Ücretli Öğretmenlerin Sözleşmeli Olarak Atanması İçin Belirlenen 5 kriter

Ücretli Öğretmenlerin Sözleşmeli Olarak Atanması İçin Belirlenen 5 kriter

TBMM’ye sevk edileni torba tasarıda yer alan ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmelerini içeren düzenlemenin tam metni belli oldu.

   3338 08.02.2018
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ATANMA YOLU

Yeni torba tasarıda 80.madde de ücretli öğretmenler ile ilgili düzenleme yer alırken ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak MEB kadrolarına atanma imkanı tanıyan düzenlemede beş önemli kriter dikkat çekmektedir. Bu beş kritere göre Milli Eğitim Bakanlığı en fazla 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atamasını gerçekleştirebilecek. Bakan İsmet Yılmaz tarafından önceki gün yapılan açıklamada da Şubat ayında 20 bin + 5 bin olacak şekilde öğretmen ataması yapılacağı ve 5 binin ücretli öğretmenlere ayrılacağı ifade edilmişti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MEB KADROSU


Torba yasada ücretli öğretmenlerin atanmalarına yönelik yer alan metnin tamamı ve ilgili madde;

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

5 ÖNEMLİ KRİTER

 Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için gereken şartlar;

-Başvuru yapacak ücretli öğretmen 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapıyor olacak. Yani bu sene ücretli öğretmen olarak çalışmayanlar başvuru yapamayacaklar.

-En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş olması gerekli. Başvuru yapacak ücretli öğretmenin en az ücretli çalıştığı sürelerden 540 günlük sigortasının yatırılmış olması gerekmektedir.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununda 48 inci maddede belirtilen memurluk atanma genel şartlarını taşımalıdır. Ayrıca öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları da taşıması gerekmektedir.

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli, yaşlılık veya malulllük aylığı almaya hak kazanmamış olma şartı.

-KPSS’de MEB tarafından belirlenen taban puanı alma şartı.
Bu 5 ana kriter kapsamında ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Atama yapılacak ücretli öğretmen sayısı 5 bini geçemeyecek olup bu maddenin yürürlüğe girdiğini tarihten itibaren 6 ay içerisinde sözleşmeli öğretmen olarak atanmak isteyen ücretli öğretmenler sözlü sınava girebilecek.

Kaynak: www.ogretmenlericin.com

ÖĞRETMENLERLE ALAKALI TÜM HABERLER İÇİN TAKİPTE KALIN!
Sosyal Medyada KpssRehber