YÖKDİL Sınav Başvuruları Yapılmaya Başlandı!

YÖKDİL Sınav Başvuruları Yapılmaya Başlandı!

Yükseköğretim Kurulu 2018 yılı Dördüncü YÖKDİL Sınavı, 17 Mart 2018 Cumartesi günü, 30 ilde toplam 35 sınav merkezinde yapılacak.

   1314 08.02.2018
 Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından dördüncü Yökdil sınavı için başvurular alınmaya başladı. Dördüncü YÖKDİL Sınavı, 17 Mart 2018 Cumartesi günü, otuz ilde toplam otuz beş sınav merkezinde, saat 14.00'de, tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.

Sınav başvuruları 7 Şubat 2018 – 16 Şubat 2018 (saat 18.00'e kadar) tarihleri arasında, elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden alınacaktır.

YÖKDİL Sınavında, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacaktır.

YÖKDİL sınavına kimler başvuru yapabilir? Bu sınava yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. Sınav ücreti 75 TL'dir.

YÖKDİL sınav uygulaması; Sınav, 17 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te tek oturum halinde gerçekleştirilecektir. Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.

Adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.

YÖKDİL Sınavı nedir? YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dördüncüsü yapılacak olan YÖKDİL Sınavına; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim; TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. Soru ve Cevaplarla YÖKDİL Sınavı için TIKLAYINIZ. YÖKDİL sınav kılavuzu için TIKLAYINIZ. YÖKDİL sınav başvurusu için TIKLAYINIZ.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

YÖKDİL HABERLERİNE ANLIK ULAŞMAK İÇİN TAKİPTE KALIN!


Sosyal Medyada KpssRehber