Anasayfa > Kpss B Lise > Klavye Teknikleri (Klavyeyi hızlandırmak için)

Klavye Teknikleri (Klavyeyi hızlandırmak için)

Kpss B Lise 20-08-2011 - 02:35

“Öncelikle bu bilgileri 15 yıllık hızlı klavye çalışmalarımdan, 8 yıldır gazetecilik yaşantımdan ve 4 yıldır daktilografi eğitimciliğimden faydalanarak yazıyorum. Klavye kullanmak becerinin yanında güvendir. Güven varsa başarı mutlaka gelecektir.” (Uzmanın Notu)

Klavyede yazı yazmak tamamıyla konsantrasyon içeren bir şeydir. Eğer konsantre olamazsanız hiçbir şey yapamazsınız. Biz klavye yarışmalarında bazı örneklere göre yarışırız.

Örneğin; atletizmle uğraşan arkadaşlar var mı bilmiyorum ama atletizmde koşuya başladığımızda normal tempo ortalarda bir sakin ve sonlara doğru en hızlı anı yakalamaya gidilir.

Bu bakımdan benim kelime sayımda hiçbir değişiklik olmuyor diyen arkadaşlarımız varsa;

Sınava başlarken sakin olun hatta ilk kelimeyi ince ince, ağır ağır yazın bu sizin sakin kalmanızı sağlayacaktır. Yanlış yaptığınız anlarda arkanıza dönmeyin çünkü bir yanlış yüzünden 4 doğru kelime yazma olasılığınız gider ve sadece o yanlışı düzeltirsiniz. Sonuçta bir yanlış 3-5 doğruyu götürmüyor sadece kendini götürüyor


ARKADAŞLAR SİZE KLAVYE GELİŞTİRME KONUSUNDAKİ TAVSİYELERİMİZ

1-Öncelikle klavyenizle bütünleşin yani kafanızla klavyenin sertliği ve yumuşaklığı ile yorum yapmamaya çalışın ve o soruyu ortadan kaldırın çünkü bir çok arkadaş sınavdaki klavye nasıl olacak diye düşünüyor.Öncelikle ilk işimiz kendi klavyemizi benimsemek...

2-Dikkat edin stres yaptığınız zamanlarda hatalar artacaktır. Sakin olmaya çalışın

3-Sesli ortamda ve birde sessiz ortam da çalışın aradaki farkları görün

4-Sınavdaki gibi birisinden süre tutması konusunda yardım isteyin

5-Yazı yazarken yanlışları görmemeye çalışın çünkü yanlışı düzeltmek için kaybedilen zamanda 4 kelime yazabileceğinizi unutmayın.

6-Ezber hiçbir şey ifade etmez (Bu tür yorumlar gördüm)

7-Kolunuza fazla baskı yapmayın çünkü sinirlerde gerilme ve et kesilmesi olabilir buda sınav gününe yakın olursa zarar görürsünüz.

8-Çok klayvede çalışan arkadaşlar ellerinde üşüme, uyuşma hissederler bu iyi birşeydir parmakların geliştiğini gösterir.

9-Sandalyeye dik oturun

10-Ayakları üst üste atmayın sinirleri gerersiniz. yani rahat olun.

11-Öncelikle burada çalışma ve azim şart öncelikle ilk gün yaptığımız sayıyı her geçen artırmaya çalışın fazla üzerine düşmeyin

Ben F klavye mi? Yoksa Q klavye mi? Kullanmamız gerekir tartışmasından çok; klavyeyi 10 parmakla mı? Yoksa daha az parmakla mı? Kullanmalıyız tartışmasına odaklanmak istiyorum. ;

a. Doğru ve hızlı yazmak,

b. Klavyeye ve monitöre bakmadan yazmak,

c. Yazdığımızı anlayarak yazmak,

d. Yorulmadan yazmak,

e. Yazarken keyif almak,

f. Monitöre bakmadan yazabileceğimiz için monitörün göze ve dolayısıyla sağlığımıza verebileceği zararları en aza indirmek ise; “F klavye düzeninde 10 parmak” yazmak bir zorunluluk olmalıdır. 

EN ÇOK SORULARDAN BİRİSİ

Az kelime yazıp 90 kelimeyi nasıl geçerim diyenlere küçük ama etkili bir teori.....

Özellikle 50-60 kelime civarında yazıp da 90 kelimeyi aşmak isteyen arkadaşlara; Klavye eğitimlerinden hızlı bir teori olarak heceleme sistemi üzerinde çalıştık. Bu sistem birçok kişinin heyecanını bitirmesini sağladı. Kelimeleri yazarken gözlerle göreceksiniz + dudaklarınızla tekrar edeceksiniz = parmaklarınızla beyniniz arasında bağlantı kuracaksınız
 

Türkçe F klavye düzeninde yazmaya karar verenlerin sabırlı ve düzenli çalışmaları ve bu işi severek yapmaları durumunda arzu ettikleri duruma çok kısa sürede ulaşacaklarını biliyorum. Kendilerini Türkçe Q yada Türkçe F klavye kullanma tartışmasından çok kullanacakları yöntemin ne olması gerektiğine karar vermelerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum 

ÖNCE KENDİNİZE GÜVENMELİSİNİZ!
Öncelikle özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir deyişle kendimiz olmaktan memnun olmak ve bunun sonucu olarak kendimiz ve çevremizle barışık olmaktır. Özgüvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. Gerekli beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde bunun korkusunu içine gireriz.


KENDİSİNE ÖZGÜVEN DUYANLAR;

• Kendilerini severler

• Kendilerini tanırlar

• Kendilerine açık hedefler koyarlar

• Pozitif düşünürler

1-İnsanlar her zaman ileriyi istedikleri için geriye düşmenin verdiği olumsuz nedenleri ortaya çıkmamasını isterler. Benim ilk yazılarımda da söylediğim gibi bir çalışmanın üzerine fazla düşmek kabiliyetinizi geliştirebileceği gibi psikolojinizi etkileyebilir buda size etki edebilir demiştim. Çok fazla çalışmayı bırakın kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları belirleyin örneğin 09.00-10.00 gibi iyi çalışmalar.

2-120-140 larda takılıp kalanlar

Başladığım günden beri aynı yazılarda kaldım diyenler artık kendileri için bir çalışma çıkarmaları gerekiyor. Bu yazıyı nasıl yazıyorsunuz.;

ekrana bakmayarak mı,

klavyeye bakmayarak mı

klavyedeki tuşlar sizden önce mi gidiyor...

bunları bir kenara not almalısınız. bir süre tutmadan yazmaya çalışın heyecan durumunuzu ölçersiniz.... sanırım sizin sorununuz zamanla alakalı....

3- bir metinde az bir metinde çok yazan bir kişinin bunu kelime olarak dert etmemesi gerekiyor. Zira biz eğitim verirken kelime sayısındaki artış ve azalışları dikkat etmeyiz. Örneğin bir kelime 2 vuruşluk ta olabilir 12 vuruşlukta olabilir onun için vuruş sayınızdaki artış ve azalış çok önemlidir. bu değişiyorsa sürekli olarak zorlandığınız metinleri çalışın derim.

