Anasayfa > Kpss B Lisans > Kpss'de Son Konu Dağılımı ve Derslerin Soru Sayıları

Kpss'de Son Konu Dağılımı ve Derslerin Soru Sayıları

Kpss B Lisans 18-04-2013 - 23:47

Kpss Adayları, ÖSYM'nin KPSS'ye iki buçuk ay kala müfredatta yaptığı kapsamlı değişikliğin şokunu yaşıyor. Kpss Rehber olarak yapılan son değişikliğin ardın Kpss içeriğinin ve konu dağılımının değerlendirmesini yaptık.

 ÖSYM, 17 Nisan 2013 tarihinde yaptığı açıklamayla sınava az bir süre kala konu içeriği ve soru dağılımında ciddi değişikliklere gitti. Aylardır sınava hazırlanan memur adaylarının tüm emeklerini sekteye uğratacak bu keyfi uygulama zamanlama açısından da çok talihsiz.

Ders Ders Yeni Konu Dağılımının Detaylı Değerlendirmeleri için Aşağıdaki Başlıkları Tıklayınız

Kpss Türkçe Soru ve Konu Analizi için Tıklayınız

Kpss Coğrafya Soru Dağılımı Analizi için Tıklayınız

Kpss Tarih Soru ve Konu Analizi için Tıklayınız

Kpss Matematik Soru ve Konu Analizi için Tıklayınız

Kpss Vatandaşlık Soru ve Konu Analizi için Tıklayın

Kpss'de Hangi Der Ne Kadar değişti

 

Kpss konu dağılımında başta Genel Kültür ve Genel Yetenek dersleri olmak üzere önemli değişiklikler oldu. İşte o değişiklikler:

TÜRKÇE

Türkçe'de soru sayısı değişmese de özellikle anlam bilgisi soru tarzının değiştiğini görüyoruz

                ÖSYM'nin son güncellemesinden önce Kpss Türkçe konu dağılımı Sözcük Bilgisi %5, Dil Bilgisi %10, Anlatım Özellikleri %5, Anlam Bilgisi %30 şeklindeydi.

                Yeni dağılımda ÖSYM, konu isimleri kullanmaktan kaçınmış ve Türkçe'nin tamamı için "Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır." ifadesi kullanılmış.

Yukarıdaki açıklamadan yola çıkarak özellikle anlam bilgisi sorularının ALES'teki gibi yorum ve mantık yürütme sorusu olmasını bekliyoruz. Bu soruların oranı muhtemelen %40 - %60 arası olacaktır. Bunlar dışında dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretleri konularından gelen sorularda mantık sorusu değil yine daha önce olduğu gibi bilgi sorusu olacaktır.

Adaylar Kpss Türkçe'ye Nasıl Hazırlanmalı?

Yeni içeriğe göre özellikle anlam bilgisi (sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam ve anlatım bozuklukları) soruları mevcut Türkçe soru bankalarındaki soru tarzlarından farklı olacaktır. Bunun için soruların en az yarısını kapsayacak bu konular için piyasada bulunan ALES Sözel soru bankalarından soru çözülmesini tavsiye ederiz. Dil bilgisi ve yazım - noktalama sorularında çok değişiklik olması beklenmiyor.

MATEMATİK

ÖSYM'nin son yaptığı Kpss Konu içeriği değişikliği adayları tedirgin etti, işte Kpss Matematik'te yer alan değişikler ve son durum tespiti:

ÖSYM'nin son güncellemesinden önce Kpss Türkçe konu dağılımı Problem Çözme, Sayılarla İşlem Yapma %10, Matematiksel İlişkilerden Yararlanma %10, Temel Geometri Bilgileri %5, Tablo, Grafik Okuma ve Yorumlama %5 şeklindeydi.

Kpss Matematik Yeni Konu Dağılımı

Yeni dağılımda ÖSYM, konu isimleri kullanmaktan kaçınmış ve Matematik'in tamamı için "Sayısal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır." ifadesi kullanılmış.

Yukarıdaki açıklamadan yola çıkarak Matematikte ALES'teki gibi yorum ve mantık yürütme sorusu olmasını bekliyoruz. Konuların soru dağılımlarının yüzdelik dilimlerle gösterilmemesi de bunun önemli bir göstergesi. Çünkü ALES'te de olduğu gibi mantık sorularında tam anlamıyla konulardan ve klasik tanımlardan söz etmek mümkün değildir.

Temel matematik, problem çözme becerilerinin yanısıra sayısıal akıl yürütme, tablo okuma, pratik düşünme ve soru çözme tekniklerini kavramak bundan sonra Kpss matematik dersinin olmazsa olmazlarından olacaktır. kpssrehber.com olarak önümüzdeki günlerde bu tekniklerin yer aldığı matematik videoları yayınlamayı planlıyoruz.

Kpss Matemak çalışması yapmak isteyen adaylara tıpkı Türkçe dersinde olduğu gibi mevcut ALES kitaplarından satın almalarını ve bu kitaplardan soru çözerek pratik yapmalarını tavsiye ediyoruz. ALES matematik ve mantık soruları çözerek soru çözme tekniğinizi ve hızınızı artırabilirsiniz. Unutmayın matematikte sizi zorlayan sorular değil zaman olacaktır.

 

TARİH

Tarih soru sayısı 30’dan 27’ye düştü .

