek YGS puanını alabilmek için derslerine yoğunlaşsınlar.
PMYO için YGS puanı yine 2011'da olduğu gibi 280 istenebilir. Ancak olası durumlar gözönünde tutulup en az 300 puan alt hedef olarak belirlenmelidir.
YGS Sonuçları açıklandıktan sonra PMYO internet ön kayıtları yapılır. İnternet ön kayıtlarından sonra PMYO'na bizzat başvurunuzu yapıp mülakat sınav tarihini alacaksınız.
Mülakat sınavı yine geçen sene olduğu gibi Mayıs ayı içinde olabilir.
Sorularınızı soru-cevap bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.   
Tüm adaylara başarılar...

2011 PMYO Mülakat Soruları 2011 Pmyo (Polis Meslek Yüksek Okulu) mülakatlarına giren arkadaşlardan edindiğimiz bilgilere göre aşağıda bulunan sorular sorulmuş durumda. Pmyo mülakatına girecek arkadaşlar sorulara ve cevaplarına mutlak suretle çalışsınlar. * “1 metre boyunda ki Demir bir çubuk su dolu havuza atıldığında 75 cm olarak görünüyor.2 metre uzunluğunda ki naylon ip havuza atıldığında ne kadar görünür?” Bunun cevabı 2 metre olacaktır ve değişmez diyeceksiniz.Neden derlerse demir çubuk suya batar ve fiziksel olarak görünümünde kırılma gerçekleşir ama naylon ip batmaz olduğu gibi görünür şeklinde cevap vereceksiniz. * ”Yarım saat ara ile patlatılmak istenen 4 havai fişek kaç saatte patlatılır?”
Şeklinde idi bununda cevabı 1.30 saat olacaktır.Neden derlerse ilk başlangıç olan yarım saatte 2 tane patlatmış   oluyorsunuz kalan 2 taneyide 1 saatte patlatırsınız toplam 1.30 saat eder. * Taş üstünde 5 kuş var ateş edip 2′sini vurdun geriye kaç tane kaldı
2 kuş kalır Onlarda vurduğum kuşlar * Uçurumun kenarındasınız Bir elinizde küçük çocuğunuz diğerinde büyük çocuğunuz birini bırakmak zorundasınız.  Çünkü düşeceksiniz hangisini bırakırdınız. Sakın ikisini de feda etmem demeyin. Bunu diyen çocuğu elemişler.
* Kaç ay 30 çeker
11 Ay Şubat Hariç * Neden polis olmak istiyorsun * 6 tane elma var 2 si dışında hepsini yersen kaç elma kalır * En son izlediğiniz filmin adı neydi? Kısaca konusunu anlatırmısınız? * Etliye sütlüye karışma deyimini açıklayınız * Polislik mesleğini neden seçtiniz? Mesleğin iyi ve kötü yanları nelerdir? * Doğu politikası hakkında bilgi veriniz. Sizce doğru bir politika mı izleniyor? * Baba ve oğul kaza geçiriyorlar sonra ikisi de farklı hastaneye kaldırılıyor. Doktor ‘aaa bu benim oğlum’ diyor. Bu  olay nasıl olur? Anlatınız. * Kart çektirip 5sn içinde farklı olanı bulunuz.   ilk göze çarpan EEE içinde F harfiydi başka yok * Bir otobuste 3 yolcu var 2 si ilk durakta indi 4 kişi bindi şöförün yaşı kaçtır.   Şoförün yaşı belirtilmedi. * Kaç ay 28 çeker?   12 ay da 28 çeker deyin. 1 ay demeyin * Bir gösteri de göstericiler size fiili ve sözlu saldırı yaparsa ne yaparsınız
  kendimi kalkanımla korur gelecek emirleri beklerim * Başarıya ulaşmak için zekamı önemlidir çalışmak mı * Bir doktor hastasına yarımşar saat arayla içmesi için 3 hap veriyor haplar ne zaman biter
  1 Saatte biter. * HZ. Musa gemisine kaç hayvan almıştır?
   Gemisi olan peygamber HZ.MUSA Değil Hz.NUH’dur. * Arkanızdaki duvarın rengi nedir * İnsan mı Doğaya Hükmeder, Doğa mı İnsana Hükmeder?
  Doğa İnsana Hükmeder
PMYO Mülakat Sınavı Soruları Mülakat sınavlarında adaylara aşağıda örnekleri verilen sorulardan oluşan kart çektirilmektedir. Çıkan soru üzerine adayın bilgi, anlatım, kendine güven ve temsil yeteneğinden 25'er puan verilmektedir. Başarılı olmak için 100 üzerinden 70 almak gerekir. (Aşağıdaki sorular örnek sorulardır, benzer nitelikteki sorulara da çalışınız). 1.İyi bir poliste olması gereken özellikler sizce nelerdir?
2.Atatürk'ün İnkılâpçılık İlkesini anlatınız.
3.Atatürk'ün Laiklik İlkesini anlatınız.
4.Atatürk'ün Halkçılık İlkesini anlatınız.
5.Atatürk'ün Milliyetçilik İlkesini anlatınız.
6.Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İlkesini anlatınız.
7.Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünden ne anlıyorsunuz?
8.Atatürk'ün Devletçilik İlkesini anlatınız.
9.Atatürk'ün "muasır medeniyet" sözünden ne anlıyorsunuz.
10.İnsan hakları sizin için ne ifade ediyor?