İnşallah unutmayın beceriler geliştirilir... Bende lise 1. sınıfta daktiloğrafi derslerinden en çok yazıyı yazmama rağmen en kötü puanı alan kişi ben olurdum. Bunun nedeni çok yazıya rağmen çok yanlış yazardım. Ve bir gün kendime biriktirdiğim paralarla daktilo alarak çalışarak olması gerektiğine inandım. Tam bir ayda eski cripto makinayla hızlı yazdığım daha da üstene çıkarak yanlışları bitirdim. Bunu sadece hırsla yaptım. Kime mi benim bu becerimi görüp ama benim bilgim olmadan beni gaza getiren daktilografi öğretmenime karşı yaptım. Tabi bu klavye sevdası yılları bulunca şimdi f veya q klavye fark etmeden a klavye kullanma güveni yüzünden kimi zaman hangi klavyede yazacağım diye kendimi programlayıp oturuyorum.

Kısa bir hikayemi anlattım. İnşallah hırs ve güven herkeste olur 

ON PARMAK METODU
On parmak kısaca, belli yöntem ve tekniklerle klavye ve ekrana bakmadan yazı yazabilme sanatı olarak tanımlanabilir. On parmak metoduyla yazabilen bir kişi, Latin alfabesi ile yazılmış tüm metinleri, klavye ve ekrana bakmadan rahatlıkla yazabilir. Yazdığı yazının İngilizce, Almanca veya Türkçe olması fark etmez, ayrıca bu dilleri de bilmesi gerekmez.On parmak yazı yazmak; tıpkı araba kullanmaya benzer. Nasıl ki bir şoför, şoför mahalline oturup arabayı oradan idare ediyor, araba kullandığı esnada el ve ayaklarına bakma ihtiyacı hissetmeksizin yolu takip ediyorsa; on parmak kullanıcısı da ellerini klavye üzerindeki temel harf tuşlarına yerleştirdikten sonra, sadece metne bakarak yazılarını yazar. Şoförün vites atarken eline bakmadığı gibi, yazarken de klavyeye ve ekrana bakma ihtiyacı hissetmez.Onparmak metodunun kendine has yöntem ve teknikleri, onu diğer yazı yazma yöntemlerinden farklı ve üstün kılmaktadır.


İKİ ÜÇ PARMAK MI YOKSA ON PARMAK MI?

Uzun süre bilgisayar kullanan bazı kişiler; “Ben on parmak bilmiyorum ama; iki-üç parmağımla çok hızlı yazabiliyorum veya rahatlıkla işlerimi halledebiliyorum, bu yüzden on parmak öğrenmeme gerek yok.” diye düşünebilirler.İki veya üç parmağınızla istediğiniz kadar hızlı yazın, orta düzey bir on parmak kullanıcısının hızına hiçbir zaman yetişemezsiniz. Çünkü, siz iki parmağınızla yazmaya çalışırken, on parmak kullanan kişi sizden 8 sayı önde başlamış olacak.Ayrıca, siz iki parmak yazarken, önce yazacağınız metne, sonra ellerinize ve daha sonra da ekrana bakma ihtiyacı hissedeceksiniz.Bu üçlü döngü sürekli devam ederken, gözünüz ve beyniniz gereğinden çok fazla efor sarf edecek. Bu da yazma hızınızı oldukça düşüreceği gibi, dikkatiniz dağıldığı için de hata yapma olasılığınız oldukça fazla olacaktır. Özellikle yabancı dildeki yazıları yazarken, çok daha fazla zorlanacaksınız.Oysa on parmak yazımında, ekrana ve ellere bakma ihtiyacı duyulmadığı için, göz sadece yazıyı takip edecek ve beyniniz siz farkında olmadan çoktan ellerinize yazıyı yazdırmış olacak.Böylece çok daha hızlı, hem de aynı oranda daha az yorularak daha fazla yazı üretebileceksiniz.

On parmak yazabilmenin belli başlı yararları şunlardır:

· On parmak yazmaya başladığınızda, zamanla çok hızlı ve en az hata ile yazacaksınız.

· Gözleriniz ve elleriniz daha az yorulacağı için, yazı yazma süreniz çok artacak. Bu da toplam yazı üretiminizi kat kat artıracaktır.

· Yazarken, ellerinize ve ekrana bakmadığınız için, yazdıklarınız hakkında yeni fikirler ve düşünceler geliştirebileceksiniz.

· Klavye hakimiyeti, size yüksek bir hız sağlayacağından, bilgisayarın bilinmeyen dünyalarına rahatlıkla girip çıkabileceksiniz. Bu da yeni programlar öğrenmenizi, dolayısıyla genel bilgisayar bilginizin sürekli artmasını sağlayacaktır.

· Öğrencilerin ve akademisyenlerin can simidi olacak; ödev, seminer, tez ve kitaplar gözünüzü korkutamayacak.

· Yazdıkça, yeni şeyler üretmenin zevkine varıp, daha da çok üreteceksiniz.

· Başkasına bağımlı olmaktan kurtulacaksınız.

· Ayrıca on parmak bilmek, kişinin yeni iş sahalarına atılabilmesine direkt ve dolaylı olarak neden olabilecektir.


Q KLAVYE İLE ON PARMAK YAZILAMAZ MI?

F klavye ile on parmak yazım teknikleri kullanılarak yazılabilecek en iyi hızda yazı yazmanın ışığında aklımıza şöyle bir soru geliyor: “Q klavye ile on parmak yazı yazılamaz mı?” Bu soruyu isterseniz kendi klavyemizi ve Q klavyeyi inceleyerek cevaplayalım.

Q klavyede harf dizilimi Türkçe açısından çok olumsuzdur. Zira Türkçede en çok kullanılan sesli harf olan “A” harfi Q klavye düzeninde sol elin serçe parmağına denk gelmektedir. Sol elin serçe parmağı sürekli olarak q on parmak düzenine göre kullanılırsa elimiz çok çabuk yorulur. Bu isterseniz kendinizde deneyebilirsiniz. Q klavye üzerine sol elinizin serçe parmağı A harfine oturacak şekilde sırasıyla parmaklarınızı oturtun. Daha sonra elinizi hiç kaldırmadan sadece sol elinizin küçük parmağı ve sol el yüzük parmağı ile “ASA” kelimesini yazmaya çalışın. 5 veya 6. yazımdan sonra parmaklar ve dolayısıyla el bileği ekleminiz yorulmaya başlayacaktır. Ancak aynı kelime F klavyemizde sırasıyla sol elin işaret parmağı ve sağ elimizin işaret parmağı ile yazılacağından hiçbir yorulma belirtisi görülmez.

Sadece a veya diğer sesli harfler için geçerli olmamakla birlikte Q klavye düzeninde tüm harflerin yerleşimi Türk kullanıcısı için bir engel teşkil etmektedir. Bunu Q klavye üzerinde sesli harflerin dağınık yerleşiminden anlayabilirsiniz. Sesli harfler kelimeler içinde çok kullandığımız için önemlidir ve sürekli bu harfleri tuşlarız. Olaya birde sessiz harfler açısından bakalım. Türkçemizde en çok kullanılan sessiz harflerden birisi olan “K” harfi Q klavye düzeninde sağ elin orta parmağına denk gelmektedir. Ancak F klavyemizde bu harf sağ elin işaret parmağı üzerine denk gelir. Bunun nedeni K harfinin en çok kullandığımız sessiz harflerden birisi olması ve ellerimizin yorulmaması için hızlı ve kolayca vuruş yapabileceğimiz bir noktaya alınmasıdır. Sanırım bu bile F klavyenin farkını ortaya koyuyor, ne dersiniz?

YILLARDIR Q KLAVYE KULLANIYORUM, F KLAVYEYE GEÇMEM ZOR OLMAZ MI?