Kpss'de Konu dağılımında değişimin en yoğun olduğu ders tarih oldu. 30 Olan Tarih soru sayısı 27'ye inerken, Soru sayısının azaldığı konuların başında İnkılap Tarihi var. inkılap tarihi soru sayısı neredeyse yarıya inmiş durumda. Osmanlı Tarihi ise 3'ten 9'a yükseldi. Tarih dersinden alınan 3 soru ise Güncel bilgilere aktarıldı.

İşte Maddelerle Tarih dersi analizi

* Yeni sistemde tarih soru sayısı 27'ye indirildi.

* İnkılap tarihinin ezici çoğunluğu yarı yarıya azaltıldı. İnkılap Tarihi soru sayısı 12'ye indirildi.

* İnkılap Tarihinde Atatürk İlke ve İnkılapları 12 soru olarak açıklandı. Ulusal Kurtuluş Savaşı, Atatürk Dönemi İç Olaylar ve Dış Politika konularına özel olarak yer verilmezken bu konulardan hiç soru gelmeyecek mi yoksa az da olsa diğer konuların içinde sorulacak mı bu konuda detaylı açıklama yapılmadı.

* Eski   Türk   Devletleri  ve Osmanlı Devletinden gelen soru artırılarak sayı 9  olarak açıklandı.

* Yeni   sistemde   ise  Selçuklu  Devleti  ve  Öncesi   Türk  Devletlerinden 3  soru gelecek.

* 2013   sınavı  ile  birlikte   ilk  defa  Çağdaş   Türk  ve  Dünya Tarihinden  3  soru   gelecek.

Kpss Adayları tarih dersine nasıl hazırlanmalı?

Kpss'nin her dönemde en önemli dersi olan tarih dersinin soru sayısı 27'ye de indirilse hala en önemli ders olmaya devam ediyor.  ÖSYM'de yeni açıklamalar gelinceye kadar demoralize olmadan yeni bir çalışma planı yapıp, zaman kaybetmemek adaylar için en doğrusu olacaktır.

İnkılap tarihinde, Atatürk ilke ve inkılapları haricinde diğer konuların ağırlıklarının azaldığı göz önüne alınmalı ve soru sayısı artırılan Osmanlı Tarihine daha önceden çalışılmış da olsa tekrar daha detaylı ele alınmalıdır.

 

COĞRAFYA

Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında birkaç değişiklik yapıldı.

Türkiye Coğrafyası % 30

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri 12%

b)Türkiye’nin beşerî özellikleri 5%

c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri 13%

Beşeri Coğrafya ( Nüfus, yerleşme, göç ile ilgili konuları içerir) ile ilgili ortalama soru sayısı değişmezken, Fiziki coğrafya ve Ekonomik Coğrafya soru sayısı kısmında değişiklikler oldu.

Fiziki coğrafya konusunda soru sayısı arttı!

Daha önceki yıllarda ortalama 3-4 soru gelmekteydi. Açıklanan içeriğe göre de ortalama 6-7 soru gelecektir. Coğrafi konum da bu konu içerisinde yer almaktadır. Bu konuyu da dikkate alırsak 7-8 soruluk bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bu kısımdaki soru sayısının artması bu konunun önemi muhakkak artıracaktır. Ancak konu içeriği olarak bir değişiklik olmadığı için farklı bir kısım karşınıza çıkmayacaktır.

Daha önce Ekonomik Coğrafya en önemli konuyu oluşturuyordu şimdiki durumda da önemli bir konuyu oluşturmaktadır!

Ancak Fiziki Coğrafyada soru sayısının artması Ekonomik Coğrafyaya yakın bir öneme kavuşmasını sağladı.

Bölge kavramının ortadan kaldırılmasıyla 2012 KPSS’de bu dikkatte alınmış ve 2012 de çıkan sorularda bölge kavramına yer verilmemişti. Ege, Akdeniz gibi bölgelerle ilgili çıkan soru sayısına karşılık gelecek soruların hangi konulardan çıkacağı hakkında bir kesinlik yoktu.  Daha önce bölge kavramı adı altında geçen konularda yer verilen 2-3 soruluk kontenjanın artık Fiziki Coğrafya kısmında yer alacağını söylemek yanlış olmaz.

 

VATANDAŞLIK  ve GÜNCEL BİLGİLER

Vatandaşlık konularında genel olarak soru sayısı ve içerik anlamında değişiklik yapılmadı. Önceden olduğu gibi Hukuk başlangıcı ve genel kamu huku, anayasa ve idare konularından 3'er soru gelecektir.

Güncel Bilgilerde ise önemli değişiklik oldu. Takibi en zor olan alanlardan biri olan Güncel Bilgiler'in ağırlığı ikiye katlandı ve bu alandan gelen soru sayısı 3'ten 6'ya yükseldi. Bu alanda da kpssrehber.com'a çok iş düşüyor ve Kpss adaylarına bol bol güncel gelişmeleri duyurmamız gerekecek. Adayların da mümkün olduğunca gazeteleri ve ana haber bültenlerini takip etmesi gerekecek.

Yani ÖSYM memur adaylarının mükemmel olmasını değil mükemmel üstü olmasını bekliyor.

Umarız tüm adaylar emeklerinin karşılığını atanarak alırlar.

Kaynak: kpssrehber.com


Okunma Sayısı: 108689

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

SON DAKİKA! MÜLAKAT SORULARI X

KPSS KONU