Branş Branş 5 Bin Atama (Tahmini)

Branş Branş 5 Bin Atama (Tahmini)

2018 yılı için belirlenen ek 5 bin öğretmen ataması ile ilgili detaylar netleşmeye devam ederken en çok merak edilen konulardan biri olan 5 bin atama hangi branşlara olacak sorusuna yanıt olarak tahmini dağılımı yayınlıyoruz.

   7190 06.02.2018

  2018 öğretmen atamalarında 20 bin kontenjan ayrılmıştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitime ataması yapılacak olan 20 bin öğretmene 5 bin ilave öğretmen ataması daha yapılacağını açıkladı. Bakanın bu açıklamasından sonra öğretmen adayları hangi branşta ne kadar öğretmen atanacağını ve öğretmen atamaların ne zaman olacağını merak ediyor. 2018 öğretmen atamalarında branş branş atanacak öğretmen sayıları belli oldu.

2018 Şubat atamaları öncesinde branş branş öğretmen açık sayılarını öğrenebileceksiniz. Öğretmen ataması öncesi branş branş öğretmen açık sayılarını siz öğretmen adaylarımız için sıra ile haberimizin içeriğine ekliyoruz. "Öğretmen atamalarında bir artış var mı? Arkasından yine mülakat olacak mı? Branşlarla ilgili sayı belirlemesi yapıldı mı?" sorusu üzerine Yılmaz, üzerinde çalışıldığını, 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili duyuruyu şubat ayında yapacaklarını söyledi. Ücretli öğretmenler içerisinde, sınava alırken mülakatın devam edeceğini aktaran Yılmaz, "Mülakata alırken o alanda alacağımız öğretmen sayısının üç katı kadar puan sınırına girmek gerekli.

Bazı konular var ki bazı derslerde öğretmen alıyoruz, 89 alan mülakata giremiyor. Bir örneği var. Üç kişi mülakata giriyor, 91, 92, 93 alıyor. 90 alan dahi mülakata giremiyor" diye cevap verdi.

20 bin öğretmen ataması ve 5 bin ücretli ataması tahmini kontenjanları. Öğretmen atamaları için Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki ay içerisinde duyuruya çıkacak. Şubat ayında ilan edilecek öğretmen atamaları için MEB iki atama planlıyor. Bu atamalar 20 bin öğretmen ataması ve 5000 ücretli öğretmen ataması şeklinde olacak.

20 bin öğretmen ataması ve 5000 ücretli öğretmen atamasında branş branş kontenjan dağılımı nasıl olacak? Öğretmen atamaları branş kontenjan sayıları büyük bir merakla bekleniyor. 5000 ücretli öğretmen ataması dağılımını ve 20.000 sözleşmeli öğretmen ataması dağılımını haberimizin içinde tablo halinde paylaşacağız. 2018 öğretmen atamalarında Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama geldi. Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenenasdfGeleneksel Eğitim Sempozyumu' Antalya'da başladı. Milli Eğitim Bakanı İsmet YılmazasdfTürkiye’de ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerin Eğitime Etkisi' başlığıyla düzenlenen toplantının açılışını yaptı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, daha önce açıklaması yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilave olarak şubat ayı içinde 5 bin öğretmen alımı daha yapılacağını söyledi. Öğrentmen adayları hangi branşta ne kadar atama yapılacağını merak ediyor.

2018 yılının şubat ayında yapılacak olan ilk öğretmen atamalarında nelere dikkat edilecek ve atama branşları haber detayda. "Ücretli öğretmenler, beş yıl bize ücretli öğretmenlik yapmış olması kaydıyla ancak mülakata girmek için de puanı yetmiyor" diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "O halde puandaki bu eksiklik için kendi beş yıllık tecrübesini sanki bu eksikliği kapatır şeklinde düşünürken bunları da mülakata almak için çalışma yapıyoruz. 20 binin üzerine beş bini de geçmeyecek şekilde bir ilave öğretmen alımını da düşünüyoruz. Bununla ilgili bir yasal düzenleme gerekiyor.