İnsan alıştığı bir düzenden başka bir düzene geçince kesinlikle bir sendeleme dönemine girer. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Ancak yukarıda bahsedilen durumun klavye değiştirmede önemli olmayacağı bir gerçek, çünkü F klavyeye alışmanız sizin en fazla 3 gününüzü alır. Yapacağınız basit ve düzenli egzersizler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayınız ki, şu anda bu yazıyı yıllarca Q klavye kullanmış ve daha sonrasında F klavyeye geçerek dakikada 500 karakterin üzerinde yazı yazabilen birisi yazıyor.

Sadece F klavyeye geçmeyi isteyin bu size yeter. F Klavye on parmak teknikleri hakkında yardımcı olabilecek programlar ve yazılımlar edinmeye çalışın. Bu yazılımlar sizin klavye düzeninizi sağlamanızda büyük oranda yardımcı olacaktır.

Q klavyeden F’ye geçişte zorlanmazsınız, çünkü F klavye üzerinde klavyeye bakmadan (hatta bilgisayar ekranına bile bakmadan) yazım yapabilirsiniz. Bu sayede hızlı ve daha doğru bir yazı yazma tekniği elde edersiniz. Bunun zaman, para, rahatlık açısından getirilerini bilgisayar ile alakalı bir insansanız tahmin edebilirsiniz.

Kendinizi yormayın, birden F klavye öğrenmeye kalkmayın, öncelikle size bu konuda yardımcı olabilecek yönergeleri izleyin. Daha sonrasında kendinizi rahat hissettiğinizde F klavyeye geçin. Göreceksiniz F klavye ile aslında çok daha hızlı ve doğru yazı yazabileceksiniz. (İnanın şu anda bu yazılarda F klavye üzerinde yazılıyor, bu kadar çok yazıyı Q klavye ile yazdığınızı bir düşünsenize?) 


OTURMA DÜZENİ VE PARMAKLARIN YERLEŞİMİ

F klavye ile yazı yazarken (yada başka bir klavyede) oturma düzeni çok önemlidir. Sandalyenize mümkün olduğunca dik oturun. Gerekirse sandalyenizi daha rahat olabileceğiniz bir başkasıyla değiştirin. Bilgisayar ekranı ile gözleriniz arasında en az 30 cm’lik bir mesafe olması idealdir. Bu mesafeyi veya biraz üstünü (40-50 cm gibi) korumaya çalışın.

Sol elinizin serçe parmağı klavyenizde A harfine gelecek şekilde (A diyorum çünkü muhtemelen bir Q klavye üzerinde F on parmak çalışacaksınız, bu sizin için bir dezavantaj değil aksine avantajdır) sıralayın. Sağ elinizin başparmağını da J harfi üzerine gelecek şekilde sırasıyla yerleştirin. Detaylı olarak yazmam gerekirse parmaklarınız;

SOL EL

Serçe Parmak: A | F klavyede U

Yüzük Parmak: S | F klavyede İ

Orta Parmak: D | F klavyede E

İşaret Parmağı: F | F klavyede A

SAĞ EL

İşaret Parmağı: J | F klavyede K

Orta Parmak: K | F klavyede M

Yüzük Parmak: L | F klavyede L

Serçe Parmak: Ş | F klavyede Y

Baş Parmaklar: Space (iki parmakta boşluk tuşunun üzerinde olmalıdır.)

şeklinde dizilmelidir. Gördüğünüz gibi parmakların düzeni sadece orta blok için geçerli. Parmaklarınız yazmaya başlamadan önce ve yazarken sürekli bu blok üzerinde olmalıdır. Diğer harflere parmaklarınız geçiş yapacaktır. Örneğin T harfini yazabilmek için sağ elin işaret parmağını bir yana kaydırırsınız. N yazabilmek için sağ el orta parmağınızı bir yukarı kaydırırsınız. Bu şekilde kaydırmalar ile on parmak yazım tekniğine başlayabilirsiniz.

Parmaklarınızın pozisyonu hızlı yazı yazarken çok önemlidir. Bu nedenle parmaklarınızın yerleşimine dikkat etmeniz gerekiyor. Parmaklarınızı doğru harfler üzerine koyduktan sonra, klavye üzerine bırakmayın. Mümkün olabildiğince parmaklarınızın ilk eklemi ile orta eklemi arasında belli bir açıyı koruyun. Parmakların sürekli bu pozisyonda durması ve hareket etmesi ekleminizde mobilizasyon sağlayacağı için yorulma hissetmezsiniz. KPSS REHBER.COM

Bununla birlikte sorun teşkil eden bir diğer durum ise parmaklarımızı klavye üzerine yerleştirdikten sonra el bilek ekleminin pozisyonudur. El bileğinizi F klavyedeyken zorlamayın. Daha rahat ve hızlı nasıl yazabiliyorsanız o şekilde konumlandırın. İdeal olan biçim el ile kol arasında oluşturulacak düz bir açı ile yazmaktır. Bu konuda kendinizi sıkmayın, rahat ettiğiniz şekli tercih edin. Zaten ileride klavyemizi kullanmaya devam ettikçe kendi pozisyonunuzu ayarlamakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Q Klavye On Parmak Yazım Kuralları

Temel fikir aynı parmaklara sürekli olarak aynı harflere basılması böylece harflerin yerlerinin kolay ezberlenmesi ve klavyeye bakmadan yazı yazılmasıdır. Böylece yazan kişi yazarken, elleri klavyeyi kapatsa bile harfleri aramak için üzerine eğilmek zorunda kalmaz. On parmak öğrenmedeki en önemli kurallar klavyeye bakmamak, sürekli aynı harfe aynı parmak ile basmak ve ellerin doğru yerleştirilmesidir.

On Parmak Kullanmanın Yararları

Daha az yorulmak.

Daha hızlı yazmak

Bilgisayar başında daha sağlıklı durmak.

Klavyeye bakma zorunluluğunun ortadan kalkması

Sol Elin Yerleştirilmesi

Sol elin işaret parmağı bu çıkıntılı F harfine gelecek şekilde resimdeki gibi sırasıyla yerleştirilir. Bundan böyle her iki elin de baş parmakları yalnızca Boşluk, space, tuşuna gelecek şekilde yerleştirilir.

Serçe Parmak: Serçe parmak normalde A harfinin üzerine gelir. Ama [1], [Q], [A], [Z] harflerine ve bu harflerin oluşturduğu hattın sol tarafındaki tuşlara basar.

Yüzük Parmağı: Normalde S harfinin üzerinde hazır durur ama [2], [W], [S], [X] Harflerine de basar.

Orta Parmak: Normalde D harfinin üzerinde hazır durur ama [3], [E], [D], [C] harflerine de basar.

[b]İşaret Parmağı: Normalde Çıkıntılı F harfinin üzerinde hazır bulunur ancak [4], [R], [F], [V] Hattı ile birlikte [5], [T], [G], hattındaki harf ve rakamlara da gerektiğinde basar.

Baş Parmak: Yalnızca Boşluk Tuşu (Space Bar) ' na basacak şekilde yerleştirilir.

Sağ Elin Yerleştirilmesi

Sağ elin işaret parmağı, resimdeki gibi çıkıntılı J harfinden başlamak üzere sıra ile yerleştirilir. Bundan böyle her iki elin de baş parmakları yalnızca Boşluk, space, tuşuna gelecek şekilde yerleştirilir. Kılavyeye, artık sag el hep bu şekilde yerleştirilir.

Baş Parmak: Yalnızca Boşluk Tuşu (Space Bar) ' na basacak şekilde yerleştirilir.

