2018 Şubat Öğretmen Atamasında En Çok Alım Yapacağı O 10 Branş

2018 Şubat Öğretmen Atamasında En Çok Alım Yapacağı O 10 Branş

Milli Eğitim Bakanlığı 100 bine yakın öğretmen açığı olduğu apaçık herkesçe bilinmesine rağmen atama konusunda hiç acele etmiyor. 2018 Şubat öğretmen atamasında en çok hangi branşlardan alım yapılacak. Şubat ataması ancak Eylül’de tamamlanacak!

   6674 30.01.2018
 2017 Ağustos 10 bin hatta 20 bin öğretmen ataması ile söze başlamak istiyoruz. Çünkü tüm yetkililer tarafından Ağustos ayı içerisinde 10 bin öğretmen ataması yapılacağı belirtilmesine rağmen üzerinden aylar geçti halen ses seda yok. Şubat 2017'de sadece 20 bin 153 öğretmen alımı yapılmış ve son yılların en az alımı olmuştu.

Bu kapsamda tüm sendikalar ve adaylar tarafından bunun telafi edilmesi için 20 bin ek atamanın mutlaka yapılması istenmişti. Fakat MEB'in 100 bine yakın öğretmen açığı olmasına rağmen, geçici çözümlerle yıllardır aynı çizgiyi değiştirmiyor. Hem sözleşmeli öğretmenlerin özlük ve mali hakları yok denecek kadar az hem de atama bekleyen 500 bine yakın aday için maalesef gereği yapılmıyor.

Şubat ataması yanlış ele alınıyor! Gelelim 2018 Şubat atamasına, Önceki yıllarda atamaların sadece Şubat döneminde yapılacağı belirtilmiş ve göreve başlamaların da Ağustos sonu itibarıyla eğitim öğretimin başında yapılacağı açıklanmıştı.

İlk başta güzel gibi görünen takvim maalesef MEB tarafından yanlış ele alındı ve atama sayıları yarı yarıya düştü! Geçtiğimiz yıl 10’larca branş tek haneli sayılarda atama elde edebildi. Bunun yanı sıra birkaç branş haricinde atamalarda kimsenin yüzü gülmedi.

Mülakattan dolayı kimsenin yüzü gülmüyor aslında! Bir de mülakat çilesi var ki hiç sormayın! MEB ne yapıp edip bu sistemden vazgeçmiyor. 5 dakikalık bir görüntü veya diyalogla öğretmenin atanıp atanmamayı hak ettiğine karar veriyor. +5, -5 gibi bir yöntemin uygulandığı da belirtildi son günlerde ama bu şekilde Kanun ve yönetmeliklerde olmayan bir sistem uygulanamaz!

En çok atama yapılan ve yapılacak olan branşlar!

Şubat 2017'de alım yapılan 10 branş şu şekilde:

Sınıf Öğretmenliği: 3 bin 570,
İngilizce: 2 bin 193,
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi: 2 bin 143,
İlköğretim Matematik: bin 835,
Okul Öncesi: bin 720,
Türkçe: bin 140,
Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji: bin 3,
Rehberlik: 707,
Beden Eğitimi :702 ve Türk Dili ve Edebiyatı 618 olmak üzere en çok alım yapılacak ilk 10 branş yine değişmemişti.

Geçtiğimiz yıl Devlet Personel Başkanı da önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu branşlara öncelik verileceğini açıklamıştı. MEB’in bu branşlar için verdiği kontenjanlar bile azken diğer tüm branşların ne kadar az kontenjan aldığı aşikardır.

Tüm yıllarda eğitime ayrılan bütçenin en çok bütçe kalemi olduğu belirtilmektedir. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının hem hizmet alanı hem de çalışan sayısı düşünüldüğünde bu bütçe maalesef oranlama açısından aslında en düşük bütçeye sahiptir diyebiliriz. Eğer biz yanlışsak MEB’in atama sayısını ciddi oranda arttırması gerekir!

2018 Şubat atama takvimi! 20 bin atama yapılacağı belirtildiğini biliyoruz. 2018 Şubat ayı itibarıyla başlayacak olan süreç Mart itibarıyla başvuruların alınması, Mayıs ile Haziran gibi de mülakatların yapılmasıyla tamamlanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından da göreve başlamaların Eylül gibi olması bekleniyor ki Şubat ataması oldu mu Eylül!

KPSS’nin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçince ancak aday atanabiliyor ki o da atanırsa. Atanamayan adaylar sınavlara hazırlanıp hazırlanmayacağının da kararını vermekte zorlanıyor.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

ÖĞRETMEN HABERLERİNE AN AN ULAŞMAK İÇİN TAKİPTE KALIN!
Sosyal Medyada KpssRehber