 

En çok öğretmen açığı olan 30 branş şu şekilde..

1) Özel Eğitim: 19532
2) Din Kültürü: 16685
3) İngilizce: 15043
4) İlkÖğretim Mat: 10352
5) Sınıf Öğretmenliği: 9086
6)Türkçe: 8177
7) Okul Öncesi: 6994
8) Rehberlik PDR: 6717
9) Fen Bilimleri: 6295
10) Beden Eğitimi: 5264
11) Arapça: 3399
12) Türk Dili Edebiyatı: 2801
13) Sosyal Bilgiler: 2729
14) Müzik: 2645
15) Bilişim: 2601
16) İHL Meslek: 2553
17) Lise Matematik: 2445
18) Görsel Sanatlar: 2345
19) Almanca: 1650
20) Teknoloji Tasarım: 1598
21) Kimya: 1485
22) Fizik: 1359
23) Tarih: 986
24) Biyoloji: 907
25) Coğrafya: 805
26) Sağlık Hizmetleri: 699
27) Felsefe: 602
28) Yiyecek İçeçek Hiz.: 506
29) Çocuk Gelişimi: 521
30) Elektrik: 338

TOPLAM: 142186

MÜLAKAT DEVAM EDECEK

"Öğretmen atamalarında bir artış var mı? Arkasından yine mülakat olacak mı? Branşlarla ilgili sayı belirlemesi yapıldı mı?" sorusu üzerine Yılmaz, üzerinde çalışıldığını, 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili duyuruyu şubat ayında yapacaklarını söyledi. Ücretli öğretmenler içerisinde, sınava alırken mülakatın devam edeceğini aktaran Yılmaz, "Mülakata alırken o alanda alacağımız öğretmen sayısının üç katı kadar puan sınırına girmek gerekli. Bazı konular var ki bazı derslerde öğretmen alıyoruz, 89 alan mülakata giremiyor. Bir örneği var. Üç kişi mülakata giriyor, 91, 92, 93 alıyor. 90 alan dahi mülakata giremiyor" diye cevap verdi.

EK 5 BİN İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

"Ücretli öğretmenler, beş yıl bize ücretli öğretmenlik yapmış olması kaydıyla ancak mülakata girmek için de puanı yetmiyor" diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "O halde puandaki bu eksiklik için kendi beş yıllık tecrübesini sanki bu eksikliği kapatır şeklinde düşünürken bunları da mülakata almak için çalışma yapıyoruz. 20 binin üzerine beş bini de geçmeyecek şekilde bir ilave öğretmen alımını da düşünüyoruz. Bununla ilgili bir yasal düzenleme gerekiyor. O düzenlemeyi tamamladıktan sonra ikisini bir arada şubat ayında duyurusuna geçeceğiz. Branşlarla ilgili çalışma yapılıyor

Türkiye genelinde sınava girecek 8. sınıf öğrencisi sayısına ilişkin İsmet Yılmaz, ilk yıl kendini denemek için çok fazla öğrencinin gireceğini ancak bunun zamanla düşeceğini söyledi. "Felsefe öğretmeni, eşofman giyen kız çocuklarını zina yapmakla suçlamıştı. Son durum nedir?" sorusunu Yılmaz, "Hakkında soruşturma yapıldı, soruşturma devam ediyor, açığa alındı" diye yanıtladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU ŞARTLARI

1.1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

1.2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

1.3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

1.4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,

1.5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

1.6. 2016 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,

1.7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

1.8. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği, Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.).

Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

Kaynak:
 www.ogretmenlersitesi.com

ÖĞRETMEN HABERLERİNE AN AN ULAŞMAK İÇİN TAKİPTE KALIN!

Sosyal Medyada KpssRehber