İşaret Parmağı: Normalde Çıkıntılı J harfinin üzerinde hazır bulunur ancak [7], [u], [J], [M] Hattı ile birlikte [6], [Y], [H], [N]

Orta Parmak: Normalde K harfinin üzerinde hazır durur ama [8], [i], [K], [Ö] harflerine de basar.

hattındaki harf ve rakamlara da gerektiğinde basar. Yüzük Parmağı: Normalde L harfinin üzerinde hazır durur ama [9], [O], [L], [Ç] Harflerine de basar.

Serçe Parmak: Serçe parmak normalde Ş harfinin üzerine gelir. Ama [ğ], [ü], [Ş],[i][p] [.] tuşlarına ve bu tuşların oluşturduğu hattın sağ tarafındaki Harf Tuşları Grubuna basar.


YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN F KLAVYE HAKKINDA ÖNERİLER

Eğer f veya q klavye kullanmaya karar verdiyseniz doğru bir karar verdiniz ancak öncelikle size önerilerimiz olacak.

1. Kesinlikle tekniğine uygun yazmaya çalışın. Gelişi güzel bir çalışma biçimi seçmeyin. On parmak yazmadıkça f veya q klavye kullanmanın size bir faydası olmaz. Bunun için ilk olarak hangi parmağın hangi tuşa basması gerektiğini bilmelisiniz.

2. Oturuş şekilleri ve ellerin duruşunu bilmelisiniz.

3. Daha önce Q klavye kullanmış olmanız sizin için bir dezavantajdır, fakat f klavye öğrenmeniz için bir engel değildir. Yapmanız gereken tek şey f klavye kullandıktan sonra kesinlikle Q klavye kullanmamanızdır.

Bu konuda ki en büyük sıkıntı Q klavyenin yaygın kullanımıdır fakat bunu da Q olan bir klavyeyi f yaparak çözebilirsiniz. Denetim masası - Bölge ve dil seçenekleri uzun bir yolsa bunun kısa yolu CTRL ve SHIFT tuşuna aynı anda basarak klavyeyi değiştirmektir...(f klavye bilgisayarda ekli değilse klavye değişmez bunun için öncelikle Denetim masası - Bölge ve dil seçeneklerinden f klavyeyi bir kez eklemelisiniz.

4. Kesinlikle pes etmeyin önceleri sıkıcı bir iştir fakat yazamaya başladıkça zevk alacaksınız.

5. İlk aşamada hızlı yazmak için uğraşmayın. Bunu zamana bırakmalısınız.

6. Yazarken gözünüz daima yazdığınız yazıda olsun kesinlikle klavyeye yani ellerinize bakmayın.


BİLGİSAYARDA OTURUŞ ŞEKLİMİZ NASIL OLMALI

1. Gövde dik olmalıdır. Fazla ileri veya geriye yaslanmamalıdır.

2. Kollar gövdeye paralel şekilde inmelidir.

3. Ayak tabanları yere basmalı ayağın biri diğerine göre hafif önde olmalıdır.

4. Eller küçük bir top tutuyormuş gibi klavyenin üstüne koyulmalıdır ve kesinlikle klavye veya masaya yaslanmamalıdır.

5. Eller yorulunca iki yana salınarak dinlendirilmelidir.


OTURUŞ VE DURUŞU AYARLAMA

Oturuş Şekli

1 Sandalyeye otururken sırtınız dik, vücudunuzun yukarı kısmı hafifçe öne doğru eğimli olmalıdır.

2 Klavyenin biraz sağında kalacak şekilde oturunuz.

3 Yazılacak yazı sağ tarafınızda ve satırları size düz gelecek şekilde masanın üzerinde ve yan olsun.

4 Gözler yazılacak yazıda ve baş hafif sağa dönük olsun.

Kolların Duruşu

1 Dirsekleriniz vücudunuza yakın olsun.

2 Dirsekleriniz gövdenizin tam yanında; ne çok arkada ne de çok önde olsun.

3 Uygun uzaklıkta oturursanız dirsekleriniz omzunuzdan inen dikey hattın hizasında olur.

Ellerin Duruşu

1 Ellerinizi klavyenin alt kısmına ya da masaya dokunmayacak şekilde havada tutunuz.

Parmakların Duruşu

1Parmaklarınızı yuvarlak bir cisim tutar gibi kıvrık tutunuz.

2 Tuşlara parmak uçlarınızın çok az değdiğini hissediniz

3 Parmaklarınızı tuşlar üzerinde serbestçe tutunuz

Ayakların Duruşu

1 Ayaklarınızın her ikisi de yerde hafif ileri doğru ve biri diğerinden yarım ayak ileride olsun.

 

 

 

YAPILAN EN BELİRGİN HATALAR VE ÇÖZÜM YOLLARI:

1. YAZI YAZARKEN EKRANA BAKIYORUM: Ekranı kapatın...

2. YAZI YAZARKEN ELLERİME BAKIYORUM: Klavyenin tuşlarını geçici olarak mesela küçük kağıt parçalarıyla bantlayarak silin.

3. OTURUŞ ŞEKLİM VE ELLERİMİN ŞEKLİ DEVAMLI BOZULUYOR: 5-10 dakikada bir durarak ellerinizin ve vücudunuzun şeklini kontrol ederek bozulma varsa düzeltin.

4. ÇALIŞIRKEN ÇABUK SIKILIYORUM: Çalışma metinlerinizi anlamsız yazılardan seçmeyin, kendi ilgi alanlarınızla ilgili yazılar bulun, çeşitli çalışma biçimleri geliştirin devamlı kağıttan yazmaktansa bazen değişiklik yapıp bilgisayarınızda açtığınız şarkının sözlerini yazmaya çalışın ( ileri düzey çalışmalar için)

Hızlı bir yazı yazmanın doğru yolları

*Doğru oturuş

*Omuzlar ve vücut arasındaki düz hat

*Ayaklarınızı oynatmayın.

*Kafanızı yazıdan ayırmayın ve başka bir şey düşünmeyin en daldığınız anda harflerin içine yoğunlaşın

Hızlı yazmak önemlidir ancak hem hızlı hem de yanlışsız yazmak daha önemlidir.

Duraksamadan yazmak için gözlerinizi yazınızdan ayırmayınız!

  

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRMEYİ DİKKATE ALIN KENDİNİZE SORUN

ÖLÇME SORULARI 

 

1. Aşağıdakilerden hangisi oturuş tekniğine uygundur?

A) Dirsekler sırt hizasından daha geride kalacak şekilde oturulur.

B) Dirsekler vücudun ön tarafında kalacak şekilde oturulur.

C) Dirsekler omuzdan inen dikey hattın hizasından olacak şekilde oturulur.

D) Dirsekler yana açılacak şekilde oturulur.


2. Yazarken oturuş şekline göre ayaklar hangi konumda olmalıdır?

A) Ayakların her ikisi de aynı hizadadır.

B) Ayakların her ikisi yerde ve biri diğerinden yarım ayak ileridedir.

C) Ayakların her ikisi de geridedir.

D) Ayaklar üst üste ve bir ayak yerdedir.

 

3. Aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

A) Klavyeye bakarak yazmak bize hız kazandırır.

B) Yazarken dirseklerimizi sağ ve sola doğru açmalıyız.

C) Gözlerimiz yazılacak yazıda ve başımız hafif sağa dönük olmalıdır.

D) Parmaklarımızı klavyeye dayamak bize fayda sağlar.