11.Yasama, yürütme ve yargı hakkında bilgi veriniz.
12.Polislik denince aklınıza neler geliyor?
13.Neden Polis olmak istiyorsunuz?
14.İlk yardım nedir ve iyi bir ilk yardım nasıl olmadır? Açıklayınız.
15.herhangi bir doğal afette, arama kurtarma çalışmalarının önemi nedir?
16.Empati nedir? Empati iletişiminden ne anlıyorsunuz?
17.Polis-Medya ilişkisi denince aklınıza neler geliyor.
18.Polis-Halk ilişkileri denince aklınıza neler geliyor.
19.Stres nedir? Stresle mücadele yöntemleri nelerdir?
20.Hangi iletişim yöntemlerinde daha başarılı olduğunuzu düşünüyorsunuz?
21.Sizce polis olmanın en zor yanları nelerdir?
22.Başarıyı nasıl tanımlar ya da değerlendirirsiniz?
23.Takım ruhundan ne anlıyorsunuz?
24.İnternet hakkında ne düşünüyorsunuz?
25.Eleştiri nedir ve nasıl olmalıdır?
26.Terör denince ne anlıyorsunuz?
27.Kitle iletişim araçlarından en yaygın olarak hangisini kullanıyorsunuz?
28.Demokrasi denince ne anlıyorsunuz?
29.Polislik mesleğine kabul edildiğinde hangi birimde çalışmak isterdiniz? Neden?
30.Polislik mesleği hakkında ne düşünüyorsunuz?
31.AB hakkında bildiklerinizi anlatınız.
32.TL'ye geçiş hakkında bildiklerinizi anlatınız.
33.Büyük şehirde yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz?
34.Ailenin başarıya etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
35.Çevre kirliliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
36.Spor yapmak başarıyı nasıl etkiler?
37.Arkadaşlık hakkında ne düşünüyorsunuz?
38.Teknoloji yaşamımızı size göre nasıl etkilemektedir?
39.Kitap okuma oranını artırmak için neler yapılabilir?
40.İnsan hakları konusunda neler düşünüyorsunuz?
41.Hedefleriniz nelerdir?
42.Sokakta yaşayan çocuklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
43.Türkiye'deki işsizlik konusunda ne düşünüyorsunuz?
44.Sosyal çevrenin  başarı üzerindeki etkileri nasıldır?
45.Köy, İlçe veya büyük şehirde yaşamak meslek seçiminde etkili midir? Neden?
46.Üniversite eğitimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
47.Kan davaları hakkında neler düşünüyorsunuz?
48.Televizyon yaşamımızı size göre nasıl etkilemektedir?
49.Töre cinayetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
50.Hobi sahibi olmak önemli midir? Sizin hobileriniz var mıdır?    Mülakatla İlgili İp Uçları Mülakatta; 1.SORULAN SORU HAKKINDAKİ BİLGİ DÜZEYİ VE İSTENİLENİ KAVRAMA, 2.KENDİNE GÜVEN DUYMA (Mesleği Temsil Yeteneği), 3.SÖZLÜ İFADE BECERİSİ ve 4.FİZİKİ YETERLİLİK biçiminde 4 alandan adaylara puan verilecektir. Herhangi bir alanda başarılı olamama, ya elenme ile sonuçlanabilir veya puan düşümünü getirebilir. PMYO mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından alınan puan, baraj niteliğinde olup, PMYO puan ortalamasına etki ETMEMEKTEDİR. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavını geçemeyen aday ise direkt olarak elenir.   Yapılan boy-kilo ölçümünü geçen adaylar, daha sonra doktor ve psikiyatrist / psikolog gözetiminden geçmektedirler. Bu aşamalarda; ilk bakışta tespit edilen ve girmeye engel olan göz kusurları (özellikle de ilk bakışta fark edilen renk körlüğü) en önemli elenme nedenlerinden birisidir. Kekemelik, konuşmada pelteklik gibi fonksiyonel konuşma bozuklukları da elenme nedenidir. Düztabanlılık da kusurlar arasında belli bir öneme sahiptir. Şunu özellikle belirtelim, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavında özellikle sağlık konusunda olumlu görülen adayların, sağlık muayeneleri bu kadarla sınırlı değildir.   PMYO yazılı sınavını kazananların intibak eğitimi sırasında, PMYO’nun belirlediği bir Devlet Hastanesi’nden tam teşekküllü sağlık raporu aldırılır. Dolayısıyla, hastalığı ilk bakışta tespit edilemeyen veya bazı hastalıklarını gizleyen adayların, sınavı kazanmış bile olma, elenmesi kesindir.
Fiziki yeterlilik sınavının mülakat sınavı içindeki puan toplamı 25’tir. Dolayısıyla, istenilen hareketlerin yapılmaması, 25 puanlık bir düşüşü ve dolayısıyla da, beraberinde bir riski getirmektedir. Çünkü PMYO mülakat sınavı için en az alınması gereken puan 100 üzerinden 70’tir.

