Anasayfa > Kpss B Lise > KPSS ve Çocuk Gelişimi Mezunu Adayları

KPSS ve Çocuk Gelişimi Mezunu Adayları

Kpss B Lise 19-08-2011 - 18:42

Kpss Çocuk Gelişimi Adayları Taban Puanları, iş bulma imkânları, eğitim ve kariyer imkanları, özel okullarda çalışma hakları konularında ayrıntılı bilgileri derledik.

İŞ BULMA İMKÂNLAR Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin artmasıyla birlikte çalışma alanı genişleyen bir meslektir. Kız meslek lisesi çocukgelişimi ve eğitimi mezunları, kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı rehabilitasyon merkezleri veçocuk kulüplerinde öğretmen yardımcısı olarak görev yapmaktadırlar. Özel kreşlerde çalışançocuk bakıcılarında kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartıaranmaktadır. EĞİTİM VE KARİYER İMKẬNLARI Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanındanmezun olanlar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Okul ÖncesiÖğretmenliği (Açık Öğretim) ,İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme EngellilerÖğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği, SosyalHizmetler Yüksek Okulu bölümlerini tercih edebilirler. Lisans eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca, Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimialanından mezun olanlar, istedikleri takdirde, Çocuk Gelişimi ön lisans programına sınavsızgeçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünden mezun olanların, özel okullar ve devletokullarında okul öncesi eğitim kurumlarında, çocuk kulüplerinde, Anadolu kız meslek ve kızmeslek liselerinde çalışma olanağı vardır. Bu bölümden mezun olanlar hastanelerin çocukoyun odalarında, oyuncak sanayisinde, ana çocuk sağlığı merkezlerinde fiziki ve ruhsalgelişimin izlenmesinde danışman, televizyon ve radyo çocuk program yapımcısı, çocukkitapları hazırlamada danışman olarak çalışabilirler. İsteyen öğrenciler üniversitelerde lisansüstü eğitim alabilirler. Mesleki Eğitim Merkezleri çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan illerde vemeslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kurslarıaçmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıylaaçılan eğitim kurumlarıdır. Halk Eğitimi Merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman veher yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitimsunmaktadır. Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında eğitimverilmektedir. Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığındandolayı yatay ve dikey geçişler olabilecektir. Kpss Çocuk Gelişimi Adayları Taban Puanları
Lise Mezunu Çocuk Gelişimi Adayları 2008/4 atamalarında oluşan taban puan 82-87 arasındadır. LİSE ÇOCUK GELİŞİMİ MEZUNLARI USTA ÖĞRETİCİ OLABİLECEK
Kız meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümü mezunlarının da özel ana okulları ile özel ilköğretim okullarının ana sınıflarında usta öğretici olarak görevlendirilebilecekleri belirtildi.

Danıştay, okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilemeyeceği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığının usta öğretici alımıyla ilgili yayımladığı genelge ve eklerinin yürütmesini durdurmuştu. MEB, bunun üzerine kadrosuz usta öğretici alımı başvurusunu iptal ederek, okul öncesi alanında sözleşmeli öğretmen atamıştı.

ÖZEL OKULLARA USTA ÖĞRETİCİ
Alınan bilgiye göre MEB, il milli eğitim müdürlüklerine ''Usta öğreticiler ve etüt çalışmaları'' konulu yazı gönderdi.

Yazıda, kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının, özel ana okulları ve özel ilköğretim okullarının ana sınıfında görevlendirilmesi ve özel ilköğretim okullarında yapılan etüt çalışmaları konusunda açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki, ''uzman ve usta öğreticiler'' başlıklı 47. maddeye değinilen yazıda, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki ''Kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları, özel okul öncesi eğitim ve özel öğretim kurumlarında usta öğretici olarak görevlendirilebilir'' hükmüne yer verildi.

Yazıda, şöyle denildi:
''Bu konuda Danıştay 2. Dairesinin 20 Ağustos 2009 tarihli yürütmenin durdurulması kararında, Bakanlığımıza bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarında görevlendirilecek usta öğreticilerin hangi öğretim şartlarını taşıması gerektiği açıklanmıştır.

Danıştay 2. Dairesinin yürütmenin durdurulması kararıyla hangi mevzuatın yürürlüğünün durdurulduğu belirtilmiş olup, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının özel ana okulları ve özel ilköğretim okullarının ana sınıflarında görevlendirilebileceklerine ilişkin hükmü hakkında verilmiş bir yargı kararının bulunmadığı, bu konuda söz konusu yönetmelikte hüküm bulunduğundan, resmi benzeri kurumlar için düzenlenen mevzuat hükümlerinin uygulanamayacağı da açıktır.

Bu nedenle kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel ana okulları ve özel ilköğretim okullarının ana sınıflarında usta öğretici olarak görevlendirilmesine devam edilecektir.''

Okunma Sayısı: 81908

kitapseç çıkmış sorular
Gizle
 • Öğretmen Adayları Haberleri
 • KPSS A Haberleri
 • Önlisans Haberleri
 • KPSS B Haberleri
 • Lise Haberleri
 • 2013 KPSS Haberleri
 • İŞKUR İlanları
 • Yüksek Lisans ve Akademik İlanlar
 • Sabah Gazetesi İlk Sayfası
 • Habertürk Gazetesi İlk Sayfası
 • Hürriyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Zaman Gazetesi İlk Sayfası
 • Milliyet Gazetesi İlk Sayfası
 • Bugün Gazetesi İlk Sayfası
 • Star Gazetesi İlk Sayfası
 • Yenişafak Gazetesi İlk Sayfası
 • Vatan Gazetesi İlk Sayfası
 • Akşam Gazetesi İlk Sayfası
 • Taraf Gazetesi İlk Sayfası
 • Radikal Gazetesi İlk Sayfası
 • Posta Gazetesi İlk Sayfası
 • Türkiye Gazetesi İlk Sayfası
 • Fanatik Gazetesi İlk Sayfası
 • Tüm Gazete İlk Sayfaları

Akademik İlanlar
KPSS KONU