 

DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ

Değerlendirme Ölçütleri

1. Sırtınız dik ve vücudunuz biraz öne eğimli oturdunuz mu?

2. Dirsekleriniz vücudunuza yakın tuttunuz mu?

3. Ellerinizi klavyenin üzerinde duruyor mu?

4. Parmaklarınızı tuşlar üzerinde kıvrık ve serbest bir

şekilde tuttunuz mu?

5. Ayaklarınızın birini diğerine göre biraz ileride tuttunuz mu?

6. Ayaklarınız her ikisini de yerde tuttunuz mu?

Yukarıda verilen soruları cevaplayarak performansınızı ölçünüz. Cevaplarınızın tamamı “evet” ise diğer öğrenme faaliyetine geçiniz.

 

Klavyenin başı sonu yoktur.

Yeniden bir eğitim cetveli dahilinde başlamak istiyorsanız lütfen bu kısımdan itibaren takip edin günlük olarak vereceğim kelime ve yazıları itinalı bir şekilde uygularsanız başarıya ulaşacaksınızdır. İlk ders olarak küçük harfler üzerinden başlıyoruz bu konularımız zamanla artarak devam edecektir.

1 aaa aaa kkk kkk aaa kkk aka aka

2 aka aka aka kak kak kak kak aka

3 eee eee mmm mmm eee mmm eme eme

4 iii iii lll lll ili ili kil kil

5 uuu uuu yyy yyy uuu yyy uyu uyu

6 kak kak kak kem kem kem kek kek

7 kil kil kil ilk ilk ilik yum yum

8 aka aka aka eme eme eme ili ili

9 uyu uyu uyu kim kim kim mek mek

10 ulu ulu ulu ulu yuk yak yak yay

11 ala ala ala ala aya aya aya aya

12 mim mim mek mek kil kek kak yum

hızlı bir klavye tekniğinin en başta gelen harflerini kendinizi hazır hissettiğiniz ana kadar çalışın. İyi

 

İkinci konumuza geçiyoruz.

İnşallah baştan başlayanlar için temel olacağını düşündüğümü vuruşları uygulayınız....

1 aka kaka eke keke iki kiki kum kumu kay

2 em me al ala um uma mum muma mumu

3 ttt ttt ktk tkt kat tak yat tat et

4 kit tik kit kut kutu tel tele at ata

5 yut yuta yit yite yat yata tay taya taka

6 mat mata tam tama met mete ete ete etem

7 tut tuttu ut tul tula tek teke tel tele

8 mete tam kutu et tuttu mete tam kutu tutt

Gözleriniz kağıtta, parmaklarınız hizada.. yüreğiniz açık şansınız bol, cumanız mübarek olsun... Herkese iyi çalışmalar

 

3. konumuz ve klavye tuşları hakkında gideceğiz.

1 aka aka kek kem kal kil kel yay uyu

2 ata kat yat yut kit tik ete yet met

3 ele eke etek yet let tel al kal kala

4 üüü üüü aüa aüa akü üka ukala ütü tük

5 ütü ütü tüy tüy üye üyelik ülke yük yüke

6 tüm tüme müm müma ümü mülk küm küme küt

7 tüy tüye tük tüke tüt tüttü tüttümü tül tüle

8 mum tüttü tüm kümeye tümü ümitti tümü tüme tümle

9 külü külü tülü tülü tüyü tüyü tüyüm lüle lülem

10 ekü ekü üye üye tüy tüy kül kül küle

11 yüke yüke üyem üyem ülke ülke ülkem ülkem ülkem

12 akü akü aküm aküm aküme aküme akümü akümü akümü

Tuşlara korkusuzca vurunuz.... Tuşlara korkusuzca vurunuz.... Tuşlara korkusuzca vurunuz....

Verdiğim çalışmalar sesli harf düzenine daha yatkın olduğu için f klavye yorumu yapılabilir ancak q klavye içinde rahatlıkla uygulanılabilir buradaki bizim önerimiz Türkçemizde en çok kullanılan kelime kökleri ve zorlanılan heceler olmaktadır. Sizlerinde zorlandığınız köklerde çalışmalar yapabilirsiniz. Bilgisayar sertifika yönetmeliğinde bir değişiklik oldu. adalet bakanlığı bu konuda nasıl bir çalışma yapar bilmiyorum. Okullarında bilgisayar eğitimi alan öğrencilerden bazı işe yerleştirmelerde ve evrak takiplerinde bilgisayar sertifikası istenmeyecek sadece bilgisayar gördüğüne dair belge istenecek artık uygulanır mı bilmiyorum. Ama geçtiğimiz yıllara göre yorum yaparsak sadece ticaret liseleri ve adalet meslek lisesi, adalet myo mezunları sertifika vermiyordu. Bunu araştırmanızı öneririm.

Bu gün iki konu birden veriyorum yarından itibaren geniş metinde hızlanma cetveline geçiyoruz. Herkese iyi çalışmalar..

1 aka aka at ata tek teke mat mata mala

2 kül kal kel kel tül tül tülü tülü tülü

3 kel kele tül tüle tay taya tam tama kulu

4 tüm tüm üye üye alt alt İlk ilk ilke

5 şşş şşş yşy şyş şay şay yaş yaş şey

6 şal şul şel şule maş maşa maaş maiş maiş

7 iyş İyş aşk aşk şiş şiş kuş kuş kaş

8 kaş kaş kaşa şak şaka taş taşa şal şal

9 işi işit işit şiş şişe şişe ekşi ekşi ekşit

10 şşş şyş yşy şeş şeş şaş şaş şaşa Şaşa

11 yaşa yaşa şeyi şeyi işim işim işim işimi işimi

12 yaş yaş yaşa yaşa yaşa yaşam yaşam yaşat yaşat

TUŞLARA VURUŞ TEKNİĞİNE UYGUN VURUN... Korkusuzca yazın.

 

TEMEL SIRA CÜMLELELERİMİZ -1-

1 ayşe iki kuş ile uyumuştu

2 iki kişi iki yem ile alt alta iki kuşu yemlemiş

3 ali ile ayşe memlekette muallimlik etti

4 kamil yemiş yemekte kime şaşakalmakta

5 iki milli atlet iki memlekete iyilik etti

6 aytül kalemi ile şu işlemi iyi tamam etti

7 tilki kemal ile kemik ali tkt yi işletmeye yetkili

8 emel tek kelime ile iyi üşütmüş

9 ülkü ekşi yemişi yemiş

10 iki atla iki kişi kuş yakalamakta

11 aya iyi ki iki kişilik tim yetkiliymiş

12 ali tek kelime ile klima işletmeye tek kişiymiş

 

TEMEL SIRA CÜMLELELERİMİZ -2-

1 ayşe kilimi ütüleye ütüleye tamam etti

2 akil şaka ile iki kişiyi işletti

3 melek işlemeli işi ütü ile ütülemişti

4 kemikli et ile yemek yemek tek kişilik iş imiş

5 elli kişi ile uyumak kimi etkilemiş

6 iki kişilik işi elli kişi tamamlamaya yetmemiş

7 memleket ile milleti kelime kelime tamam etti

8 iki kişilik tim işi tamamlamaya üşümüş

9 şaka ile yemek yemek kişiye yetmemiş

10 yetişmiş yetmiş kişi iki işi tamamlamaya yetmemiş

11 yetmişiki millet yetişmiş yemişi yemiş

12 ayla ile aytül kimi yakalamakta imiş

arkadaşlar öncelikle harflerimizi bitirelim bundan sonra temel cümlelerimizde bütün sorunları ele alacağız

KPSS REHBER 

 

 

Temel Sıra Dışındaki Harfler

 

