Anasayfa > TSK Personel Alım > TSK Mülakat Soru ve Cevapları Nelerdir

TSK Mülakat Soru ve Cevapları Nelerdir

TSK Personel Alım 08-08-2011 - 02:08

TSK Alımlarında Mülakatlarda neler Soruluyor; TSK Mülakatlarının en önemli püf noktaları neler, Bir Fikir Olması İçin Bu Sorulara Daha Önce Mülakata Giren Adaylardan Derlediğimiz Sorulara Göz Atabilirsiniz.

TSK Alımlarında Mülakatlarda Sorulan Sorular:

* TSK Mülakatlarının en önemli püf noktası, özgüvene sahip olup olmadığınız, ciddiyet, kılık kıyafet, soğukkanlılık ve kendini doğru ifade edebilme yeteneğidir.

Bu çerçevede mülakat süresince söylenenleri doğru anlayıp, kısa, net ve anlaşılır ifadelerle cevap vermeli, ses tonunuzu zayıf, kararsız, utangaç veya çekimser bir şekle sokmamalısınız. Bu duruşunuz ve konuşma şekliniz en az aşağıdaki sorular kadar önemlidir.

1.Büyük Orta Doğu Planı Nedir?

2.Marshall Planı Nedir?

3.Küreselleşme Ve Küresel Isınma Nedir?

4.Medeniyetler Çatışması Nedir?

5.Mavi Akım Nedir?

6.Mavi Kitap Nedir?

7.AB-Türkiye İlişkileri?

8.NATO VE BM?

9.Lozan Ve Sevr Karşılaştırılması?

10.1.Dünya Savaşı Ve Kurtuluş Savası Karşılaştırılması?

11.Güncel Konular Son 1 Ayın?

12.Son Okuduğun Gazete Köşe Yazarı Ve Konusu?

13.Liderlik Ve Yöneticiliğin Tanımı Ve Karşılaştırılması?

14.Neden Askerlik?

15.İçişleri Bakanlığının Ve MSB’nın Görevi?

16.Jandarma Neye Bakar?

17.Lozan Ve Montrö?

18.Parti Kapatma Ve Laiklik-Türban?

19.İstiklal Marşının Yazarı Ve Bestecisi?

20.Atatürk’ün İştirak Ettiği Muharebeler?

21.Kendinizi Tanıtın?

22.Doğal Gaz Boru Hatları-Petrol Boru Hatları.(Bakü Ceyhan-Azerbaycan)

23.Jandarmanın Kuruluş Tarihi?

24.Jandarma Kuvvet Komutanı Kim?

25.Hava Kara Deniz Jandarma Ordu Komutanları (Tüm Kuvvet Komutanları) Kimlerdir?

26.Şu Andaki Hükümet Kaçıncı Hükümet?

27.Tüm Cumhurbaşkanlarımızın İsimleri?

28.Rütbeler?

29.İç İşleri Bakanlığına Bağlı Kurumlar?

30.Kıta Sahanlığı Nedir?

31.Kıbrıs’ın Önemi?

32. Atatürk’ün İlke ve İnkılapları

32. Kongreler

"Arkadaşlar ben bu soruların hemen hepsine çalışıp gittim. Subaylık sınavına da girdiğim için çalışmam lazımdı. Bu çalıştıklarımın bir kısmı bu sene bir kısmı geçen sene çıkan sorular, ama bana sorulan soruların hepsi çalıştığım yerden çıktı. O yüzden çok rahat geçti benim için. Kendinizden çok emin olun. Sesinize hakim olun heyecanınızı ele vermesin."
 
Sizlerinde bildiği sorular varsa bilgi paylaşımı olarak seneye girecek arkadaşlara yardımcı olalım.
 
Mülakat Tecrübesi Olan Bir Adayın Ağzından Mülakat:

31 temmuz 2010 tarihinde saat 06:45 gibi nizamiyenin önünde sıraya girdim. Önümde 600'ya yakın aday vardı. 4 saat nizamiyeye girmek için sıra bekledik. Tabi sıra beklerken diğer sıradaki arkadaşlarla muhabbet edip zamanı bir şekilde geçirdik. Daha sonra x-ray cihazından geçip, üstümüz arandıktan sonra nihayetinde askeriyenin içine girmiş olduk. Sonra yine bir bekleme sürecine girdik. Ön kayıt yaptırdıktan sonra 25-30 kişilik dolmuşlarla bizi asıl kayıt binasına götürdüler. 2 saatte burada bekledikten sonra evrakları sıralayıp, bilgisayara kaydettirmek için sıraya girdik. Burada da en az 1 saat bekledik tabi. Neyse. bizi bir gruba atadılar. Gruplar 40 kişilik oluyor. Sıradaki arkadaşlarımla sürekli beraber hareket ettiğimiz için aynı grupta olduk haliyle. Daha sonra birde grup içinde sıra numarası veriyorlar. Ben 38.idim. Sıraya geçtik. Başımıza bir bayan teğmen verdiler. Aşağıda psikolojik teste girdik.

Önce bir kağıt verdiler. gittiğin dershaneler, okuduğun dergi ve gazeteler, babanızın ve annenizin görevleri, görev yerleri, mezun olduğu okullar vs arkalı önlü yaklaşık 20 soru var. (yalan bir şey yazarsanız hakkınızda işlem başlatıyorlar). Daha sonra 158 soruluk bir kitapçık verdiler. Belli bir süre içerisinde bunları "yanlış, biraz yanlış, biraz doğru ve doğru" seçenekleri ile doldurduk, sürekli birbiriyle çelişen sorular var. Bunlara dikkat edin. Cevapları bir optik forma işaretledik. Bu işlemde yaklaşık 2 saat sürdü.

