Mülakat Girecek Adayların Dikkatine

Mülakat Girecek Adayların Dikkatine

Sözleşmeli Öğretmenlik mülakatında bilmeniz gereken hayat kurtarıcı bilgiler

   5385 10.03.2018
ÖZGÜVEN
Mülakat sürecinde başarılı, bilgili ve güçlü bir karakterle duruş sergilemeniz jüriyi etkileyecektir. Duruşunuza, jest ve mimiklerinize dikkat etmeniz yüksek başarı beklentiniz olduğunuza göstermeniz gerekmektedir.

HEYECANI YENMEK
Mülakat öncesinde derin nefesler alıp heyecanınızı yenmeye çalışın.

ÇIKMIŞ MÜLAKAT SORULARININ TAM LİSTESİ

İLETİŞİM VE İKNA

Vücut ve iletişim dilinizi iyi kullanmalısınız. Kelimeleri açık ve net ifade ederek göz teması kurmayı ihmal etmemelisiniz. Karşınızdaki bütün jüri üyeleriyle kısa süreli ve doğrudan göz teması kurmalısınız. Tek bir jüri üyesine yönelik açıklamalar yapmak yerine tüm jüri üyeleriyle iletişim kurunuz. “Sayın jürim” vb. hitaplar kullanmaya çalışınız. İletişiminiz esnasında mütevazi olmaya dikkat ediniz.


DOĞALLIK
“Kendin ol” düsturundan vazgeçmeyiniz. Kendinize özgü davranışlar sergileyiniz.


GERÇEKLİK
Yalan söylemeyiniz. Sorulan her soruya doğru yanıt veriniz. Örneğin; babanız ne iş yapıyor dendiğinde temizlikçi ise temizlikçi olduğunu gizlemeyiniz.


DUYGU SÖMÜRÜSÜNDEN UZAK DURUN
Ajitasyon yaparak jüriyi etkilemeye çalışmayınız. Aynı zamanda bu doğallık ve gerçeklik ilkelerine de aykırıdır.


EĞİTİM BİLİMLERİ ve MEVZUAT BİLGİSİ
Bağlı bulunduğunuz öğretim kademesi “Hangi müdürlüğe bağlı?” sorusuna cevap verebilmelisiniz. Örneğin; ilk okul öğretmeni iseniz bağlı olduğunuz genel müdürlük Temel Eğitim’dir, bunu diyebilmelisiniz.

ÇIKMIŞ MÜLAKAT SORULARININ TAM LİSTESİ

ALAN BİLGİSİ
Branşınızla ilgili bir soru sorularak mülakattaki kriter buna göre planlandırılır. Örneğin; branşınız sınıf öğretmenliği ise biyoloji bilginizi yoklayan bir soru sorulabilir. Jüri size “Öğretmenim, bize sindirim sistemi hakkında on dakika ders anlatabilir misiniz?” diyebilir.


ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI
Türk eğitim sistemi Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı çalışan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir öğretmenin Atatürk ilke ve inkılaplarını bilmesi gerekmektedir. Örneğin; Tevhid-i Tedrisat Kanununun Atatürk’ün “Laiklik, Milliyetçilik, Devletçilik ve Halkçılık” ilkeleriyle doğrudan ilişkili olduğunu göreceksiniz.


KILIK KIYAFET
Bayan öğretmen adaylarımız aşırı makyajdan kaçınarak abartılı takılardan uzak kalmalıdırlar. Sade ve şık olmaya özen göstermelidirler. Erkek öğretmen adaylarımız saç - sakal tıraşı olup mutlaka dişlerini fırçalayarak mülakata gitmelidirler. Takım elbise giymeleri tavsiye edilebilir.
(Cep telefonunuzu yanınızda götürmemeniz veya mutlaka sessize almanız önemlidir.)

ÇIKMIŞ MÜLAKAT SORULARININ TAM LİSTESİ

Sosyal Medyada KpssRehber