I tuşu

1 aka tak tek tik mal mul taş yaş kaş

2 akü akü tak tak yem yem kum kut tut

3 şu şu kuş kuşa kuşa iki iki elma elma

4 şu kuşa yem at ali şu kuşa yem at

5 ııı ııı ııı aıa aıa aıa akı akı alı

6 atı atı aşı aşı ayı ayı yık yık yıka

7 aşı aşı ayı ayık kış mış şık şıkmış akış

8 kıy kıy kış kış yıl yıl tık tık tıka

9 ılık ılık et ye ile ışık eti ılık ılık

10 ılık ılık ayık ayık yakı yakıt yakıt yakı yak

11 ışık ışıl ışıl akıt aşım aşıma ışık taşı almış

12 ışık taşı atmış ışık ay ışımış ışık kuş almış

 

 

r tuşu

1 aka aka tak tek tik mal mul taş yaş

2 akü akü tak tak yaş kaş kuş muş akmış

3 ılık etli yemek yemek iyi imiş imiş iş ımiş

4 ekim işlemiş ılık etli yemek yemiş yemek iyi imiş

5 rrr rrr rrr krk rkr krk ark arka kar

6 kur kur kir kir kır kır kıra kıra kıra

7 erk erk yer yer şer şer ray ray şar

8 şer şere ter tere tar tara tarak kart kart

9 uru kuru ar ara kara er ere ir tir

10 ürk kürk kürkü kürküm tür türk türkü türküm türküm

11 ye kürküm ye ye kürküm ye yerim yerime elma

12 reklam et reklam et rayı arka arkaya atar takar

    'S' tuşu

1 aka aka tak tek tik mal mul ili İli

2 akü akü tak tak yaş yaş kil kel kal

3 kurt kurt kara kar ark ark arka arka Arar

4 rami reklam al reklamı arka arkaya rakamla al al

5 sss sss ksk ksk sak sak kas aks kes

6 sus sur sus sula kur kur kurs kursu kursa

7 ask askı aks aksa sus sur sar kur kursa

8 ese kes kese ses sese sesi yas yasa say

9 süt süt sil sil ser ser sar sar sark

10 askı askı kasa kasa kısa kısa kısas kısas Kısas

11 sirk sirk saka saka sakal sami eski kese sat

12 saka kasa kasa su satmış sami iyi su sat

    C tuşu

1 aka aka tak tek tik mal mul taş yaş

2 akü akü kas kas uyu uyu uyut yık Yık

3 sarı sarı kurt kurt sus sus ararlar ararlar arka

4 satı satılmış arı atılmış sarı sarı kurtlan su ararlar

5 ccc ccc aca aca cac acak cayık sac saca

6 cem ceme cim cime cik cike ece ece ecel

7 cay cay ucu ucu uca uca cak cak caka

8 uca ucak cet cetti cır cıra cer cere ceke

9 cak caka cek ceke acı acık cam cami eceli

10 Acı acılı acım acıma acımak cak cakalı cam camcı

11 acar acar cari cari cici cici cicil cüce cüce

12 cemal camcıya cam satmış celil camı acele acele yıkar

KOLLARINIZ YORULDUĞUNDA YANLARA DOĞRU SARKITARAK KAN DOLAŞIMINA YARDIMCI OLUN. iyi çalışmalar

    O tuşu

1 aka aka tak tük tik kem ili uyu tuşu

2 akü akü kas kas cak ırk ırk cay sal

3 ziya zati zam zamlı zeki zeyrek zat zik zikr

4 ziya cama mum takmış ziya kuzuları arka arkaya alır

5 ooo ooo aoa oaa oy oya oya ola olay

6 ot ota ota otak koz koz toz toza toka

7 oya üzümü oraya koy oya iki kara toka al

8 yok yok yokluk yoz yozluk koş koşu koşucu koşmuş

9 kok koku ol olay sol sola solak tom tomruk

10 şok şoku şom som mor mora moral morali moralim

11 okay orak toto otuz kota kotam toz toza tozol

12 oya olayı şok olarak yaşamış olcay okula kalem yolla

 D tuşu

1 aka tak tek tük tik ili maş taş uyu

2 akü akü kaz kaz kıs kıs kar kara karam

3 ezer ezer okur okur okurmu okumuş koru koruk korukları

4 olcay oya ile imiş oya kara korukları acele yemiş

5 ddd ddd kdk dkd dok doku kod kodu kodum

6 dam dama damar dam dom dal dala dalak adak

7 dik dik dük dük dek dek tat tadı tadım

8 dil dil oda odak edi edim dedim yudu yudum

9 doz dozu dozum dil dili dilim ard arda ardı

10 dok doku dokum duy duyu duyum kadı kedi dedi

11 doz damla damla arttı dayı dilim dilim et al

12 dadım iki odayı da aradı dolu dolu doydum doydum

DİKKAT... DİKKAT...

Her satırı üçüncü kez yazarken yanlış yapmamaya çalışınız.

    N tuşu.....

1 aka aka tak tek tük Tik mal taş kaş

2 akü akü kaz kaz kıs Kıs cam kara kara

3 duru doku dam dorukta dolu Diye duydum dedim dayıma

4 dayıma dizi dizi kalem aldım dedem kara dutları ezdi

5 nnn nnn mnm nmn man mana nam nem nemi

6 anı anım man mana manat Nam namı nem men

7 naz naz zan zan şan Şan unu unu unum

8 on ozon son sonmun somon Zan zanlı ten tenli

9 ana anan anın ona onun onunla nar narin naren

10 onay onur konu konum can canan cem cemil cemile

11 nimet on tane nar aldı Naci o narı ye

12 numan nazlıya nasılsın iyimisin demiş Nine anneme nane alın

    Ğ tuşu.....

1 Aka aka tak tek tük Tik mal taş yaş

2 Akü akü kaz kaz kıs Kıs cam kar kara

3 Oya oya dik dik nem Nam nan nane naneler

4 Nazlı nermin nurcan namık nasıl Ne zaman nereden tüymüş

5 Ğğğ ğğğ eğe ğeğ yeğ Yeğ yağ yağ yağa

6 Yağ yağış yağmur sağ sağ Sağa sığ sığ sığak

7 Dağ dağ dağlı doğ doğ Doğa ağı ağı ağım

8 Uğur ağlama uğramak Niyetin deyim eğeyi Ağa doğru acele at

9 Kuğu doğu doğru tığ sığ Sığı nağ nağme nağme

10 Kağ kağnı ağır ağır uğurlu Uğursuz eğrisi doğrusu olamadım

11 Eğem eğem ağam ağam ağrı Ağrı yağa yağa yağan

12 Uğur dağa doğru ağır ağır Koşuyor muş oğlum yağı sat

TUŞLARA KORKUSUZCA BASINIZ.... KPSS REHBER.COM

KENDİNİZE GÜVEN VE GÜLÜMSEMEYİ KURAL BİLİNİZ.....

iyi çalışmalar

 

Ç TUŞU.............

1 aka aka tak tek tük tik mal taş yaş

2 akü akü kaz kaz kıs kıs cam cama kara

3 oya dik dik nem nem nam nam eğe eğe

4 uğur uğurladı asya ağladı kara kara düğmeleri arkaya attı

5 ççç ççç aça çaç çaça çam çam çak çak

6 çay çay çaycı çal çal çal çar çar çariçe

7 saç saç kaç kaç taç taç çat çatı çatım

8 ağrı dağına kışın yağmur kar yağmış çama çizik atam

9 maç maç maça çul çul çullu kaç kaçır kaçırma

10 çeke çeke içki içki çeki çeki çekiç açı açık

11 çakı çalan iki kişi kaçtı çinli çok resim çizdi

12 çok çam kesildi çoğu çok küçük ağaçtı yazık oldu

    G TUŞU....