PMYO Fiziki Yeterlilik Testi PMYO mülakat sınavlarında bundan önceki yıllarda adayların sportif yeteneklerini ölçmeye yönelik yapılan testlerin yetersizliği sebebi ile Polis Akademisi Başkanlığı değişikliğe gitmiştir. POMEM sınavlarında uygulanan Fiziki Yeterlilik Test Parkurunun aynısı puanlaması değiştirilerek bu sene PMYO mülakat sınavlarında adaylara uygulanacaktır. detaylar için yazının devamını okuyunuz   Puanlama

ERKEK
zaman-sn
PUAN BAYAN
zaman-sn
                                               
50 25 56
51 23 57
52 21 58
53 19 59
54 17 60
55 15 61
56 13 62
57 11 63
58 10 64
59 9 65
60 8 66
61 7 67
62 6 68
63 5 69
64 4 70
65 3 71
66 2 72
67 1 73
68 0 74

Editör Yorumu: Parkur incelendiğinde en zorlayacak kısımların mekik testi, sağa sola sıçrama ve denge aletinden geçiş aşamaları olduğu söylenebilir. Yapmanız gereken benzer bir parkuru bulunduğunuz yerdeki spor salonlarına giderek kurmak BESYO'lardan bu konuda yardım alınabilir. Kendinizi zamana karşı mutlaka test edin. Öncelikle 2 haftalık süre içinde hareketlere özel kasları kuvvetlendirin. Örneğin mekik çekemeyen birisinin en fazla zaman kaybedeceği test aşaması burasıdır. Bu adayın mekiği hızlı çekmeye yönelik çalışması gerekecektir. Test adayların beceri ve bağlı süratini ölçmeye yöneliktir. Zamana karşı yapılacağı için adayların bol bol benzer bir parkuru oluşturup burada kendilerini denemeleri uygun olacaktır. Sınavda herkese başarılar..

 

PMYO Mülakat Sınavı Elenen Aday Sayısı

En son alınan ve resmi olmayan bilgilere göre, 24 Mayıs-04 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen PMYO mülakat sınavında elenen aday sayısı 12 bine yakındır.

Bu sayı yaklaşık %17'ye karşılık gelmektedir.

58 bin küsür kişi ise mülakatlarda başarılı olmuştur. Mülakat sınavına katılmayan aday sayısı ise 1200 küsür civarıdır. Kpss Rehber olarak mülakat sınavında başarılı olan adaylara yazılı sınava iyi hazırlanmalarını eksiklerine göre tedbir almalarını öneriyor başarılar dileriz.

Okunma Sayısı: 48178

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

Akademik İlanlar
KPSS KONU