Daha sonra dışarıda 2şerli sıra olup ön sağlığa gittik. kapalı spor salonunda Sadece iç çamaşırımız kalacak şekilde soyunduk. ve sıra no'muza göre sıralandık. Önce dişlerimize baktılar. Tansiyon, Boy-kilo ölçümü yapıldı. Daha sonra renk körlüğünü tespit etmek için rengarenk minik yuvarlaklar içindeki sayıları okuttular. Renk körü olmayan birisi rahatlıkla okuyabiliyor. Vücudumuzu incelediler, Ayaklarımıza baktılar. Ve bizim grubumuzdan tam 10 kişi bu aşamada elendi. Bizdense spor kıyafetlerimizi giymemiz istendi. Elenen arkadaşlarla vedalaştık. Sonuçta beraber saatler geçirmiştik.

Sporda önce durarak atlama yapıldı. Sıra no'muza göre atladık. 190 cm'i 2 denemede atlayamayanlar kenara çekildi. Herkes atladıktan sonra bi şans daha verildi, Onlarda atladılar. Burada elenen olmuyor.Grupta sanırım en iyi ben (230 cm) atladım. Sonra yan tarafa yani mekiğe geçtik. Mekikte 2şerli gruplara ayrılıp mekik çektik. bir taraf karşısındakinin dizinden tutup, kaç mekik çektiğini sesli bir şekilde saydı. Genelde herkes fazla saydı. Bende arkadaşımınkini fazla söyledim. Sonra ben 48 çektim ve karşımdaki arkadaşa neyse onu söyle dedim.

Sonra Basket topu attık. 2 şansınız var. Atamayanlara 0 yazılıyor. İtiraz edebiliyorsun. Burada 0 alan bir kaç kişi oldu. Ben 2. denememde yaklaşık 16m attım sanırım. Kaç m attığını söylemiyorlar.

Barfiks'te de 4 yaptım. Ve sıra geldi koşuya. Grubu onarlı gruplara bölüp koşturuyorlar. Asfalt bir zeminde ve güneş tam tepedeyken koştuk. Burada elenenler oldu tabi ki. 400 m kolay bir koşu değil. 1 saniyeyi bile affetmiyorlar. Ben 3. Bitirdim. Saniyeyi sana söylemiyorlar ama 70 saniyenin altında koştuğuma eminim.

Koşuda 5-6 kişi elendi. ve yine uzun bir beklemenin ardından (hava kararınca) Sözlü mülakata geçtik. Burası dananın kuyruğunun koptuğu yer. Ve benimde Kısa süren astsubay aday adaylığımın da bittiği yer diyebiliriz. İsmi okunan kişiler bekleme salonundan alınıp, yukarı çıkarıyorlar. üstüne sayı yazan odaların önünde bekletiyorlar. 1 saat bekledikten sonra ismim tekrar zikredildi ve odaya girdim.

5 tane komutan seni buyur ediyorlar. Bana önce aileni tanıt dedi ve bende başladım tanıtmaya, Okuduğum kitapları ve bunların içeriği hakkında konuştuk. Çok fazla heyecan yapmadım ve gür bi sesle konuştum. Güzel konuştuğumu, güzel cevaplar verdiğimi söyledi. Teşekkür ettim. Daha sonra Tarihi sevip sevmediğimi sordu. ve nedense hiç düşünmeden seviyorum dedim. Dünya üzerinde yaşamış Türk devletlerini sordu Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan vs saydım ve bu kadar hatırlıyorum dedim. Diğer komutan sence kaç tane Türk Devleti vardır dedi. 5 tane falandır herhalde dedim. peki Cumhurbaşkanının forsunda 16 tane yıldız vardır. Neden 16'dır dedi. Bilmiyorum dedim. Sence nedendir dedi. Tarihte kazandığımız savaş sayısı olabilir dedim. Hiçbir şey demedi. Buraya kadar geçme şansım vardı ama beni asıl bitiren yer geldi...

Atatürk'ün inkılaplarını sayar mısın dedi. Başladım Halkçılık, Laiklik vs saydım. Peki ilkeleri sayar mısın dedi. Özür dilerim yanlış oldu dedim. İnkılaplar nelerdir peki dedi diğer komutan. Şapka devrimi, Saltanıtın kaldırılması, Türk alfabesi falan saydım. Neyse bu da böyle bitti. Sonra Aşağıdan 'red' edildiğimi öğrendim. İtiraz edip etmeyeceğimi sordu. İtiraz edersem Daha uzun sürecek ve daha zorlu bir mülakata gireceğimi söyledi komutan.Daha fazla strese dayanamayıp itiraz etmiyorum diye dilekçeyi imzaladım. Dosyalarımı aldım ve astsubaylık maceramı burada noktaladım.

Coğrafi bölgeleri sayamayan adamların sözlü mülakatı geçtiğini gördüm arkadaşlar. Eğer ben inkılapları say dediğinde bir anlık dikkatsizlik sonucu ilkeleri saymayıp, Hatırlamıyorum deseydim şimdi geçmiştim. Laikliğin tanımını yapamayan adamı bile geçirmişler. Önemli olan bilgi değil, Önemli olan komutanın ağzından çıkanı adam gibi dinlemek. Bu sene 1200 kişinin alınacağa okula 39.000 kişi başvurmuş. Bunu orada ki komutan dedi. Ve gözünün yaşına bakmadan çatır çutur eliyorlar.Bir başka 35 kişilik bir gruptan sözlüyü geçen kimse olmamış.

Alıntıdır.

Okunma Sayısı: 250097

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

KPSS KONU