1 aka tak tek tük tik Mal mul maş taş

2 akü akü kaz kaz kaz Kıs kıs cam cama

3 oya oya dik dik nem Nam eğe eğe eğem

4 çam dağa yakışır çetin şaka Etmiş çoğuna hiç dememiş

5 ggg ggg igi gig gigi Git git gaz gaz

6 gir gir gar gar gen Gen gez gez gezi

7 gür gür gürcü gürültü gün Güncel giy giy giyme

8 gelen gideni aratır güner gülsüm Gizli gizli gara gitti

9 gişe gişe gaye gaye gece Gece gecem gecem gecemiz

10 gani gani güle güle güleç Güleç gülsüm gişeye gitmiş

11 geç geç geçici geçici geçirgen Gar gar gargara gaye

12 gelse gelse günal gelir gemi Çok güzel geziye gitti

    H tuşu.....

1 aka aka tak tek tik Mal mul ili uyu

2 akü akü kaz kaz kıs Kıs koro koro korom

3 dik dik nem nem eğe Eğe çam gişe gişe

4 garson gitti menüyü getirdi gelen gideni arattı gelen oldu

5 hhh hhh lhl hlh hal Hal hal hol hol

6 hay hay hah hah hih Hih heh heh he

7 hak hak has has şah Şah şaha leh leh

8 rahmi haşhaş eker rahmi ham haşhaş al rehin kal

9 haz haz hac hac hor Hor hora hoyrat hayrat

10 hale hale hile hile hala Hala halat halat halata

11 hole hole hoca hoca reh Rehin rehine ruh ruhun

12 hasan haram yemez hasta halinde gelme hasta hasta güldü

 

V tuşu...

1 Aka aka tak tek tik maş kaş tuş tuşu

2 Akü akü kaz kaz kıs kıs cam cam koro

3 Dik dik nem nem eğe haç haç haça haça

4 Halil kara kara haçları arka arkaya acele acele atar

5 Vvv vvv vev eve eve ver ver dev dev

6 Sev sev vay vay var evi evi evin evin

7 Vur vur ova ova hav hav hava nev nev

8 Veli vali olmuş veda velini evden al vedat evde

9 Veda veda veya veya evde evde evdan evden evdeler

10 Vade vade vida vida vize vize vize vizem vizem

11 verginin vadesi az vedat Vadesi ver vergini zamanında öde

12 vergini vermen gerek vural evinin vergisini zamanında ödemiş İdi.

    B tuşu

1 aka tak tek tük tik mal mul maş yaş

2 akü akü kaz kaz kıs kıs kıs cam koro

3 dev dev nem nem eğe eğe haç haç haça

4 van yer olarak vadinin içinde yer alır vakit vardı

5 bbb bbb mbm mbm bam bam ban ban bana

6 oba oba bar bar bor bor ben ben beni

7 baş baş bey bey boş boş bir bir bira

8 babam bana bira aldı baba bana bira al al

9 belgin bana bu bebeği bulmak için çalıştı iyi oldu

10 bebe bebe bora bora boya boya büro büro bomba

11 bir bul bulgur birebir ben benzer bin binici binek

12 bulgur birayla iyi gider biber bana bir tat vermez

 F tuşu

1 aka aka tak tek tük tik mal maş yaş

2 akü akü kaz kası kıs cam cam koro koro

3 dev dev ben ben eğe eğe haç haç haça

4 büşra bana biraz bulgur bul burada borç bol bulunur

5 fff fff ufu fuf ful ful fil fil fili

6 faz faz fal fal fin fin fen fen fena

7 kaf kaf raf raf haf haf şef şef şefi

8 fazla fazla fal baktı fulya fala bakma fala bakma

9 fay fay fayda ufu fuf fuf ufuk ufku fukra

10 fare fare füze füze füzem füzem efe efe efes

11 yaf yafta fiş fişli felç felçli feza fes al

12 fırsat fayda sağladı fakat fıkra farksızdı fazlı futbol oynama

arkadaşlar olası sınavdan dolayı aceleci davranan arkadaşlar için bugün 4 harf birden veriyorum. Sadece 3 harfimiz kaldı yarında verdikten sonra cümle uygulamasına geçeceğiz. Acele etmek ve çok fazla yazı yazmanın bir anlamı yoktur. Program ve yazarken akıllı düşünce sizi doğru noktaya ulaştıracaktır. Lütfen yazarken yazdığınız konuya adapte ve konsantre olunuz. Size başarılar...

son 3 harfimizi bugün veriyorum. Çok hızlı geçtiğimiz için sayılarımız, nokta, virgül, iki nokta ve noktalı virgülü vermiyorum.

P tuşu...........

1 aka aka tak tek tük tik mal taş kaş

2 akü akü kaz kaz kıs kıs cam cam koro

3 dev dev ben ben eğe eğe haç haç ufuk

4 fiknat fırsat yarat fatih fiat oto al fırçayı ezmiş

5 ppp ppp ypy pyp pay pay yap yap yapı

6 pak pak pek pek pop pop pot pot pota

7 poz poz pil pil pul pul hop hop hopa

8 petek pazar için pembeye para verdi pembe parayı al

9 per per peri paz pazı pazar pala pala palaz

10 pür püre tüp tüp tüpçü paça paça pus puslu

11 pilav piyaz pırasa pomat pembe pilavı pasta ile yemez

12 parça parça olan kapı için petek çok indirim yaptı 


j tuşu
..............

1 aka aka tak tek tük tik mal mul tuş

2 akü akü kaz kaz kıs kıs cop cop cop

3 dev dev ben ben eğe eğe haç haç ufuk

4 perişan para pul yok pelin kara kara pilleri alır

5 jjj jjj uju juj bej bej ruj ruj ruju

6 buj buj jüt jüt tij tij jak jak jak

7 jen jen jil daj daj jan jan ajan ajan

8 jale ruju almış jale rujunu bagaja koy jipine bin

9 judo judo serj serj marj marj marja marja marj

10 janı janı jakı jakı ajan ajan jum jum jumbo

11 jale jeton için jipine binip gitti uzun yola çıktı

12 jak jileti bulmuş jülide marjı kırmış jülide marjı kapat

 

ö tuşu..................

1 Aka aka tak tük tik mal mul kaş yaş

2 Akü akü kaz kaz kıs kıs cop cop serj

3 Dev dev ben ben eğe eğe haç haç ufuk

4 jandarma jipi jeoloğu aramaya çıktı jale jeton almaya gitti

5 Ööö ööö iöi öiö öte öte ölü ölü ölüm

6 Köz köz öne öne öre öre öze öze özen

7 Söz söz köy köy köylü ört ört örtü örtü

8 ömer ölüleri gömmüş ön cephe arka cepheye göre güzel

9 köşe köşe ökse ökse örgü örgü örgün ökse ökse

10 Yön yön yöncü fön fön föncü sön sön sönük

11 önde önde önder önder öbek öbek özere gözlük satmış

12 öteki köye döndük özel görevle köye gönderilen görevli dönmedi

cümle uygulamalarına başlayacağız.. iyi çalışmalar KPSS REHBER.COM

15 günlük harf eğitimlerimizi sona erdirdik. Bundan sonra her gün temel cümle uygulamasındayız. Parmaklarınızdan korkmayın tuşlara korkusuzca vurarak sadece önünüzdeki kitap veya yazıya konsantre olun ve dikkati kaybetmeyin.
 

CÜMLE UYGULAMASI -1

Aşağıdaki örnek uygulamayı ekrana ve klavyeye bakmadan, yazmaya çalışınız.

1 Aç bırakma hırsız edersin, çok söyleme arsız edersin.

2 Ağaç ne kadar meyve verirse dalı o kadar yere eğilir.

3 Ağaç ne kadar yüksek olursa olsun yaprakları yere düşer.

4 Alim unuturmuş ama kalem unutmazmış!

5 Altın yere düşmeyle değer kaybetmezmiş.

6 Arife günü yalan söyleyenin, bayram günü yüzü kara çıkar.

7 Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

8 Aslan yattığı yerden belli olur.

9 At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır.

10 Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Her satırdan diğerine geçerken Enter tuşuna bir kez basınız.

Her örnek uygulamayı en az üç kez yazınız.

 
CÜMLE UYGULAMASI -2

1 Bülbülü altın kafese koymuşlar “ille de vatanım” demiş.

2 Güneş giren eve hekim girmez.

3 Bugünün işini yarına bırakma.

4 İşleyen demir pas tutmaz.

5 Dere geçerken at değiştirilmez.

6 Konuşmak ihtiyaç olabilir ama susmak bir sanattır.

7 Kalem kılıçtan üstündür.

8 Nokta kadar menfaat için, virgül kadar eğilme!

2 İyiliği yalnız iyiler anlar, kötülüğü ise herkes...

3 Rüzgâr eken fırtına biçermiş.

Duraksamadan yazınız....

Parmaklarınızı temel sıra tuşlarından kaldırmayınız!

 
CÜMLE UYGULAMASI-3

1 Ceylan kırlarda kuşlarla kovalamaca oynuyordu.

2 Veli dede veremden tedavi oldu.

3 Bu binalar bize çok yüksek geldi.

4 Bizim buralarda bol bezelye bulunur.

5 Hava buz gibiydi. Bu bamyalar buruşmuş.

6 Geçen gece fırtınaya yakalanan gemiciler hâlâ bulunamadı.

7 Gönül ferman dinlemez.

8 Ferhat fukara babasıdır.

9 Faruk fellik fellik fareyi aradı.

10 Pos bıyıklı payidar şeytana pabucunu ters giydirdi.

11 Patates püresi pişerken çok tuz ve biber koymayınız.

12 Paşa gönlüm isterse sinemaya giderim.

13 Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur.

14 İşleyen demir pas tutmaz.

15 Irmaktan geçerken at değiştirilmez.

16 Tolga yeni arabasıyla Ayşen’e hava attı.

 

 

17 Önündeki su birikintisini görmeyince arabasının bujisi ıslandı.           

Arkadaşlar harflerin bitiminden sonra geçtiğimiz temel cümle uygulamasında insanların en çok sıkıntı geçtiği cümleler olarak bilinir. Türkiye'de yapılan istatistik sonuçlara göre çıkarılan bu temel cümleler üzerinde insanların diğer cümlelere nazaran daha çok hata yaptıkları gözlenmiştir. Atasözleri, deyimler ve özlü sözlerle devam eden eğitim programında birkaç yazı sonra 3 dakikalık deneme yazıları gelecek ...

şu andaki konu itibariyle her ne kadar hızlı yazmak denilse de formun başlığına klavyeye yeni başlayan arkadaşlardan kendini 3 dk 90-100 kelime gibi görecek arkadaşlarla devam ediyoruz. umarım verilen cümleler sizlerin rahat etmesini sağlayacaktır. kişisel becerisini arttırmak isteyen arkadaşlar takıldığı tuşlar üzerinde çalışmalarını sürdürebilir. Kendinizi klavyede parçalamayın en formda ve hazır hissettiğiniz zamanlarda çalışmalar yapın... İyi çalışmalar....

 
CÜMLE UYGULAMASI-4

1 Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol,

2 Şefkat ve merhamette güneş gibi ol,

3 Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol,

4 Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,

5 Alçak gönüllülükte toprak gibi ol,

6 Hoşgörülülükte deniz gibi ol,

7 Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.

Mevlana

8 İncecikten bir kar yağar,

9 Tozar Elif, Elif diye…

10 Deli gönül abdal olmuş,

11 Gezer Elif, Elif diye…

Karacaoğlan

 
CÜMLE UYGULAMASI-5

1 Ben giderim adım kalır,

2 Dostlar beni hatırlasın.

3 Düğün olur bayram gelir,

4 Dostlar beni hatırlasın.

5 Can bedenden ayrılacak,

6 Tütmez baca yanmaz ocak,

7 Selam olsun kucak kucak,

8 Dostlar beni hatırlasın.

Aşık Veysel

9 Bülbülü altın kafese koymuşlar ‘ah vatanım’ demiş.

10 Akçesi ucuz olanın kendisi kıymetli olur.

11 Dilim seni dilim dilim dileyim, her başıma geleni senden bileyim.

12 Al elmaya taş atan çok olur.

13 Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

14 Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

---ARKADAŞLAR YARIN 3 DAKİKALIK HIZ TESTİNE BAŞLIYORUZ-

 

HIZLI TEST UYGULAMASI-1-

Bu metin 504 vuruş ve 60 kelimeye tekabül ediyor.

NOKTALAMA İŞARETLERİNE İSTEYENLER UYABİLİR. motivasyonu kaybediyorsanız şimdilik es geçin....

-----------------------------------------------------------

Günümüzde teknolojik gelişmeler sözlü, sözsüz ve yazılı

iletişimde çok yeniliğe neden olmuştur. Bununla beraber

insanlar iletişimde çeşitli nedenlerle yazılı iletişimi tercih etmektedirler. Çünkü yazılı iletişimde taraflar sözlerini, yaptıkları anlaşmaları, detay bilgileri unutması, inkar etmesi de mümkün değildir. Yazılı iletişimde yazışma dilinin etkileyici bir biçimde kullanılması gerekir. Ayrıca yazılı iletişimde söylenmek istenenler birtakım biçimsel kurallara uymak zorunda ve plan dahilinde yazılmalı.

 HIZ TESTİ UYGULAMASI-2-

Bu uygulama 583 karakter ve 90 kelimedir. İyi çalışmalar

--------------------------------------------------------

Gurur tahtına oturup tahammülü olmayan bir kimse hükümdar

da olsa tacı ona haramdır. Savaşta sebat göster demem de

öfkelendiğim vakit öfke ve gazap gösterme derim. Akıllı kimse, tahammül eder. Asıl akıllılık hışımlanmamaktır. Çünkü

sabırsızlık ve hışım insana bir düşmandır; pusudan bir kere

fırladı mı ne insaf kalır, ne din kalır, ne de Allah korkusu.

Bu gök kubbe altında, öfke gibi bir koca dev görmedim. Ondan

melekler bile ürküp kaçarlar. Öfke baldan tatlıdır derler. Öfkeye ve gazaba kapılmak kolaydır, insana tatlı gelir. Sonunda ise yaralanırsın, pişman olursun ya da kalp kırarsın.

Yazıyla İlgi Telif Hakları Konusundaki Tüm Şikayet ve Önerileriniz için  İLETİŞİM Bölümünden Bize Ulaşabilirsiniz.

 

 

Kpss Rehber Olarak Tüm Adaylara Başarılar Dileriz. 

Okunma Sayısı: 74983

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

SON DAKİKA! MÜLAKAT SORULARI X

KPSS KONU